[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره مرکز مشاوره::
مشاوران::
دفتر ارتباط خانواده و دانشگاه::
آرشیو اخبار مرکز مشاوره::
بروشورهای علمی::
بخش ویژه اساتید::
ارتباط با ما::
::
اساسنامه کانون همیاران
..
مدیریت های حوزه دانشجویی

امور دانشجویان

امور خوابگاه ها

اداره رفاه و خدمات دانشجویی

اداره بهداشت و درمان
کمیسیون بررسی موارد خاص دانشگاه  

..
نظرسنجی مرکز مشاوره

AWT IMAGE

..
کتاب مهارتهای زندگی
AWT IMAGE
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
نظر خود را در مورد سایت اعلام نمایید
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
:: آشنایی ::

آشنایی با مرکز مشاوره و سبک زندگی:

مرکز مشاوره در کنار شماست

امروزه سلامت روان، چیزی بیش از نبود بیماری ها و اختلالات روانشناختی است. سلامت روان مفهومی چندوجهی است که تمام ابعاد فردی، اجتماعی، فرهنگی و زیستی فرد را دربرمی گیرد. عملکرد هر یک از ما به میزان برخورداری از این مفهوم، در کنترل استرس، برقراری رابطه با دیگران و ارزیابی ها و انتخاب هایمان متفاوت خواهد بود. هدف از مشاوره تامین بهداشت روانی و فراهم سازی مقدمات رشد و تکامل شناختی، عاطفی و رفتاری مراجعین می باشد. در جامعه، افراد با توجه به گروههای سنی متفاوت دچار مشکلات و نابسامانیهایی می شوند که این مشکلات و نابسامانیها مستقیماً روی روان افراد آن جامعه اثرات منفی می گذارد. برای اینکه این چرخه همچنان ادامه نیابد، افراد نیاز به کمک روانشناسان، مشاوران و مددکاران اجتماعی آگاه و فرهیخته دارند تا به یاری آنها برخیزند. این متخصصان در مراکز مشاوره با پایبندی به اصل رازداری به مراجعین کمک می کنند، تا افراد بتوانند به بهترین راه حل دست یابند. در مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه، با اهمیت این موضوع که مخاطبین خاص آن، افرادی هستند که در آستانه ورود به مرحله پرمخاطره جوانی و مسائل عدیده این دوران می باشند، روان شناسان بالینی، مشاورین خانواده، مشاورین تحصیلی، مذهبی و مددکار اجتماعی آماده خدمت رسانی و حل مشکلات و ایجاد بسترهای مناسب برای رشد فردی و اجتماعی می باشند.
تامین بهداشت روانی محیط های دانشجویی به منظور رشد، تحول و تکامل شناختی، عاطفی و رفتاری دانشجویان جهت رسیدن به استانداردهای مورد نظر بهداشت روانی با تاکید بر پیشگیری سطح اول و تعدیل نارسائی ها، ناهنجاریها و اختلالات با ایجاد انگیزه برای تلاش و شکوفایی استعدادهای فردی از مهم ترین اهداف مرکز مشاوره و سبک زندگی می باشد.

ما را بشناسید
با یاری خداوند منان و مساعدت مسئولین امر، پیشرفت های فزاینده ای در فعالیت های این مرکز به وقوع پیوسته، تا جائی که در سالهای  ۱۳۸۳، ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴به عنوان مرکز نمونه کشوری و در سال ۱۳۹۲ به عنوان مرکز فعال کشوری انتخاب گردید.
مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت اولین مرکز مشاوره کشوری در اجرای برنامه های ذیل می­باشد: برگزاری کلاسهای مهارتهای زندگی به صورت ۲ واحد درس اجباری، برگزاری اردوهای مشاوره ای، برگزاری طرح استاد مشاور و برگزاری کارنامه سلامت روان دانشجویان به صورت اینترنتی.
بر این اساس، مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه علم و صنعت ایران بعنوان یکی از واحدهای حوزه معاونت دانشجویی، اهداف زیر را دنبال می نماید:

