[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
فرآیندهای کاری::
تماس با ما::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 99::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
آرشیو گزارش های تصویری::
تور مجازی::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۲۸

خبرنامه شماره ۳۲۷

خبرنامه شماره ۳۲۶

خبرنامه شماره ۳۲۵

خبرنامه شماره ۳۲۴

خبرنامه شماره ۳۲۳

خبرنامه شماره ۳۲۲

خبرنامه شماره ۳۲۱

خبرنامه شماره ۳۲۰

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی پیشرفت ::
 | تاریخ ارسال: 1399/4/15 | 
دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی پیشرفت

 حسین سبزیان (دانشجوی دکتری مدیریت تکنولوژی دانشکده مهندسی پیشرفت)، ۱۶ تیرماه ۱۳۹۹ از رساله خود با عنوان «مدلسازی الگوی پذیرش و انتشار فناوری در جامعه ایرانی- مورد مطالعه: فناوری نسل چهارم شبکه های تلفن همراه» دفاع می کند.
چکیده این رساله که به راهنمایی دکتر محمدعلی شفیعا و مشاوره دکتر علی بنیادی نائینی و دکتر مهدی غضنفری به انجام رسیده، به شرح زیر است. ضمنا این جلسه دفاعیه، ساعت ۱۷ و به صورت ترکیبی از حضور فیزیکی و مجازی اعضای کمیته هادی، در محل دانشکده مهندسی پیشرفت، اتاق ۴۲۴ برگزار می شود.
چکیده:
نرخ کند پذیرش و نشر فناوری نسل چهارم شبکه­ های موبایل در ایران پیامدهای نامطلوبی برای اپراتورهای مخابراتی بدنبال داشته است. این پیامدها شامل: ۱) عدم توانایی اپراتورها در ارایه­ شمار زیادی از خدمات باکیفیت بالا، ۲) ناتوانی در رقابت با فناوری ­های OTT، ۳) از دست دادن بسیاری از فرصت ­های درآمدی، ۴) طولانی شدن دوره­ی بازگشت سرمایه و ۵) عدم یکپارچه ­پذیری با شبکه­ نسل پنجم و از دست دادن فرصت ­های اینترنت اشیاء می باشند. از اینرو، مدل ­سازی الگوی پذیرش و نشر فناوری ­های مخابراتی در ایران با تاکید بر این نسل هدف اصلی این رساله بوده است. اما به دلیل ساختار ارتباطی فناوری ­های مخابراتی سیار در جامعه و این نکته که پذیرش و نشر هر کدام بر پذیرش و نشر دیگری اثرگذار است، برای فهم بهتر الگوی زیربنایی نشر و انتشار این فناوری­ها در ایران، این مطالعه محدود به نسل چهارم نبوده و مدلی توسعه یافته است که قادر به شبیه ­سازی پذیرش و انتشار نسل ­های مخابراتی دوم، سوم، چهارم و حتی پنجم در جامعه ایرانی است.  این مدل بر اساس دو رویکرد مدل­سازی عامل بنیان (ABM) و نظریه شبکه اجتماعی (SNT) توسعه یافته است که در آن محدودیت ­های مطالعات پیشین نظیر ۱) مفروض ­نمودن عقلانیت نامحدود، ۲) کامل بودن اطلاعات برای پذیرندگان فناوری و ۳) فقدان توجه به اثرات شبکه ­ای و تعاملات پذیرندگان فردی در مقیاس خرد و غیره...رفع گریده اند.
این مدل دارای ۲۰ خاصیت، ۱۵ پارامتر ورودی و یک الگوی رفتاری ۷ سطحی است که تمامأ توسط زبان­ برنامه نویسی Netlogo ۶.۰.۱ نوشته شده است و خروجی های آن نیز توسط نرم افزار R ۳.۵.۳ تحلیل گردیده ­اند. تحلیل نتایج حاصل از این مدل را می­توان در پنج زمینه زیر مورد بحث قرار داد که آگاهی از آنها متولیان حوزه مخابرات سیار را قادر می ­سازد تا سازوکار زیربنایی پذیرش و نشر این فناوری ­ها درجامعه ایرانی بهتر بشناسند و اقدامات هوشمندانه­ ای در جهت مدیریت این فناوری ­ها انجام دهند.
شبکه دوستی جامعه ایرانی به احتمال زیاد دارای ساختار جهان کوچک می ­باشد که برخی از ویژگی های چنین ساختاری عبارتند از: ۱) توزیع درجه این شبکه چیزی شبیه توزیع پواسون است که در آن لاندا بین ۴ تا ۶ است به این معنی که افراد ایرانی با چنین تابع احتمالی با هم ارتباط برقرار می ­کنند، ