دفتر استعدادهای درخشان- آرشیو اخبار
تسهیلات دانشگاه علم و صنعت ایران برای پذیرش دانشجویان برتر در مقطع کارشناسی

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/5/19 | 
تسهیلات دانشگاه علم و صنعت ایران برای پذیرش دانشجویان برتر در مقطع کارشناسی
 
دانشگاه علم و صنعت ایران با بیش از ۹۰ سال سابقه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در حال حاضر در مقطع کارشناسی در ۱۵ دانشکده مشتمل بر دانشکده‌های ریاضی، فیزیک، مهندسی برق، مهندسی راه آهن، مهندسی صنایع، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی معماری و شهرسازی، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر پذیرش می‌نماید. دانشگاه علم و صنعت تنها دانشگاه دارنده دانشکده مهندسی راه‌آهن در خاورمیانه و دانشکده مهندسی خودرو در ایران است؛ همچنین اولین دانشگاه صنعتی ایران بوده است که دارای دانشکده معماری و شهرسازی می‌باشد. دانشگاه علم و صنعت ایران در راستای جذب، تشویق و هدایت استعدادهای برتر تسهیلات زیر را در برنامه‌های خود دارد:

اعطای کمک هزینه تحصیلی
به منظور جذب رتبه‌های برتر کنکور سراسری و رتبه‌های برتر المپیادهای علمی، دانشگاه علم و صنعت ایران از سال ۱۴۰۱ مبلغ ماهیانه ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای ورودی‌های کارشناسی با رتبه‌های زیر ۱۰۰ و ۱۰۰ تا ۲۰۰، دارندگان مدال‌های طلا، نقره و یا برنز المپیاد دانش آموزی و ورودی‌های کارشناسی ارشد دارای رتبه ۱ تا ۵ المپیاد علمی دانشجویی اعطا می‌نماید.

تحصیل همزمان در دو رشته 
دانشگاه علم و صنعت از معدود دانشگاه‌هایی می‌باشد که امکان تحصیل همزمان در دو رشته را برای دانشجویان ممتاز خود فراهم نموده است. هدف از این تسهیلات، شناسایی و حمایت از استعداد‌های درخشان و فعالیت‌های بین رشته‌ای در حوزه‌های مختلف علوم و تسهیل شکوفایی و هدایت آموزشی برگزیدگان علمی در مقطع کارشناسی می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر به لینک آیین نامه مربوطه مراجعه شود:
لینک دریافت آیین نامه:
 http://gto.iust.ac.ir/page.php?slct_pg_id=۱۲۷۲۲&
    
تغییر رشته و گرایش 
در مقطع کارشناسی، دانشجویان علم و صنعت در طول تحصیل در مقطع کارشناسی می‌توانند با داشتن شرایط زیر از یک رشته به رشته دیگر در یک گروه آزمایشی تقاضای تغییر رشته دهند. برای اطلاع از شرایط کامل به آیین نامه مربوطه مراجعه شود.
لینک دریافت آییننامه:
http://uedu.iust.ac.ir/page.php?slct_pg_id=۱۴۲۰۲&


تحصیل در دوره کوتا‌ه‌مدت کهاد در رشته مورد علاقه دیگر:
 در راستای تنوع‌بخشی آموزشی و ارتقای مهارت‌های علمی و حرفه‌ای دانشجویان مقطع کارشناسی در دیگر رشته‌های مورد علاقه ایشان، دوره فرعی کهاد را با هدف آشنایی دانشجویان با یک رشته غیر از رشته تحصیلی اصلی آن‌ها ارائه می د هد. این دوره دانشجو را قادر می‌سازد تا به سادگی و در اسرع وقت بتواند با تطبیق خود در رشته‌ دیگری (برق، مکانیک، کامپیوتر، معماری، طراحی صنعتی، صنایع و فیزیک در حاضر فعال می باشد) که مورد علاقه او است، در کنار رشته اصلی آموزش ببیند .
سقف واحدهای دوره فرعی ۱۸ تا ۲۵ واحد واحد تعیین می‌گردد، معدل کل دانشجوی متقاضی ورود به دوره فرعی حداقل ۱۴ می باشد. دانشجو بعد از اخذ و گذراندن کلیه واحدهای موظف رشته اصلی درصورتی که دروس مشخص شده دوره کهاد را با موفقیت گذرانده باشد می‌تواند بعد از اتمام فرایند دانش‌آموختگی خود، گواهی دوره کهاد را دریافت نماید.
لینک دریافت آیین نامه: 
http://uedu.iust.ac.ir/page.php?slct_pg_id=۱۴۲۰۲&

پذیرش بدون آزمون دانشجویان استعدادهای درخشان در دورههای کارشناسی ارشد 
دانشگاه علم و صنعت ایران در راستای تشویق دانشجویان استعداد درخشان، و هدایت آنها به اولویت های راهبردی کشور تلاش می کند با حمایت از نخبگان علمی مسیر را برای آنها هموار سازد. برای این منظور دانشجویانی که جزو ۲۵ درصد برتر ورودی های خود در دانشگاه علم وصنعت ایارن باشند می توانند بدون آزمون در مقطع بعدی (کارشناسی ارشد) ادامه تحصیل دهند. برای آشنایی با آیین نامه مذکور به لینک زیر مراجعه نمایید:
لینک دریافت آیین نامه:
http://gto.iust.ac.ir/page.php?slct_pg_id=۱۲۷۲۲&

                                  
برگزاری مراسم سالانه تجلیل از دانشجویان ممتاز 
در این مراسم که در بین دانشگاه های کشور کم نظیر می باشد، همه ساله از دانشجویان ممتاز در زمینه های متنوع آموزشی، پژوهشی، کارآفرینان برتر، کارآموزان برتر، افتخار آفرینان (رتبه های برتر کنکور سراسری، المپیاد علمی دانشجویی، برگزیدگان جشنواره های خوارزمی، فارابی، ابن سینا و رازی) و ممتازان بین الملل با اهداء لوح از سوی ریاست دانشگاه به همراه جوایز نقدی تجلیل می شود.

اهداء جایزه و پذیرش بدون آزمون برگزیدگان المپیاد علمی کشوری دانشجویی
دانشگاه علم و صنعت ایران به دانشجویان کارشناسی خود که در المپیادهای علمی دانشجویی رتبه های ۱ تا ۵ را کسب نمایند جوایز نقدی نفیسی را اهداء نموده و رتبه های ۱ تا ۱۵ المپیاد علمی را بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش می نماید.
نشانی مطلب در وبگاه دفتر استعدادهای درخشان:
http://idea.iust.ac.ir/find-92.13574.67936.fa.html
برگشت به اصل مطلب