- همایش‌های برگزار شده
همایش

حذف تصاویر و رنگ‌ها

1- اولین کنفرانس ملی باتری در سال 1380 توسط این پژوهشکده برگزار گردید.

 

2- اولین کنفرانس ملی هیدروژن و پیل سوختی 

  اولین کنفرانس ملی هیدروژن و پیل‌سوختی با حضور محققان، اندیشمندان و مسوولان صنایع متصل به پیل‌سوختی در کشور و نیز اندیشمندانی از کشور اوکراین، روزهای اول و دوم بهمن‌ماه سال 87 در دانشگاه علم وصنعت ایران برگزار شد.

  برگزاری این همایش کار مشترک کمیته راهبری پیل‌سوختی (ستاد توسعه فناوری پیل‌سوختی)، سازمان انرژی‌های نو ایران (وزارت نیرو) و پژوهشکده سبز دانشگاه علم وصنعت ایران و هدف از برگزاری آن، گردهمایی بزرگ پژوهشگران، صنعتگران و سیاست‌گذاران پیل‌سوختی و هیدروژن در سطح کشور؛ ایجاد هم‌افزایی فعالیت‌های پژوهشی پیل‌سوختی در کشور؛ شناسایی خلأهای زنجیره ایده تا خلق ثروت در فناوری پیل‌سوختی؛ برگزاری فن‌بازار هیدورژن و پیل‌سوختی؛ آشنایی با آخرین پیشرفت‌های علمی و فناوری کشور و جهان در حوزه هیدروژن و پیل‌سوختی؛ ترویج تجربیات بنیادی و کاربردی در این زمینه؛ بهره‌گیری از دانش‌فنی، تبادل اطلاعات و تجارب بین متخصصان ایرانی و خارجی پیل‌سوختی و گسترش ارتباطات دانشگاه- صنعت- دولت بوده است.

  این کنفرانس به ارائه 68 مقاله شفاهی و 86 مقاله پوستری پرداخت که در 5 زمینه تخصصی شامل: «طراحی و ساخت پیل سوختی» «مدلسازی و شبیه‌سازی پیل‌سوختی»، «تولید، خالص‌سازی و ذخیره‌سازی هیدروژن»، «مدیریت و برنامه‌ریزی توسعه فناوری هیدروژن و پیل سوختی» و «کاربرد فناوری پیل‌های سوختی» در طی دو روز برگزاری آن ارائه گردید.

  دفتر همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری، وزارتخانه‌های نیرو، علوم، تحقیقات و فناوری، نفت، صنایع و معادن، جهاد کشاورزی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مسکن و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، پژوهشکده مهندسی جهاد کشاورزی، مؤسسه آموزشی تحقیقاتی صنایع دفاعی، انجمن بین‌المللی انرژی هیدروژنی، انجمن الکتروشیمی ایران، انجمن انرژی ایران، انجمن فناوریهای بومی ایران و قطب علمی اتوماسیون و بهره برداری سیستم های قدرت و شرکت صبا باتری حامیان برگزاری این کنفرانس ملی بودند.

  مراسم افتتاح اولین کنفرانس ملی هیدورژن و پیل سوختی صبح روز سه‌شنبه اول بهمن ماه با حضور مهندس فتاح (وزیر نیرو)، دکتر علی‌آبادی (معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی و رئیس کمیته راهبری پیل‌سوختی)، مدیران و مسئولان نهادهای ذی‌ربط، اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و جمعی از محققان و پژوهشگران در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) دانشگاه برگزار شد.

  در مراسم افتتاحیه، مهندس فتاح (وزیر نیرو) از برگزاری چنین کنفرانسی ابراز خوشحال کرد و افزود: در سند چشم‌انداز توسعه، 9% رشد افتصادی ترسیم شده که تحقق آن حداقل نیاز به 10 % رشد منطقی صنعت برق دارد اما این اضافه تولید از کدام منبع باید تامین شود؟

  وی با اشاره به مشکلات استفاده از نیروگاه‌های حرارتی وگازی و نامطمئن بودن نیروگاه‌های برق- آبی، استفاده از فناوری هسته‌ای را مایه امیدواری دانست و گفت امیدواریم با این روش به تولید 20 هزار مگاوات تولید در سال- که در سند چشم‌انداز ترسیم شده- دست یابیم.