۱-تلاش در جهت کمک به دانشجویان در شناخت بهتر استعدادها، رغبت ها، ارزشها، نگرشهای حاکم بر جامعه و بکارگیری این قابلیتها در تعالی فردی و اجتماعی
۲-کمک به سازگاری مؤثر با محیط جدید تحصیلی، آشناسازی دانشجویان با فرصتهای مناسب محیطی و درک تجارب خویش در سازگاری با واقعیتهای موجود
۳-کمک به حل مشکلات تحصیلی، خانوادگی، رفتاری، عاطفی، روانی و ایجاد زمینه هایی به منظور اعتلای علمی- اخلاقی دانشجویان و سعی در رفع موانع موجود در جهت رسیدن به اهداف
۴-کمک به دانشجو در تصمیم گیری آگاهانه و حسن انتخاب در زمینه های مختلف
۵-تلاش در جهت پیشگیری از بروز و شیوع مسائل و مشکلات (روانی-رفتاری-تربیتی و عاطفی) دانشجویان به منظور ارتقاء سطح بهداشت روانی، فردی و اجتماعی آنان و ارتقاء سطح بهداشت روانی به فضای عمومی دانشگاه
۶-تحقیق درباره مسائل و مشکلات دانشجویان دانشگاه برای شناخت عوامل آسیب زا
۷-مشاوره با دانشجویان در جهت کمک به پیشرفت تحصیلی، بهبود در روابط اجتماعی و سازگاری مؤثر با محیط
۸-برگزاری کارگاهها و سخنرانیها برای دانشجویان و کارکنان با هدف ارتقاء بهداشت روان دانشجویان و دانشگاهیان
مرکز مشاوره و سبک زندگی دانشگاه علم و صنعت ایران در راستای انجام هدف های مذکور، خدمات مشاوره و اقدامات پیشگیرانه برای دانشجویان، کارکنان واساتید را به شرح زیر ارائه می دهد:

۱-واحد درمان: وظیفه این واحد کمک به تسهیل رشد فردی، حل مشکلات و درمان اختلالات و بیماریهای روان شناختی است. متخصصین در حوزه های زیر در مرکز مشاوره و سبک زندگی آماده خدمت به دانشگاهیان می باشند:

