معاونت پژوهش و فناوری- اخبار
ساخت بومی رتور توربین بخار توسط شرکت دانش بنیان نیتکو و با حمایت دانشگاه علم و صنعت ایران

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/6/22 | 
ساخت بومی رتور توربین بخار توسط شرکت دانش بنیان نیتکو و با حمایت دانشگاه علم و صنعت ایران
شرکت دانش بنیان توربین سازان نیکان (نیتکو)، با حمایت شرکت هیرمند دانشگاه علم و صنعت ایران، موفق به بازطراحی و ساخت موتور توربین بخار با توان سه مگاوات شده است.
دکتر صالحی (قائم مقام شرکت توربین سازان نیکان) مهمترین ویژگی این توربین، داخلی سازی کامل رتور آن است. رتور مجموعه­ای از شفت، دیسک، پره و شرود می‌باشد. طول موتور این توربین، ۱۸۲۰میلیمتر و قطر بزرگ آن حدود ۷۰۰ میلیمتر است و از ۱۴۴۲ پره که همگی در شرکت توربین سازان نیکان ساخته شده اند، تشکیل شده است. شفت و دیسک این رتور به صورت یکپارچه، ریخته گری و فورج شده است که به لحاظ فرآیند ساخت، یک فرآیند پیشرو در صنعت کشور محسوب می شود.
لازم به توضیح است که طراحی و ساخت موتورهای توربینی در اختیار چند کشور محدود پیشرفته دنیا و جزو صنایع با تکنولوژی بالاست و از گلوگاه های آن، بحث ساخت قطعات است که در این پروژه، دانش آموختگان دانشگاه با ساخت قطعات مورد نیاز رتور توربین، بر آن فایق آمدند.
ایشان اشاره نمود: رتور توربین ساخته شده به سفارش پالایشگاه تبریز بوده، بازطراحی و ساخت آن حدود دو سال به طول انجامیده و اکنون آماده بهره برداری و در نوبت رونمایی است.
گفتنی است شرکت توربین سازان نیکان (نیتکو)، متشکل از ۲۵ نفر از دانش آموختگان مقاطع مختلف دانشگاه علم و صنعت ایران از رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی مواد و متالورژی و مهندسی صنایع است. این شرکت در سال ۱۳۸۹ تاسیس و از سال ۱۳۹۴، دانش بنیان شده است. شرکت هیرمند (متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران) با خریداری ۵۰ درصد از سهام شرکت توربین سازان نیکان و تزریق مستقیم سرمایه و دانش به این شرکت، یاریگر این شرکت در اجرای پروژه های متعدد آن بوده و هست. این شرکت هم اکنون ۲۲ پروژه فعال دارد.
نیتکو به منظور ساخت، احیاء قطعات، تعمیرات اساسی و نوسازی توربین، پمپ،کمپرسور و قطعات مجموعه های وابسته و نیز تاسیسات مربوطه در صنایع نفت و انرژی فعالیت دارد.
نشانی مطلب در وبگاه معاونت پژوهش و فناوری:
http://idea.iust.ac.ir/find-7.7709.60820.fa.html
برگشت به اصل مطلب