  وزیر نیرو با این تصریح که «باید آینده را دید» گفت: نفت، متعلق به همه نسل‌هاست و برای ما راهی جز دستیابی به فناوری‌های نو و پیل سوختی وجود ندارد. مهندس فتاح در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های بسیار منابع هیدروژن در کشورمان گفت: روش‌های مختلفی وجود دارد که کشف کرده‌ایم و دستگاهش را هم ساخته‌ایم و هر چه سریعتر باید به تولید یک مگابایت برسیم. ما مشکل تولید برق داریم و می‌خواهیم از منابعی غیر از سوخت فسیلی، برق تولید کنیم. وی افزود: بحث دیگر، میزان تلفات ما در تولید برق است که به دلیل متمرکز بودن نیروگاه‌ها اتفاق می‌افتد. اگر بتوانیم منبع را به مصرف گره بزنیم نیاز به حمل و نقل نخواهد بود و تلفات تولید حذف خواهد شد. وزیر نیرو تصریح کرد: حسن پیل سوختی این است که به ما این قابلیت را می‌‌دهد که پراکنده عمل کنیم و با این روش،‌ مشکل مصرف سینوسی برق هم مرتفع می‌شود چرا که پیل‌سوختی می‌تواند در جایی که مشکل داریم یعنی پیک مصرف، برق را برایمان ذخیره کند. حتی ما می‌توانیم صادر کننده مهم هیدروژن باشیم و درآمدی که این صادرات ایجاد می‌کند به مراتب بیش از درآمد نفتی خواهد بود. از سوی دیگر انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توانند مکمل پیل سوختی باشند و قطعا به باد و انرژی خورشید برای پیل سوختی احتیاج داریم.

  وزیر نیرو در خاتمه تاکید کرد: باید بیدار شویم و به سمت تکنولوژی‌های نو حرکت کنیم و خوشبختانه این بیداری ایجاد شده است. سال گذشته سند ملی راهبردی پیل سوختی را به دولت بردیم که در کمیسیون تصویب و تولیت آن هم به وزارت نیرو سپرده شد. وی متذکر شد: ما ارزش پیل سوختی را می‌دانیم و بهایش را می‌پردازیم و حمایت جدی هم به عمل خواهیم آورد.

  پیش از سخنان وزیر نیرو،گزارش کوتاهی توسط دبیر علمی کنفرانس ارائه گردید. پس از گزارش دبیر علمی، جناب آقای دکتر جبل‌عاملی (رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران) سخنرانی کرده و ابراز امیدواری نمودند با سیاست‌گذاری در زمینه انرژی‌های نو و خصوصا پیل سوختی،‌ اشاعه لازم برای استفاده از این فناوری صورت پذیرد و با بومی سازی متناسب با ساختار مصرف و زمینه‌سازی‌های مناسب، کشور بتواند در این حوزه فعال عمل کند.

  ارائه سخنرانی‌های کلیدی توسط پروفسور واسیلیو از اوکراین و دکتر غریبی از دانشگاه تربیت مدرس دیگر بخش‌های مراسم افتتاحیه بود.

  این کنفرانس عصر روز چهارشنبه دوم بهمن ماه با معرفی مقالات برتر به کار خود پایان داد. در مراسم اختتامیه، ابتدا یاد و خاطره مرحوم دکترغلامرضا قاضی مقدم (پدر پیل‌سوختی ایران و استاد فقید دانشگاه تهران) گرامی‌داشته شد. سپس میزگرد تخصصی با عنوان بررسی سیاست‌گذاری‌های توسعه فناوری پیل‌سوختی و هیدروژن در کشور، با حضور مهندس آرمودلی (مدیر عامل سانا)، دکتر رمضانی‌ (معاون سانا)، دکتر باقری مقدم (عضو کمیته راهبردی پیل سوختی)، دکتر دهقانی مبارکه ( از پژوهشگاه صنعت نفت)، دکتر شاکری (دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل) و مهندس مسعود (از پژوهشکده مهندسی جهاد کشاورزی) برگزار و به سوالات شرکت کنندگان در کنفرانس پاسخ داده شد. سپس با حضور مهندس آرمودلی، دکتر جبل‌عاملی (رئیس دانشگاه)، دکتر سوسن روشن‌ضمیر (دبیر کمیته علمی) و‌ دکتر جدید(رئیس پژوهشکده سبز) از ارائه دهندگان 5 مقاله برتر (4 مقاله شفاهی و 1 مقاله پوستری) با اهدای لوح و هدایا تقدیر به عمل آمد.

  در کنار این کنفرانس دو روزه، نمایشگاهی با حضور سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور؛گروه پژوهشی فناوری پیل سوختی (دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل) ؛ پژوهشکده مهندسی جهاد کشاورزی(مرکز تحقیقات مهندسی اصفهان) ؛ سازمان انرژیهای نو ایران(سانا)؛ دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری و انجمن فناوریهای بومی ایران برپا بود. این نمایشگاه پس از مراسم افتتاحیه با حضور مهندس فتاح (وزیر نیرو) گشایش یافت.

  روز سی‌ام دی ماه نیز کارگاه آموزشی توسط پروفسور واسیلیو ( Vasylyev ) از کشور اوکراین با عنوان From powder to power: in ukrainian way برای شرکت کنندگان ارائه شده بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

نشانی مطلب در وبگاه :
http://idea.iust.ac.ir/find-55.7905.10278.fa.html
برگشت به اصل مطلب