[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
قطب علمی" بهســــا"::
درباره مهندسی صنایع::
معرفی افراد::
امور آموزش::
امور پژوهش::
مرکز کامپیوتر::
دانشجویان::
اخبار دانشکده::
تقویم دانشکده::
تسهیلات پایگاه::
::
شعار دانشگاه علم و صنعت ایران
..
مرام‌نامه اساتید
..
منشور اخلاقی دانشجویان
..
اخبار و اطلاعیه‌‌های آموزشی

..
دفاعیه‌ها و سمینارها

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE 

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
کارآموزی
..
مطالب علمی
..
راهنمــای تصویب پروپــوزال دانشجویان کارشنــاسی ارشد
..
برنامه 8 ترمه (مقطع کارشناسی)

AWT IMAGE

..
امروز: چهارشنبه مورخ 3 مرداد 1403
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: کلاس تابستانی فرزندان اساتید کارکنان دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.
:: رباعی‌ای در مرثیهٔ حسین
:: ثبت نام کلاسهای تابستانی فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه علم و صنعت ایران ۱۴۰۳
:: اخبار
:: مراسم گرامیداشت مقام شهید و تجدید میثاق با شهدای والامقام در دانشگاه برگزار گردید/ ۲۲اسفند ۱۴۰۲
..
نظرسنجی
نقطه قوت سایت دانشکده صنایع کدام گزینه است؟
درج اطلاعیه های آموزشی
درج اخبار کنفرانس ها و همایش ها
درج اخبار دانشجویان و عمومی
امکانات سایت( ارسال پیام، پرسش،نظر و...)
   
..
:: دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: 1401/10/20 | 

 مجید چگنی دانشجوی دکتری رشته مهندسی صنایع-مدیریت سیستم و بهره‌وری، از رساله خود با عنوان «توسعه مفهوم کیفیت در پروژه‌های خطوط لوله انتقال نفت و گاز»‏‎ ‎به راهنمایی آقای دکتر نورالسناء ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۲ دفاع خواهد نمود‎.

شماره دانشجوئی: ۹۰۸۷۲۰۰۶
نشانی الکترونیکی: chegeni۱۳۴۹yahoo.com
استاد راهنما:  آقای دکتر رسول نورالسناء
استاد مشاور: آقای دکتر سیامک نوری
اساتید داور داخلی: آقای دکتر احمد ماکوئی- آقای دکتر مرتضی باقرپور
اساتید داور خارجی:  آقای دکتر سیدفرید قادری- آقای دکتر رضا برادران کاظم‌زاده
زمان دفاع: ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱- ساعت ۱۲ کلاس ۳۰۱ ( طبقه سوم دانشکده)

چکیده:

    امروزه با توسعه علم و فناوری در پروژه‎ها، ضرورت توسعه مفهوم کیفیت به منظور ارزیابی، ایجاد، کنترل، بهبود و حفظ آن بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. از طرفی با توجه به حجم زیاد منابع مالی مورد نیاز برای سرمایه‎گذاری و اجرای پروژه‌های خطوط انتقال گاز در جهان، حساسیت اینگونه پروژه‌ها از منظر ایمنی، دوام و محیط زیست، انتظارات ومطالبات مشتریان و لزوم تحرک، پویایی و موفقیت، از اهداف مهم تحقیق در "توسعه مفهوم کیفیت در پروژه‌های انتقال گاز" بوده است.

    به منظور انجام این پژوهش، ابتدا پروژه‌های خطوط انتقال گاز ایران به عنوان جامعه هدف جهت مطالعه و جمع‌آوری داده و اطلاعات مورد نیازانتخاب گردید. همچنین مبتنی بر نظریه سازه شخصی جرج کلی و با استفاده از تکنیک شبکه خزانه از ۲۰ نفر از مدیران و مسئولین درگیر دراین پروژه‌ها مصاحبه به عمل آمد و با روش نردبانی توسعه پیدا کرد که در مجموع ۲۸۴ سازه کیفیت استخراج گردید. سپس این سازه های اولیه با استفاده از تکنیک تحلیل محتوا در۴۰ سازه طبقه بندی شدند و شبکه ماتریسی خزانه را تشکیل دادند. در این مرحله از آزمون تی برای بررسی انطباق سازه ها با مفهوم کیفیت و از خبرگان جهت بررسی و تایید سازه های بدست آمده استفاده گردید.