 - روان شناس بالینی: مراجعینی که در زمینه اختلالات روانشناختی از قبیل افسردگی، وسواس، اضطراب، کمال طلبی، ضعف اعتمادبه نفس و یا مشکلات سازگاری، خودشناسی و مسائل شخصیتی و ... دچار مشکل هستند، می توانند از این خدمات بهره گیرند.
-مشاورخانواده و ازدواج: مراجعینی که قصد همسر گزینی دارند، با معیارهای علمی انتخاب آشنـا شده و راهنمـایی های لازم را دریافت می کنند و در این زمینه بر مهارتهای ارتباطی و شناخت تفاوتهای فردی و نیازهای یک زندگی مشترک تأکید می شود. همینطور افرادی که علاقمند می باشند به زندگی مشترک خود معنای عمیق تری ببخشند و یکنواختی زندگی را مرتفع سازند، یا دچار مشکلات خانوادگی هستند و در شرف طلاق بوده جهت رفع مشکلات و بهبود وضعیت می توانند از این خدمات استفاده نمایند.
- مشاور تحصیلی: مراجعینی که در زمینه های مختلف تحصیلی مانند افت تحصیلی و کاهش معدل، اهمال کاری تحصیلی، عدم تمرکز، تغییر رشته و ... به راهنمایی و مشاوره نیاز دارند، می توانند از این خدمات بهره گیرند.
-مشاورآموزشی: دانشجویان می توانند در هر سه مقطع تحصیلی در خصوص مسائل و قوانین آموزشی مشاوره دریافت نمایند.
-مشاور مذهبی: مراجعینی که در مسائل دینی و عقیدتی دچار مشکل هستند می توانند از این نوع مشاوره بهره گیرند.
-مشاور ترک اعتیاد: در دنیای امروز که اینترنت و فضای مجازی نقش پررنگی را در زندگی افراد ایفا می کند، اعتیاد به اینترنت، بازی ها و فضای مجازی نیز از مشکلاتی می باشد که برخی افراد با آن درگیر هستند. مراجعینی که با این نوع از مشکلات و یا موادمخدر مواجه هستند می تواند از این خدمات بهره گیرند.
-روان شناس کودک و نوجوان: مراجعینی که در خانواده با مشکلات ارتباطی و رفتاری در رابطه با فرزندشان مواجه هستند می توانند از این خدمات بهره گیرند.
-روانپزشک: مراجعینی که در روند جلسات درمانی و با توجه به تشخیص روان شناس، نیاز به دارو داشته باشند، می توانند از این خدمات بهره گیرند.
-گروه درمانی: ارائه خدمات بالا به شکل گروهی، ویژه افرادیست که دارای مشکلات مشترک می باشند و مشاور تشخیص می دهد‌که این نوع مشکلات در گروه، سریعتر قابل حل می باشد. البته رضایت فرد از شرکت در گروه الزامی می باشد.
-روانسنج: مراجعینی که نیاز به انجام آزمون با صلاحدید درمانگر در جهت تشخیص دارند، می توانند از این خدمات بهره گیرند.
-مددکار اجتماعی: مددکار با رویکرد پیگیری و مراقبت اجتماعی، در خصوص مراجعینی که به لحاظ روحی و شرایط خانوادگی و اقتصادی و اجتماعی، در وضعیت بحرانی قرار دارند، اقدام به مداخلات اجرایی نموده و مراجع را در فرایند بهبود شرایط فردی، اجتماعی، خانوادگی و بعضاً اقتصادی یاری می رساند.
با توجه به رویکرد پیشگیرانه و شناسایی موارد آسیب و همچنین ارجاع مناسب موارد مورد نیاز به خدمات مشاوره و روان شناسی و همچنین در دسترس بودن خدمات در شرایط بحران، در همه خوابگاه های دانشجویی نیز کارشناس مددکاراجتماعی مستقر می باشد.

۲-واحد های اجرایی پیشگیرانه، آموزشی و درمانی:

-کارگروه موارد خاص مرکز مشاوره: 
دانشجویانی که دچار مشکل آموزشی شده اند و در مرکز مشاوره دانشگاه و یا خارج از دانشگاه دارای پرونده روانپزشکی و روانشناختی هستند و بطور کلی دچار مشکلات روحی شده اند و یا سابقه بیماری های روحی و روانی داشته و تحت درمان قرار داشتند.، مرکز مشاوره پس از دریافت استعلام از کمیته منتخب شورای اموزشی دانشگاه و یا کمیسیون موارد خاص دانشگاه مسائل این عزیزان را در کارگروه بررسی موارد خاص مرکز مشاوره مطرح و رای را اعلام می دارد. بنابراین پاسخ یا رای نهایی مرکز مشاوره به مرجع استعلام (کمیته منتخب دانشگاه، کمیته منتخب تحصیلات تکمیلی دانشگاه و یا کمیسیون موارد خاص دانشگاه) داده می شود.

-کارگاه های آموزشی: در راستای پیشگیری و همچنین ارتقای سطح سلامت روانی دانشگاهیان (دانشجویان، اساتید، کارکنان و اولیاء دانشجویان)، مرکز مشاوره و سبک زندگی اقدام به برگزاری کارگاه هایی با موضوعات متنوع روانشناختی می نماید. این مرکز نیازسنجی خود را براساس تحلیل داده ها و اطلاعات بدست آمده از سطح دانشگاه، کادر درمان و خوابگاه ها انجام می دهد و متناسب با نیاز مخاطبین و فصول آموزشی اقدام به برگزاری کارگاه می نماید.

