معاونت پژوهش و فناوری- اخبار
متخصصان دانشگاه علم و صنعت ایران موفق به طراحی الکترو موتورهای غول پیکر شدند

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/12/25 | 
برای اولین بار درکشور،متخصصان دانشگاه علم و صنعت ایران موفق به طراحی الکترو موتورهای غول پیکر شدندنخستین الکترو موتور توان بالا از نوع سنکرون کشور با کمک  متخصصان دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی و توسط کارخانه ماشین های الکتریکی جوین(جمکو) واقع در استان خراسان رضوی ساخته شد.
این الکترو موتور، ۴ هزار اسب بخار قدرت داشته  و دارای ۳۴ قطب است که برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده است. بخش طراحی الکتریکی این الکترو موتور ها توسط تیم  محققان دانشگاه علم و صنعت ایران مرکب از : دکتر مهدی رهنما و مهندس آرتا علیخانی  با سرپرستی دکتر ابوالفضل واحدی (عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق) انجام شده است.
این الکترو موتور ها که عصر دیروز و باحضور ویدیو کنفرانسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به بهره برداری رسید؛ به سفارش صنایع ملی مس ایران در کارخانه ماشین های الکتریکی جوین خراسان رضوی ساخته شده است.
گفتنی است کار طراحی و ساخت این الکترو موتور حدود ۸ ماه به طول انجامیده است که با ساخت این نوع موتور، کشور ایران به جمع پنج کشور سازنده آن در دنیا پیوسته است.
لازم به ذکر است، این الکترو موتورقرار است جایگزین الکترو موتورهای  GE امریکا در شرکت ملی مس ایران گردند.
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران کسب این موفقیت را به طراحان این موتور به ویژه جناب دکتر ابوالفضل واحدی و دانشگاهیان علم و صنعت ایران تبریک می گوید.


 
نشانی مطلب در وبگاه معاونت پژوهش و فناوری:
http://idea.iust.ac.ir/find-7.7709.63042.fa.html
برگشت به اصل مطلب