قطب علمی بهینه سازی سامانه های پیشرفته تولیدی و خدماتی- ویژه نامه
معرفی آزمایشگاه تحقیقاتی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1393/5/9 | 
AWT IMAGE

قطب علمی بهسا شامل دو آزمایشگاه: الف- آزمایشگاه مهندسی کیفیت و پایایی (آدرس وب سایت: http://qrelab.iust.ac.ir/) و ب- آزمایشگاه بهینه‏سازی و الگوریتم‏های فراابتکاری می‏باشد.                          

 

الف- آزمایشگاه مهندسی کیفیت و پایایی

پیشرفت سریع در تکنولوژی، رقابت جهانی و افزایش انتظارات مشتری جهت برخورداری از محصولی ایمن، قابل اطمینان و با کیفیت بالا باعث شده است تا سازمان ها و شرکت ها توجه خاصی به سمت بهبود کیفیت، بهره وری و پایایی محصولات تولید شده خود داشته باشند. بسیاری از شرکت‏ها جهت رفع این مسئله، نیازمند افراد متخصص و یا آموزش مهندسین خود در حوزه مهندسی کیفیت و پایایی می باشند.

کیفیت و پایایی از هم متفاوت ولی مکمل همند. منظور از پایایی تطابق با مشخصات در طول زمان می باشد. به عبارت دیگر پایایی، کیفیت در طول زمان است. از نظر فنی، پایایی یعنی  احتمال اینکه سیستم ها، وسایل نقلیه، ماشین ها، قطعات و غیره، عملکرد مورد نظر را تحت شرایط عملیاتی تعریف شده و برای یک دوره زمانی خاص با موفقیت اجرا نمایند .

 

ب- آزمایشگاه بهینه سازی الگوریتم های فراابتکاری

هدف از ایجاد آزمایشگاه تحقیقاتی بهینه سازی والگوریتم های فرا ابتکاری، بررسی  ومدلسازی مسائل بهینه سازی ترکیبی عدد صحیح در مقیاس بزرگ،  مسائل بهینه سازی ترکیبی،  بررسی پیچیدگی محاسباتی مسائل کاملا جدید و توسعه الگوریتم های فرا ابتکاری جدیدبا الهام از طبیعت است. در این راستا نیاز به پژوهش عمیق و مستمر در جهت ایجاد نوآوری برجسته در این حوزه وجود دارد. ایجاد ارتباط مستمر بین شبکه پژوهشگران در این حوزه و مدیریت  نوآوری جهت ایجاد ایده‏های خلاقانه جهت توسعه الگوریتم‏های جدید، از دیگر اهداف این آزمایشگاه است.

علاوه بر این، بکارگیری الگوریتم های موجود درتحقیقات دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز از اهداف این آزمایشگاه است. در این جهت، ایجاد برنامه‏های کامپیوتری الگوریتم‏های موجود، ایجاد مرکز داده جهت حوزه‏های تحقیقاتی مختلف، استفاده از نرم افزارهای بهینه‏سازی در مقیاس بزرگ جهت اعتبارسنجی نتایج الگوریتمها، شبیه‏سازی نتایج و توسعه الگوریتم های چندهدفه را می توان از اهداف این آزمایشگاه برشمرد. همچنین مدلسازی ریاضی جهت حوزه‏های تحقیقاتی مختلف از جمله مکانیابی و جانمایی، سیستم های تولیدی، زنجیره های تامین ، تجارت الکترونیک و  ... از دیگر اهداف این آزمایشگاه است. در این خصوص هدف برقراری ارتباط با صنعت و حوزه های خدماتی جهت مدل کردن و بهینه سازی مسائل دنیای واقعی ایجاد بهبود در سیستم های موجود است.

نشانی مطلب در وبگاه قطب علمی بهینه سازی سامانه های پیشرفته تولیدی و خدماتی:
http://www.iust.ac.ir/find-91.14057.35559.fa.html
برگشت به اصل مطلب