مرکز تحقیقات سیمان - معرفی
معرفی مرکز

حذف تصاویر و رنگ‌ها

    مرکز تحقیقات سیمان دانشگاه علم و صنعت ایران اولین مرکز پژوهشی سیمان کشور می باشد که در سال 1374به همت مسؤلین وقت دانشگاه تأسیس و در سال 1376 موفق به دریافت موافقت قطعی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گردید. علت اصلی تاسیس این مرکز ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه و اهمیت نقش انکارناپذیر این ارتباط در فرآیند توسعه پایدار بوده است. از این رو، این مرکز اهداف خود را در راستای رفع نیازهای علمی-پژوهشی کارخانه های سیمان و همچنین سازمان ها و نهادهای مصرف کننده سیمان به ویژه در بخش بتن متمرکز نموده است. این مرکز با بهره مندی از حضور اعضای هیات علمی دانشگاه با تخصص های مختلف و مرتبط با صنعت سیمان و همچنین امکانات گسترده کتابخانه ای و آزمایشگاهی آماده پاسخگویی به نیازهای پژوهشی صنعت سیمان می باشد. اهم وظائف مرکز را می توان بشرح ذیل بر شمرد:

  · انجام طرح های پژوهشی بنیادی، کاربری و توسعه ای در زمینه ساخت و کاربرد سیمان و مصالح ساختمانی، بتن و رشته های وابسته

  · مشاوره علمی و فنی در برنامه های تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط با صنعت سیمان و بتن و بهره گیری مطلوب از امکانات موجود در دانشگاه در رشته های مختلف برای برنامه ریزی طرح های تحقیقاتی مرتبط و متناسب با نیازها

  · شناسائی و رفع مشکلات صنعت سیمان کشور و همچنین کاربرد سیمان و مصالح ساخت در پروژه های عمرانی

  · کمک در بکارگیری نتایج تحقیقات انجام شده مرتبط در صنعت

  · بررسی، شناسائی و رفع نیازهای تحقیقاتی و آموزشی واحدهای تولیدی، خدماتی و اجرائی صنعت سیمان

  · آموزش نیروهای متخصص در صنعت از طریق برگزاری دوره های آموزشی، کارگاه های تخصصی، دوره های آموزشی تحصیلات تکمیلی در رشته های خاص و مرتبط

  · ارتباط با مرکز پژوهشی و جوامع علمی داخل و خارج از کشور و تبادل نظر علمی با آنان

  · بهره گیری از آخرین دستاوردها و پیشرفت های علمی به منظور توسعه صنعت سیمان کشور در جهت رسیدن به خودکفایی فنی

  · ارتباط با نیروهای متخصص و مبتکر رشته سیمان و مواد کاربردی آن

  · راهبری فنی و علمی سرمایه گذاری های انجام شده در صنعت

 

  مرکز تحقیقات سیمان در محوطه دانشگاه علم و صنعت ایران با زیربنائی به مساحت 600 متر مربع در یک ساختمان چهار طبقه بنا شده است و دارای یک کتابخانه تخصصی با 550 جلد کتاب و دو آزمایشگاه تخصصی آنالیز شیمیایی و فرآوری مواد معدنی می باشد. علاوه بر امکانات فوق، دسترسی به امکانات گسترده کتابخانه ای و آزمایشگاهی دانشگاه نیز فراهم می باشد.

  در حال حاضر، تعداد یک نفر عضو هیات علمی تمام وقت و 15 نفر عضو هیات علمی پاره وقت در این مرکز فعالیت دارند. هچنین تعداد 5 نفر دانشجوی دکتری و 17 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد نیز مشغول فعالیت می باشند.

نشانی مطلب در وبگاه مرکز تحقیقات سیمان :
http://idea.iust.ac.ir/find-54.10377.17957.fa.html
برگشت به اصل مطلب