[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی ::
معرفی پژوهشگاه ::
اهداف و ماموریت ها::
پژوهشکده ها ::
مراکز پژوهش و فناوری ::
فن راه دانشگاه ::
قطب های علمی ::
سایر مراکز پژوهشی::
آزمایشگاههای تحقیقاتی ::
طرحهای کلان ملی ::
اخبار و رویدادها::
آیین نامه ها و فرمها ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
اطلاعات تماس

نشانی تهران،میدان رسالت

خ هنگام، خ دانشگاه

دانشگاه علم و صنعت ایران

کد پستی 13114-16846

 تلفن 1-73225820

 دور نگار 77240379

پست الکترونیک irist@iust.ac.ir 

..
:: قطب علمی مکانیک جامدات تجربی و دینامیک ::
 | تاریخ ارسال: 1392/1/19 | 

قطب علمی مکانیک جامدات تجربی و دینامیک

  

اهداف کلان و کلی از راه اندازی قطب علمی مکانیک جامدات تجربی و دینامیک :

 • بسترسازی، تبیین و توسعه فعالیتهای آموزشی و پژوهش های بنیادی و کاربردی در داخل کشور در چارچوب مطالعات تجربی مرتبط با مکانیک جامدات و دینامیک

 • تثبیت و اعتلای موقعیت علمی و پژوهشی کشور در سطح منطقه ای و فرا ملی و انتشار نتایج یافته های علمی با انجام پژوهش های مستقل و مشترک با مراکز تحقیقاتی فرا ملی و در راستای اهداف قطب علمی

 • توسعه فناوریهای نوین در جهت رفع نیازهای کشور در زمینه های تخصصی مرتبط با توانمندی ها و اهداف قطب علمی

 • تربیت نیروی انسانی متخصص با قابلیتهای پژوهش تجربی

 

 توجیه برنامه و ضرورت آن:

 خوشبختانه رشته مهندسی مکانیک و به طور خاص شاخه تخصصی مکانیک جامدات و دینامیک کاربردی طی یک دهه اخیر از رشد علمی و پژوهشی بسیار چشمگیری در سطح کشور برخوردار بوده است. منتها قسمت عمده ای از پیشرفت های پژوهشی در این شاخه محدود به تحقیقات نظری یا محاسباتی بوده و فعالیتهای علمی و پژوهشی کاربردی به ویژه با نگرش تجربی کمتر مورد توجه دانشگاه های کشور بوده است. شاید بتوان سه دلیل اصلی زیر را برای کمتر پرداختن به تحقیقات تجربی در زمینه مکانیک جامدات و دینامیک کاربردی ذکر نمود:

1) کمبود فضاهای فیزیکی آزمایشگاهی

2) کمبود منابع مالی یا عدم سرمایه گذاری روی خرید تجهیزات مورد نیاز برای تحقیقات تجربی

3) کمتر بودن تعداد اساتید و پژوهشگرانی که از تجربه یا علاقه لازم برای پژوهش های تجربی برخوردار باشند.

این در حالی است که در کشورهای پیشرفته صنعتی، پژوهش های تجربی در مهندسی مکانیک قسمت بسیار مهم و جدایی ناپذیر از زنجیره تولید علوم کاربردی با هدف استفاده مستقیم در صنعت می باشد. بدون مطالعات تجربی، بسیاری از نظریات و تئوری های موجود در مهندسی مکانیک را نمی توان با درجه اطمینان بالایی برای استفاده مستقیم در کاربردهای فناوری توصیه نمود. خوشبختانه فضای فیزیکی مناسب، امکانات اولیه آزمایشگاهی مطلوب و پژوهشگرانی با سابقه طولانی در تحقیقات تجربی، توانمندی بالقوه و ارزشمندی را در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران فراهم آورده است تا در قالب قطب علمی "مکانیک جامدات تجربی و دینامیک" نقش مفیدی را در راستای گسترش تحقیقات کاربردی و آزمایشگاهی در سطح کشور ایفا نماید. به طور کلی پژوهش های تجربی در این شاخه تخصصی شامل: بررسی تجربی رفتار مواد، اجسام و سازه های صلب یا تغییر شکل پذیر تحت بارگذاری های استاتیکی و دینامیکی است که می تواند در برگیرنده مطالعات آزمایشگاهی، میدانی و یا طراحی و ساخت نمونه های اولیه با هدف به کارگیری در راستای نیازمندی های کاربردی و صنعتی کشور باشد. برنامه اجرایی پیشنهاد شده در بند 3، چارچوب کلی فعالیت ها و مراحل جزئی اجرای آنرا شرح داده و کلیه عناوین ذکر شده در آن مستقیماً می تواند در راستای رشد و توسعه آموزش، پژوهش و فناوری در حوزه مکانیک تجربی در کشور مفید واقع گردد.

اطلاعات بیشتر را می توانید در سایت مربوطه مشاهده نمائید.

دفعات مشاهده: 3833 بار   |   دفعات چاپ: 1135 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 36 بار   |   0 نظر
>
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4657