مدیریت ارتباطات فرهنگی و اجتماعی- سایر امور فرهنگی کارکنان
مراسم گرامیداشت اربعین حسینی، هفته دفاع مقدس و سالگرد تدفین شهدای دانشگاه / ۴ مهر ۱۴۰۰

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/7/14 | 
برگزاری مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس
در دانشگاه علم و صنعت ایران با حضور دریادار سیاری


همزمان با اربعین حسینی و با حضور معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران، مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس، سالگرد تدفین شهدای گمنام در دانشگاه علم و صنعت ایران و اربعین حسینی(ع)؛ چهارم مهرماه ۱۴۰۰ به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
در آیین بزرگداشت هفته دفاع مقدس، سالگرد تدفین شهدای گمنام در دانشگاه علم و صنعت ایران و اربعین حسینی(ع) که با حضور دریادار حبیب‌الله سیاری (معاون هماهنگ‌کننده ارتش و فرمانده سابق نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران)، اعضای هیات رییسه، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و جمعی از اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه برگزار شد، شرکت‌کنندگان در مراسم ابتدا با حضور در مقبره‌الشهدا، به مقام شهدای گمنام دانشگاه ادای احترام کردند. پس از مداحی به مناسبت اربعین حسینی؛ ویژه‌برنامه گرامیداشت، در محل سالن آمفی تئاتر شهید بهرامی دانشگاه پی گرفته شد.
در این مراسم نیز پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط دکتر شیرزادی (عضو هیات علمی دانشگاه و فرزند شهید)؛ دکتر ذاکری (رییس دانشگاه)، به امیر دریادار سیاری خیر مقدم و اربعین حسینی را تسلیت گفت.
وی در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب، دفاع مقدس، مدافع حرم، مدافع سلامت و امام شهداء و با درود بر ساحت امام زمان (عج) و نایب بر حقش؛ دفاع مقدس را دوره انسان‌سازی برای جوانان این مرز و بوم توصیف کرد و افزود: حقیقت جبهه‌ها به گونه‌ای بود که جوانانی که با دست خالی در آن حضور یافتند، گویی در دانشگاهی فلسفه و عرفان و فقه آموختند.

رییس دانشگاه اظهار داشت: جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی شکل داده شد و بسیاری منتظر بودند این اتفاق نامبارک موجب شود پرچم انقلاب، فرو افتد اما علیرغم همه حمایت‌های همه جانبه کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای منطقه به عراق، انقلابی که با رهبری امام خمینی(ره) شکل گرفته بود، خاموش نشد چون وعده الهی، پیروزی حق بر باطل بود که محقق شد.
دکتر ذاکری با بیان اینکه وظیفه داریم هم راه شهدا و ایثارگران را ادامه دهیم و هم ایثارگری‌ها را بیان کنیم، تاکید کرد: باید تلاش مضاعفی شود که مسیر پیموده شده، حفظ و احیاء شود.

دکتر ذاکری:باید تلاش مضاعفی شود که مسیر پیموده شده، حفظ و احیاء شود.
پس از آن، دریادار سیاری (معاون هماهنگ‌کننده ارتش و فرمانده سابق نیروی دریایی)، ضمن ابراز خوشحالی از حضور در دانشگاه علم و صنعت ایران و با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تسلیت اربعین سالار شهیدان، در سخنان شیوایی به مرور ابعاد و وقایع روزهای نخستین دفاع مقدس پرداخت. وی با نقل سخن مقام معظم رهبری که «زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهداء، کمتر از شهادت نیست»؛ گفت: خیلی خوب است که در دانشگا‎ه‌های ما یعنی جایی که نخبگان و آینده‌سازان کشور حضور دارند، چنین جلساتی برگزار شود. زنده نگه داشتن یاد شهداء، یعنی همه نسل‌های فعلی و آینده بدانند ملت ما چگونه در برابر دشمن ایستاده است.

دریادار سیاری:اگر همان ارزش‌ها حاکم باشند، قطعا نظام جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه‌ها پیروز است.
دریادار سیاری تاکید کرد: ما باید ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس را منتقل کنیم و اجازه ندهیم به فراموشی سپرده شوند چرا که می‌دانیم اگر همان ارزش‌ها حاکم باشند، قطعا نظام جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه‌ها پیروز است.
معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با تذکر این مطلب که با انقلاب اسلامی، منافع استکبار جهانی در منطقه به خطر افتاده بود، از بین بردن انقلاب اسلامی ایران و جلوگیری از صدور آن؛ سلب تمامیت ارضی کشور و رفع خفگی ژئوپلیتیکی عراق از طریق اشراف بر خوزستان و نیز دسترسی به منابع نفتی ایران را از اهداف استکبار و عراق از حمله به ایران برشمرد و افزود: جهان دو قطبی ورشو و ناتو برای کمک به صدام، پیمان نامبارکی بستند و انواع تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را در اختیارش نهادند و صدام نیز راهبرد خود را چنین اعلام کرد که یک روزه، خرمشهر و سه روزه، آبادان را تصرف و روز هفتم در تهران با اصحاب رسانه مصاحبه خواهد کرد!
دریادار سیاری افزود: صدام در تعیین نقشه جنگی خود خطای راهبردی داشت و آن اینکه به روحیه انقلابی مردم ایران و نفوذ کلام امام در آحاد مردم، توجه نکرده بود و لذا عراقی که در ساعت ۱۲ ظهر ۳۱ شهریور با ۱۵۰ فروند هواپیما، ۱۲ فرودگاه و نقطه مرزی ایران را بمباران کرد به امید آنکه تا ساعتی بعد، کمر جمهوری اسلامی را بشکند؛ ۳۴ روز پشت دروازه خرمشهر متوقف ماند؛ حماسه خرمشهر شکل گرفت و راهبرد دشمن شکست خورد.

در ادامه مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس، لوح سپاس ریاست دانشگاه به دریادار سیاری اهدا شد و سپس با حضور دریادار سیاری (معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران)، دکتر ذاکری (رییس دانشگاه)، دکتر ارجمندی (معاون اجتماعی و فرهنگی) و حجت لاسلام والمسلمین ابراهیمی‌نژاد (مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه)، مراسم تجلیل از ۲۱۰ ایثارگر دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.
در این بخش، به نمایندگی از کل مجموعه ایثارگران دانشگاه، ۸ نفر از اعضای هیات علمی و کارکنان رزمنده، جانباز، فرزند شهید، مدافع حرم، با اهدای لوح تقدیر و تابلو مزین به تصویر حاج قاسم سلیمانی تجلیل شدند.
اجرای برنامه‌های هنری گروه سرود احسان و پخش کلیپ معرفی شهدای دانشگاه علم و صنعت ایران از دیگر بخش‌های این مراسم بود.


لینک های شرکت در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس، سالگرد تدفین شهدای گمنام دانشگاه و اربعین حسینی(ع):
- ورود اعضای هیأت علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه با نام کاربری خود و  ورود  به  "نشست عمومی معاونت فرهنگی و اجتماعی":
http://meeting.iust.ac.ir/
- ورود آزاد با لینک زیر و کد ۹۹۲۸۸۷ :
http://meeting.iust.ac.ir/vc
- لینک آپارات:
https://www.aparat.com/farhangi_iust
- اینستاگرام:
https://www.instagram.com/farhangi_iust/

نشانی مطلب در وبگاه مدیریت ارتباطات فرهنگی و اجتماعی:
http://idea.iust.ac.ir/find-42.14973.64929.fa.html
برگشت به اصل مطلب