دفتر همکاری‌های علمی ،صنعتی و فناوری- اخبار
با همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران انجام شد استقرار سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاهی سیما در شبکه‌ های بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/7/2 | 
آئین رونمایی از سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاهی سیما، ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۹ در محل آزمایشگاه مرجع معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران برگزار شد.
سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاهی سیما، توسط مجموعه دانشگاهی سینا انفورماتیک سلامت، متشکل از تیم ‌های توسعه نرم ‌افزارهای یکپارچه سازمانی در دانشگاه علم و صنعت ایران، توسعه یافته است. این سامانه بر اساس تفاهم‌ نامه دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ۶۴ مرکز بهداشت و ۲۴ آزمایشگاه تشخیصی دانشگاه علوم پزشکی تهران مستقر شده است.
آغاز به ‌کار رسمی سامانه مذکور، همزمان با برگزاری آیین رونمایی بود که با حضور دکتر محمدرضا رسولی (عضو هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه و مجری پروژه)، دکتر گرشاسبی (نماینده دفتر همکاری‌ های علمی، صنعتی و فناوری دانشگاه)، مهندس هادی قدیمی (مدیر عامل شرکت سینا انفورماتیک سلامت و بهره ‌بردار سامانه)، دکتر عبدالله ازقندی (متخصص علوم آزمایشگاهی و مشاور پروژه)، مهندس علی کرمیان (مسئول استقرار و بهره ‌برداری سامانه در شبکه‌ های بهداشت و درمان دولتی) و همچنین مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر سمیعی (مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت)، دکتر علیرضا دلاوری (معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران) و دکتر سینا مرعشی (مدیر مرکز آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی تهران) برگزار شد.
دکتر رسولی (مجری پروژه)، در این مراسم با تأکید بر لزوم افزایش تعاملات دانشگاه و صنعت پزشکی و سلامت، گفت: این اتفاق، تجربه ‌ای است از یک تعامل مثبت بین حوزه «صنعت و دانشگاه» و به این ترتیب توانستیم ظرفیت ‌های علمی را با نیازهای حوزه سلامت پیوند زده و با یک نگاه فناورانه، الگویی جدید از ارائه خدمات را در حوزه خدمات آزمایشگاهی به‌ عنوان اولین تجربه شبکه‌ های آزمایشگاهی در بخش دولتی رقم بزنیم.
دکتر رسولی افزود: به لطف همتی که دوستان در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران و حوزه آزمایشگاه مرجع معاونت بهداشت این دانشگاه داشتند و با عنایتی که دکتر دلاوری با روحیه تحول ‌گرا و تحول ‌آفرینشان دارند و همکاری مؤثر دکتر حمزه لو (مسئول آزمایشگاه ‌های معاونت) توانستیم تجربه ‌ای نو رقم بزنیم و امیدوارم این مسیر نو، تسری یابد و اتفاقات بهتری در حوزه سلامت کشور رخ دهد که مایه خیر و برکت برای کشور و جامعه باشد و در این دوران تحریم بتواند باری را از روی دوش حوزه سلامت کشورمان بردارد.
در این مراسم، دکتر دلاوری (معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی) نیز با بیان اینکه در بحث مسائل بالینی، یکی از مهم‌ترین بحث ‌های جدی ما بحث آزمایشگاه است، گفت: دقت، کیفیت، سرعت و کاهش هزینه ‌ها و از همه مهم‌تر «عدالت در دسترسی»، همیشه دغدغه سیستم ‌های درمانی و بهداشتی در کشور بوده است. وی با ابراز خرسندی از اقدام مشترک دانشگاه علم و صنعت ایران و شرکت سینا انفورماتیک با دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: با این اتفاق می‌توانیم به‌ صورت عملی، همه آزمایشگاه‌ های حوزه بهداشت دانشگاه را به هم متصل کنیم و به جهت عدالت در سلامت و بویژه دسترسی آسان، این امکان فراهم است که از دورترین نقطه منطقه تحت نظر دانشگاه در ۶۰ کیلومتری تهران -مثل قیام دشت و جنوب اسلامشهر- آزمایش‌ها را با یک کیفیت و مکانیسم و با دسترسی مناسب و تعرفه دولتی، در اختیار هموطنان قرار دهیم.
دکتر دلاوری با قدردانی از دانشگاه علم و صنعت ایران و شرکت سینا انفورماتیک گفت: خوشبختانه از بازخوردهایی که کارشناسان آزمایشگاه ما داشتند، به نظر می‌رسد این سیستم کارآمد خواهد بود و امیدواریم با راه‌ اندازی این سیستم در دانشگاه علوم پزشکی تهران، بتوانیم قدم مثبتی در جهت ارایه خدمات آزمایشگاهی- که بسیار نزدیک به بحث ارائه خدمات درمان به افراد است- برداریم.
دکتر سمیعی (مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) نیز در این مراسم با بیان اینکه یکی از بزرگترین نواقص در حوزه آزمایشگاه ‌های تشخیصی، فقدان اطلاعات یکپارچه است، بیان داشت: نه تنها در داخل آزمایشگاه‌ها، بلکه در ارتباط با سایر ذی‌ نفعان و تصمیم ‌گیران نیز، فقدان اطلاعات یکپارچه از نتایج و آمار آزمایش‌ های تشخیصی، مشکلات و خلأهای متعددی را در پی داشته است؛ بنابراین با توجه به امکان استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات، می توان در جهت ارتقای کارکردهای مورد نیاز و همین‌طور تسهیل و تدقیق تبادل اطلاعات بین ذی‌ نفعان مختلف و یکپارچه ‌سازی آن،  عمل کرد و ضعف بزرگی که در سامانه‌ های فعلی مدیریت اطلاعات آزمایشگاه  وجود دارد را مرتفع نمود.
دکتر عبدالله ازقندی (مشاوره پروژه و نماینده شبکه آزمایشگاهی بخش خصوصی) هم گفت: این نرم ‌افزار به ‌صورت کامل پیاده و اجرایی شده و نتایج آن در ارتباط با احراز هویت، تبادل داده و ارسال جواب ‌های با کیفیت، با سرعت و با دقت، مشخص است. وی افزود: این نرم ‌افزار در بخش درمان و در بخش خصوصی، در بین حداقل ۶۰ آزمایشگاه از دو سال پیش در جریان است و در بخش بهداشت به عنوان اولین واحد، معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران از آن استقبال کرد که امروز ثمره آن را در کاهش زمان ارائه خدمات، افزایش دقت و صحت اطلاعات و همچنین حذف تعاملات کاغذی می‌ بینیم. وی گفت: امیدواریم مراکز دیگر بهداشتی و سپس مراکز درمانی به این جرگه بپیوندد و از مزایای این نرم ‌افزار استفاده کنند.
 
 
 
نشانی مطلب در وبگاه دفتر همکاری‌های علمی ،صنعتی و فناوری:
http://idea.iust.ac.ir/find-9.6298.60982.fa.html
برگشت به اصل مطلب