روابط عمومی دانشگاه- دفاعیه های دکترا
دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی صنایع

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/10/8 | 
دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی صنایع

 
سیدطه حسین مرتجی (دانشجوی دکتری مهندسی صنایع- مدیریت سیستم و بهره ‌وری)، ۱۰ دیماه ۱۳۹۹ از رساله خود با عنوان «ارایه مدلی برای کنترل پروژه آماری با حدود کنترلی متغیر و دوره ‌های بازنگری پویا مبتنی بر مشاهدات مدیریت ارزش کسب شده» دفاع می کند.
 چکیده این رساله که به راهنمایی دکتر سیامک نوری و مشاوره دکتر رسول نورالسناء و دکتر مرتضی باقرپور انجام شده، به شرح زیر است. ضمنا این جلسه دفاعیه ساعت ۱۶ به صورت مجازی برگزار می شود.
  • لینک شرکت در جلسه دفاع:

http://ocwvc.unreal.iust.ac.ir/r۷vetid۲hofy
 
چکیده
در سالیان اخیر استفاده از نمودارهای کنترل کنترل آماری برای پایش و کنترل شاخص‌های عملکردی حاصل از روش مدیریت ارزش کسب‌شده روندی روبه رشد داشته است. با این حال، غالب تحقیقات انجام شده در این خصوص، بدون توجه به تفاوت‌های بین محیط پروژه و فرایندهای تولیدی، نمودارهای کنترلی که برای پایش و کنترل مشخصه‌های کیفی در فرایندها طراحی شده‌اند را برای این کار استفاده کرده‌اند. در این رساله، با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد هر پروژه، به توسعه مفهوم کنترل پروژه آماری می‌پردازیم. در این خصوص، یک نمودار کنترلِ مناسب‌سازی‌شده برای محیط پروژه ارایه شده که در آن حدود/ناحیه کنترلی در هر نقطه کنترلی با توجه به تحلیل یکپارچه ریسک هزینه و زمان‌بندی تعیین می‌شود. همچنین، نمودار کنترل پیشنهادی دارای دوره‌های بازنگری پویا است که در آن نقطه کنترلی آتی، ثابت و از پیش‌تعیین‌شده نبوده و با توجه به سطح فعلی عملکرد تعیین می‌شود. به‌علاوه، با توجه به ماهیّت چندمتغیره شاخص‌های عملکردی و ارتباطات و اثرات متقابل هزینه و زمان، این نمودار شاخص‌های عملکردی را به‌صورت همزمان مدنظر قرار می‌دهد. همچنین، با استفاده از ظرفیت اعداد فازی جهت‌دار، روشی جدید برای برآورد میزان پیشرفت واقعی پروژه ارایه شده است که منجر به سهولت و افزایش دقت بیشتر در این کار خواهد شد. با هدف ارزشیابی عملکرد نمودار کنترل پیشنهادی، یک شبیه‌سازی گسترده طراحی و اجرا شده است. نتایج این شبیه‌سازی نشان می‌دهد که نمودار کنترل پیشنهادی در مقایسه با نمودارهای رایج، علاوه بر پیشگیری از ارایه اطلاعات نادرست حاصل از عدم‌توجه به ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد هر پروژه، دارای عملکرد خوبی در تشخیص انحرافات عملکردی پروژه در کمترین زمان است که این عملکرد، با استفاده از مفهوم دوره‌های بازنگری پویا بهبود نیز خواهد یافت.

 کلمات کلیدی: فرایند پایش و کنترل پروژه، مدیریت ارزش کسب‌شده، کنترل پروژه آماری، حدود/ناحیه کنترلی شاخص‌های عملکردی، دوره‌های بازنگری پویا، اعداد فازی جهت‌دار، مدیریت ارزش کسب‌شده جهت‌دار.
 
ایمیل دانشجو:   mortajiymail.com
نشانی مطلب در وبگاه روابط عمومی دانشگاه:
http://idea.iust.ac.ir/find-112.14464.62048.fa.html
برگشت به اصل مطلب