روابط عمومی دانشگاه- دفاعیه های دکترا
دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی صنایع

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/6/9 | 
 
دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی صنایع


 
محمدرضا قطره سامانی (دانشجوی دکتری رشته مهندسی صنایع- مهندسی سیستم‌های اقتصادی- اجتماعی)، پانزدهم شهریورماه ۱۴۰۰، از رساله خود با عنوان «ارائه مدل‌ها و رویکردهای ریاضی جهت هماهنگی تصمیمات شبکه انتقال خون در حالت عدم قطعیت» به صورت مجازی دفاع می کند.
 چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر حسینی ‌مطلق و مشاوره اش را دکتر سیامک نوری بر عهده داشته اند، به شرح زیر است. ضمنا این جلسه دفاعیه ساعت ۱۷:۳۰ برگزار می شود. علاقه مندان برای شرکت در جلسه، از طریق لینک زیر اقدام نمایند: 

 
چکیده 
افزایش روزافزون جمعیت جهان، پیامدهایی نظیر افزایش نرخ بیماری ها و شیوع بیماری های واگیر نظیر همه گیری کووید- ۱۹ موجب شده که امروزه توجه به حوزه سلامت و درمان از اهمیت و حساسیت ویژه ای بهره مند گردد. دراین بین شبکه انتقال خون با توجه به ویژگی های خاص و منحصربه فردی نظیر تعداد کم اهداکنندگان، عدم قطعیت عرضه و تقاضا و همچنین فسادپذیری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. انطباق عرضه و تقاضا به شیوه ای کارآمد، امری پیچیده و نیازمند برنامه ریزی مناسب و کارا است که می تواند منجر به کاهش اتلاف و کمبود در این شبکه حیاتی شود. در این رساله به ارائه مدل های هماهنگی جهت اتخاذ تصمیمات طراحی- بازطراحی و مدیریت موجودی پرداخته خواهد شد. در گام اول به ارائه یک فرآیند هماهنگی مابین مراکز درمانی و بانک های خون مرکزی بر مبنای انتقال عرضی واکنشی و همچنین امکان برنامه ریزی مجدد برای جمع آوری و تولید فرآورده های خونی پرداخته می شود. برای مقابله با پارامترهای عدم قطعیت در این سطح از شبکه، از یک نسخه توسعه یافته برنامه ریزی تصادفی و از روش شبیه سازی برای تولید سناریو استفاده می شود. همچنین یک رویکرد روبه جلو برای کاهش تعداد سناریو و دستیابی به تعداد سناریوهای کارا برای کاهش پیچیدگی مسئله بکار گرفته می شود. سپس فرآیند هماهنگی ارائه شده بر روی داده های مطالعه موردی واقعی در شهر تهران پیاده سازی و نتایج آن گزارش شده است. سپس در گام دوم به ارائه یک فرآیند جدید هماهنگی مابین مراکز جمع آوری خون و بانکهای خون مرکزی پرداخت شده است. علاوه بر این، برای مواجهه با عدم قطعیت و ریسک اختلال بر مبنای شرایط خاص بیماری همه گیری کووید-۱۹ ،از یک مدل احتمالی با یک روش عدم قطعیت ترکیبی استفاده شده است. برای حل مدل پیشنهادی نیز از رویکرد برنامه ریزی افق غلطان برای به اشتراک گذاری واحدهای خونی استفاده خواهد شد. در این سطح از شبکه، از مطالعه موردی کشور ایران برای نشان دادن قابلیت ها و کارایی مدل پیشنهادی استفاده می شود و نتایج به دست آمده حاکی از کارایی مدل پیشنهادی، برتری مفهوم هماهنگی و کارآمدی فرآیند طراحی شده برای کاهش کمبود و اتلاف در شرایط همه گیری کووید-۱۹ است. لازم به ذکر است که اگرچه مدل های پیشنهادی بر روی مطالعه های موردی شهر تهران و کشور ایران پیاده سازی شده اند، منتها محدود به این موارد نشده و همانطور که در بخش نتایج نشان داده شده است فرآیندهای پیشنهادی قابلیت تعمیم برای سایر شبکه های انتقال خون را داراست.
واژه های کلیدی: زنجیره انتقال خون، هماهنگی، طراحی و بازطراحی، موجودی، عدم قطعیت
نشانی الکترونیکی: 
m.r_samaniyahoo.com
نشانی مطلب در وبگاه روابط عمومی دانشگاه:
http://idea.iust.ac.ir/find-112.14464.64508.fa.html
برگشت به اصل مطلب