مدیریت ارتباطات فرهنگی و اجتماعی- نشست فرهنگی ویژه اساتید
دومین کارگاه هم‌اندیشی و دانش‌افزایی «جهاد تبیین و نقش اساتید در دانشگاه اسلامی»/۲۳ خرداد ۱۴۰۱

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/3/24 | 
برگزاری کارگاه دانش‌افزایی جهاد تبیین و نقش اساتید در دانشگاه اسلامی
 
 
دومین کارگاه هم‌اندیشی و دانش‌افزایی «جهاد تبیین و نقش اساتید در دانشگاه اسلامی»، ۲۳ خردادماه ۱۴۰۱ با حضور رئیس دانشگاه و جمعی از اعضای هیات علمی، در سالن جلسات مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) دانشگاه برگزار شد.
این سلسه کارگاه‌ها، ذیل دبیرخانه جهاد تبیین و اقدام دانشگاه علم و صنعت ایران و با هدف اجرایی‌سازی سند دانشگاه اسلامی در دانشگاه علم و صنعت ایران و در راستای تحقق تمدن اسلامی با هویت اسلامی-ایرانی، با مشارکت و دعوت از اساتید جوان انقلابی دانشگاه برگزار می‌شود.
در ابتدای این جلسه و پس از سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، دکتر انبیاء (رئیس دانشگاه)، در خصوص اهمیت و ضرورت اسلامی شدن دانشگاه، نکاتی را پیرامون برخی مفاد سند دانشگاه اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی، متذکر شد. وی با بیان این مطلب که نشان چندانی از اجرایی شدن این سند در دانشگاه‌ها در دست ندارد، اظهار داشت: احتمالا در اجرایی‌سازی این سند، یا همت کافی نشده یا به خلأهایی برخورد کرده بودند ولی اکنون همت کشور و بویژه نظر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری این است که موضوع اسلامی شدن دانشگاه‌ها هر چه بیشتر جدی گرفته شود.
وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای دیگری با نام اسلامی شدن دانشگاه‌های بزرگ را ذیل خود دارد که دانشگاه علم و صنعت ایران به عنوان یکی از سه دانشگاه در مجموعه وزارت علوم و وزارت بهداشت، عضو این شوراست.
رئیس دانشگاه با تاکید بر اینکه برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها ملازماتی نیاز است، تصریح کرد: اگر بپذیریم نیروی انسانی دانشگاه‌ها، یکی از عناصر مهم اسلامی کردن دانشگاه‌هاست؛ دانشگاه علم و صنعت ایران، از حیث اساتید دانشگاه، غنی‌ترین و قوی‌ترین دانشگاه در سطح کشور است. تقریبا صد در صد اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران، هم علمی هستند و هم انقلابی و ما در این بُعد و در این مقطع زمانی، کمبودی نداریم اما ملازمات دیگر نیز نیاز است که بدیهی است باید از دل این جلسات، شناسایی و ابزار کار شود. وی تصریح کرد: این نهضت باید مداوم باشد چرا که شبهاتی که دیگران مطرح می‌کنند، همیشه بوده و هست لذا نباید باب اسلامی شدن دانشگاه‌ها را بست و این جلسات نیز باید مستمر باشند.
دکتر انبیاء با تاکید بر اینکه برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها همه ما مسئولیت داریم و ابتدا باید موضوع، تبیین و سپس اقدام شود، گفت: ما در اسلامی کردن دانشگاه، ثابت‌قدم و جدی هستیم و در این راستا، ستاد تبیین و اقدام را در دانشگاه به ریاست مهندس نقره‌کار شکل داده‌ایم.
 

رئیس دانشگاه با اشاره به اینکه در سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها، در چهار حوزه آموزش، پژوهش، فرهنگ و اجرا (مدیریت)، راهبردهای متعددی گفته شده، افزود: این سند برای تمامی دانشگاه‌ها تهیه شده اما به نظر من باید برای اجرای آن در دانشگاه علم و صنعت ایران، بر حسب اقتضائات و جغرافیای دانشگاه، آن را بومی‌سازی کرد. مثلا در معاونت آموزشی ما باید زیرنظام‌های آموزشی، حتما تغییر و برخی رشته/گرایش‌ها حذف و جایگزین شود تا جامعه‌محور شود و غرض این نیست که سرفصل‌ها را خیلی تغییر دهیم
.
در ادامه این جلسه، مهندس نقره‌کار (مشاور فرهنگی رئیس دانشگاه)، به تبیین ساختار و مراحل اسلامی کردن دانشگاه با هویت اسلامی-ایرانی پرداخت. وی با مرور مباحث مطرح شده در جلسه قبل، گفت: مهمترین راهبردی که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم مطرح فرمودند، تمدن نوین اسلامی با هویت اسلامی-ایرانی است که بخش عمده آن هم از دانشگاه آغاز می‌شود. وی تمدن‌سازی را حاصل تلاش فرهنگی دانست و تاکید کرد: اگر بخواهیم دانشگاه اسلامی شود، اول باید ببینیم جهان‌بینی و ایدئولوژی‌اش در تمام موضوعات آموزشی، پژوهشی و فرهنگی چگونه باید باشد.
 

 در بخش پایانی این نشست، تعدادی از اعضای هیات علمی حاضر در جلسه، به طرح نقطه نظرات، دغدغه‌ها و پرسش‌های خود در خصوص موضوع نشست پرداختند که ریاست دانشگاه و حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیمی‌نژاد (مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه) به آنها پاسخ دادند.
 
نشانی مطلب در وبگاه مدیریت ارتباطات فرهنگی و اجتماعی:
http://idea.iust.ac.ir/find-42.14972.67566.fa.html
برگشت به اصل مطلب