-اردوهای مشاوره ای: مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت ایران اولین مرکز برگزار کننده اردوهای مشاوره ای در کشور می­باشد که از سال ۱۳۸۸ اجرائی گردیده است. این اردوها ویژه دانشجویان خوابگاهی بوده، از اهداف برگزاری این برنامه می­توان به بهینه سازی اوقات فراغت دانشجویان، آشنائی دانشجو با مرکز مشاوره و فعالیتهای آن و افزایش آگاهی و ارتقاء سلامت روانی دانشجویان اشاره نمود. این اردوها به صورت یکروزه برگزار می­گردد و دانشجویان ضمن بازدید از مناطق طبیعی یا تاریخی مورد نظر، درکارگاه آموزشی با مضامین روان شناسی شرکت می­نمایند و نیز در طول برگزاری اردو پرسش هائی با مشاور همراه اردو مطرح می­نمایند. از اردوهای برگزار شده می­توان به بازدید از شهرری و مناطق تاریخی آن، کاخ سعدآباد، کاخ نیاوران، موزه سینما، موزه حیات وحش دارآباد، آبشار سنگان و امامزاده داوود، مناطق دیدنی کاشان، باغ لاله ها در جاده چالوس، موزه عجایب هفتگانه و باغ پرندگان کرج، مناطق طبیعی آهار، افجه و آبنیک نام برد.

-همایش اولیاء دانشجویان نوورود: با هدف آشنایی هر چه بیشتر اولیاء دانشجویان با دانشگاه و مسائل مربوط به دانشجویان ورودی جدید، هر ساله در مهرماه همزمان با ثبت نام و حضور دانشجویان ورودی جدید، همایشی ویژه اولیاء این عزیزان با  شعار (دانشگاه دوستدار خانواده) برگزار می گردد. در این همایش مسئولین و معاونین محترم دانشگاه، جهت آشنا نمودن اولیاء با وظایف معاونت های مختلف و پاسخگویی به سوالات اولیاء حضور دارند. در ضمن روان شناس مدعو در خصوص نحوه تعامل والدین با دانشجویان به ایراد سخنرانی می پردازند. در انتهای جلسه، مسئولین پاسخگوی سوالات والدین خواهند بود.

-نشست های تخصصی اولیاء: در جهت حل مسائل و دغدغه های اولیاء، نشست های تخصصی با حضور صاحبنظران حوزه مشاوره و روان شناسی و اولیاء با موضوعات مختلف برگزار می گردد.
-سبک زندگی ایرانی-اسلامی: در سال جاری این بخش در مرکز مشاوره آغاز به کار نمود. از اهداف این بخش، تلاش به منظور ارتقای سطح سلامت روانی، فرهنگی-اجتماعی، اخلاقی، معنوی و تربیتی دانشگاهیان و پیشگیری از آسیب های روانی-اجتماعی با استفاده از مولفه های سبک زندگی ایرانی-اسلامی است. از اهم اقداماتی که توسط این بخش صورت خواهد گرفت می توان به برگزاری کارگاه، نقد فیلم، مسابقه، اردوهای مهارت افزایی، انتشار بروشور، پیشگیری از آسیب های روانی اجتماعی و دستیابی به سبک زندگی سالم و ... اشاره نمود.

-نشریه پیام آشنا دانشجو: به منظور بالابردن سطح سلامت روان دانشگاهیان به ویژه دانشجویان، نشریه پیام آشنا به صورت ماهنامه منتشر می گردد و در اختیار کلیه دانشگاهیان و اولیاء دانشجویان قرار می گیرد. این نشریه شامل بخش های مختلفی می باشد و هرماه مسابقه ای از مطالب نشریه برگزار می گردد و به ۵ نفر به قیدقرعه جایزه اهدا می گردد. در سال جاری دو بخش با عنوان مطالب تحصیلی و سبک زندگی دانشجویی به نشریه اضافه شده است.

-کانون همیاران سلامت روان: در این بخش مرکز مشاوره از دانشجویان واجد شرایط، در فعالیت های اجتماع محور مشارکت می طلبد.  دانشجوی همیار، دانشجوی داوطلبی است که ضمن عضویت در کانون دانشجویی همیاران سلامت روان آمادگی خود را برای انجام خدمات مرتبط با سلامت روان، آموزش، پیشگیری، شناسایی، یاری رسانی و ارجاع دانشجویان نیازمند به خدمات مشاوره اعلام می دارد و خدمات خود را با این اعتقاد که برای اجتماع سودمند است ارائه نموده و در فعالیت های اجتماع محور مرکز مشاوره و سبک زندگی مشارکت می نماید. اساسنامه کانون بر روی سایت مرکز مشاوره قابل مشاهده می باشد.

-ویترین­ ها و کتابخانه­ های موجود در دانشکده­ ها:
در جهت ارتباط بهتر و آشنایی دانشجویان با مهارت‌های زندگی، افزایش سلامت روان و نشاط اجتماعی، ویترین‌ها و کتابخانه‌هایی در هریک از دانشکده‌ها تعبیه شده است که متناسب با هردانشکده کتاب‌ها و یا انتشاراتی در این کتابخانه‌ها قرار می‌گیرد.

-طرح های پژوهشی ارسالی از وزارت علوم:

-طرح کارنامه سلامت روان دانشجویان: وظیفه این طرح انجام غربالگری و ارزیابی های دوره ای سلامت روان دانشجویان به ویژه دانشجویان ورودی جدید و شناسایی و ارائه خدمات به دانشجویان نیازمند و استفاده از داده های بدست آمده برای برنامه ریزی های بهداشت روانی فردی و گروهی دانشجویان می باشد.

-طرح سیمای زندگی دانشجویان: اجرای این طرح جهت شناسایی آسیب های روانی-اجتماعی، مسائل و مشکلات دانشجویان، شناخت عوامل آسیب زا و جمع بندی و ارائه راهکار به مسئولان دانشگاه می باشد.

-طرح خداقوت: در ایام امتحانات دانشجویی، کارشناسان مرکز مشاوره با حضور در کتابخانه مرکزی دانشگاه، اقدام به توزیع بروشورهای آموزشی و تغذیه در میان دانشجویان می نمایند. دانشجویانی که نیاز به کمک تخصصی در ایام تحصیلی دارند، می توانند از این خدمات بهره گیرند.

-طرح پیام: این طرح جهت پیشگیری از پدیده شوم سوء مصرف مواد مخدر بین دانشجویان پیش بینی گردیده است. در کارگاههای مورد نظر که با تاکید بر دانشجویان ورودی جدید برگزار می­گردد، مباحثی نظیر " آشنائی با انواع مواد، اثرات مصرف بر سیستم عصبی و عوارض جسمانی ناشی از آن، عوارض فردی و اجتماعی اعتیاد، عوامل خطر ساز و عوامل محافظت کننده، مهارتهای موثر در پیشگیری از اعتیاد" ارائه می­گردد. برخی از این کارگاهها در قالب اردوهای مشاوره ای برگزار می­ گردد.

-طرح پات(پیشگیری از افت تحصیلی): در این طرح، کارشناسان و متخصصان این حوزه، به دانشجویانی که دچار افت تحصیلی شده اند کمک تخصصی ارائه می دهند. این دانشجویان بر اساس تعداد ترم های مشروطی به مرکز مشاوره دعوت می شوند. کارگاه های تخصصی ویژه این دانشجویان نیز اجرا می گردد.
 
راه های ارتباطی با مرکز مشاوره و سبک زندگی:

تلفن های دفتر: ۷۷۲۴۰۳۹۲-۷۷۲۴۰۳۹۳- داخلی ۲۴۱۵
تلفن پذیرش: ۷۷۲۴۰۴۶۴ داخلی ۲۴۱۱
سایت مرکز مشاوره و سبک زندگی: moshavereh.iust.ac.ir
 

 


CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه علم و صنعت است و هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع بلا مانع است.
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4652