     در ادامه به منظور دستیابی به اهداف تحقیق، شامل ۵ خروجی اصلی از جمله ۱-  خوشه‌بندی سازه‌ها و شناسایی سازه‌های مهم کیفیت ۲- طراحی مدل‌های تلفیقی نقش و اهمیت سازه‌ها در چرخه حیات پروژه ۳- طبقه بندی سازه‌ها در عناصر و شناسایی سازه‌های مهم در طبقات ۴- الویت‌بندی عناصر و نهایتاً ۵- ارائه مدل مفهومی با استفاده از معادلات ساختاری، اقداماتی به شرح زیر انجام پذیرفت:
Øبه منظور شناسایی سازه‌های مهم (خروجی ۱)، با استفاده از تحلیل خوشه‌ای سلسله مراتبی سازه‌های استخراج شده طبقه‌بندی شدند و با اخذ نظر خبرگان خوشه‌بندی سازه‌ها تثبیت گردید. سپس از آزمون دوجمله‌ای برای بررسی انطباق میان سازه‌ها و از تحلیل آماری پارتو در دو مرحله درون هر خوشه و بین خوشه‌ها جهت تعیین نمایندگان خوشه‌ها استفاده شد.
Øجهت طراحی مدل‌های تلفیقی(خروجی ۲)، ابتدا با طراحی پرسشنامه و اخذ نظر ۳۵ نفر از مسئولین پروژه‌های خطوط انتقال گاز اهمیت ویژگی‌های کیفیت درمراحل چرخه حیات پروژه یعنی شروع، برنامه‌ریزی، اجرا، نظارت و خاتمه پروژه مشخص شد. سپس مدل‌های تلفیقی با هدف توصیف نقش این سازه‌ها در فضای ماتریسی مرکب از ابعاد الف- جنبه های کیفیت در پروژه های ساخت و ب- چرخه حیات پروژه طراحی گردیدند.
Øجهت طبقه‌بندی سازه ها در عناصر(خروجی ۳)، سازه‌های استخراج شده از تحقیق در۶ عنصر با کیفیت‌ترین پروژه، بی‌کیفیت‌ترین پروژه، پروژه با کیفیت بالا، پروژه با کیفیت پایین، پروژه با کیفیت متوسط، پروژه باکیفیت ایده‌آل با استفاده ازابزار تحلیل آماری لیزرل طبقه‌بندی شدند و با توجه به تفسیر نتایج از مدل سازی معادلات ساختاری و بار عاملی، نماینده‌گان طبقات انتخاب گردیدند.
Ø به منظور الویت بندی عناصر (خروجی ۴)، با استفاده از نرم افزار اس پی اس و آزمون فریدمن، عناصر اولویت بندی شدند.
Øجهت ارائه مدل مفهومی (خروجی ۵)، با استفاده ازابزار تحلیل آماری لیزرل، سازگاری کل مدل مفهومی مورد برازش قرار گرفت و با توجه به نتایج بدست آمده تمامی شاخص های برازندگی، تناسب داده های گردآوری شده با مدل نشان داده شد و مورد تایید قرار گرفت.

    از نظر سهم نوآوری این پژوهش، می‌توان به شناسایی تعداد زیادی از سازه‌های کیفی با توجه به فهم مدیران پروژه‎های انتقال گاز اشاره نمود. این پژوهش با ارائه پیشنهاد در تایید اعتبار، ادبیات کیفیت در پروژه‌ها را غنی می‌کند و همچنین استفاده از این سازه‌ها در عرصه فعالیت سازمان‌های پروژه محور بینش مدیران و ذی‌نفعان را توسعه می‌دهد. علاوه بر این تکنیک شبکه خزانه که مبتنی بر نظریه‌های تفسیری است پیش از این در بررسی پروژه های صنعت نفت و گاز استفاده نشده است و از این جنبه می‌تواند نوآوری محسوب شود.

کلیدواژه ها: مدل‌یابی معادلات ساختاری | پروژه‌های انتقال گاز | سازه | عنصر | خوشه | شبکه خزانه |
دفعات مشاهده: 1354 بار   |   دفعات چاپ: 160 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران می‌باشد. نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می‌باشد.

Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 57 queries by YEKTAWEB 4657