روابط عمومی دانشگاه- دفاعیه های دکترا
دفاعیه دکتری در دانشکده ریاضی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/12/1 | 
دفاعیه دکتری در دانشکده ریاضی


سارا چاروقچی (دانشجوی دوره دکتری رشته ریاضی)، ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ از رساله دکتری خود با عنوان «طرح‌های تسهیم راز تصویری بر مبنای روابط بازگشتی خطی همگن با نهان‌نگاری همراه با احراز اصالت» دفاع کرد.
چکیده این رساله که به راهنمایی  دکتر سمانه مشهدی انجام شده، به شرح زیر است.


چکیده:
اکثر طرح‌های تسهیم راز تصویری بر مبنای طرح تسهیم راز شمیر و با انجام عملیات پیش‌پردازش روی تصویر راز طراحی شده‌اند. در واقع در این طرحها امنیت تسهیم راز به عملیات پیش پردازش وابسته است و این امر، عملا امنیت تسهیم راز را زیر سؤال می‌برد، زیرا دریک طرح تسهیم راز، امنیت راز تنها باید مبتنی بر خود طرح و نه هیچ عملیات اضافه دیگری باشد. علاوه براین، پیش‌پردازش تصویر راز محاسبات اضافی بر طرح تحمیل می‌کند که از نظر کاربرد تأثیر منفی بر بهینه بودن طرح می‌گذارد.
در این رساله چهار طرح تسهیم راز تصویری جدیدی با استفاده از دنباله‌های بازگشتی ارائه شده که علاوه بر دارا بودن ویژگی‌های مثبت طرح‌های مشابه قبلی، به انجام عملیات پیش‌پردازش نیازی ندارند. در ادامه، از آنجا که سهم‌های ایجاد شده در طرح‌های تسهیم راز تصویری به شکل تصاویر نویزگونه هستند و انتقال آنها بر روی کانال‌های ناامن می‌تواند توجه مهاجمان را جلب کند و همچنین احتمال ایجاد تغییرات سهوی و یا عمدی در آنها بالاست، به سراغ طرح‌های نهان‌نگاری رفته و در رساله دو طرح نهان‌نگاری با استفاده از کدهای همینگ معرفی شده که علاوه بر ایجاد تغییرات کم در تصویر پوشانه به نسبت روش‌هایی چون LSB در مقابل روش‌های نهان‌کاوی مختلف نیز مقاوم هستند.

 
نشانی مطلب در وبگاه روابط عمومی دانشگاه:
http://idea.iust.ac.ir/find-112.14464.70930.fa.html
برگشت به اصل مطلب