روابط عمومی دانشگاه- دفاعیه های دکترا
دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی صنایع

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/3/25 | 
دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی صنایع

 
پریناز اسماعیلی (دانشجوی دکتری رشته مهندسی صنایع)، ۱۲ تیرماه ۱۴۰۱ از رساله دکتری خود با عنوان «مدلسازی بازی تکاملی بر اساس نظریه فاجعه»‏»‏ دفاع می‌کند.
چکیده این رساله که به راهنمایی دکتر سیدحسینی و دکتر ماکوئی و مشاوره دکتر سجادی و دکتر قوسی انجام شده به شرح زیر است. ضمنا این جلسه دفاعیه ساعت ۸:۳۰ در کلاس ۳۰۱ (طبقه سوم دانشکده مهندسی صنایع) برگزار می‌شود.

چکیده:
در برخی از پدیده‌ها به ازای یک مجموعه از تغییرات تدریجی و آهسته، جهش ناگهانی و ناپیوسته در وضعیت سیستم رخ میدهد. به کمک نظریه فاجعه می‌توان زمان و مکان این رخداد ناگهانی و جهشی را پیش‌بینی کرد. افزایش فشار روانی و نارضایتی کارگران به دلیل بدتر شدن شرایط کاری که می‌تواند به اعتصاب منجر شود و یا تحقق همکاری در اثر تغییرات آهسته فاکتورهای کنترلی از سوی دولت در معضلات اجتماعی نمونه ای از مصداق‌های رخداد فاجعه است.
به منظور بررسی کارایی نظریه فاجعه در مدل‌های پویای تکاملی در این پایان‌نامه چند مدل از این بازی‌ها مدل می‌شود. برای بررسی روابط کارگر و کارفرما در شرایط تهدید به اعتصاب به عنوان مصداقی از بازی تکاملی با احتمال رخداد فاجعه، چهار مدل بازی کلاسیک در نظر گرفته می‌شود که در مدلها رفته‌رفته ارتباط بین بازیکنان کامل‌تر می‌شود. بدین صورت که در مدل ۱ در طی تصمیم‌گیری اطلاعاتی بین بازیکنان ردوبدل نمی‌شود (معمای زندانی)، در مدل ۲ (بازی جوجه) امکان رصد تصمیمات اضافه می‌شود، در مدل ۳ (بازی اولتیماتوم) امکان چانه‌زنی افزوده می‌شود و در مدل ۴ (بازی ائتلاف) علاوه بر موارد فوق سه دسته بازیکن خواهیم داشت که امکان تشکیل ائتلاف بین آن‌ها وجود دارد.
 رویکرد حل مدل‌های ۴-۱ ریپلیکاتور داینامیک است که مفروضات محدودشونده زیادی دارد. برای آزادسازی این محدودیت‌ها در مدل ۵ و ۶ از رویکرد مبتنی بر شبکه استفاده می‌شود و به کمک مکانیزم‌هایی چون مجازات و پاداش سعی در حذف سواری مجانی و افزایش همکاری در بیماری‌های همه‌گیر به عنوان مثال بارزی از معضلات اجتماعی خواهد شد.
در هر مدل به کمک ساختار بازی تکاملی، استراتژی پایدار تکاملی تعیین می‌گردد و نظریه‌ فاجعه محدوده‌ا‌ی از سیستم را که به لحاظ زمانی و یا مکانی دچار فاجعه و پرش ناگهانی خواهد شد پیش‌بینی کرده و به تصمیم‌گیران دیدگاه‌هایی مبنی بر این‌که حداقل تلاش لازم برای رسیدن به اهداف مدنظر و جلوگیری از فروپاشی سیستم چه مقدار است، ارائه خواهد داد.
کلیدواژه‌ها:  پاندمی | اعتصاب | بازی تکاملی | شبیهسازی چندعامله | نظریه‌ فاجعه
آدرس الکترونیکی دانشجو: parinaz_esmaeiliind.iust.ac.ir 

 
نشانی مطلب در وبگاه روابط عمومی دانشگاه:
http://idea.iust.ac.ir/find-112.14464.67499.fa.html
برگشت به اصل مطلب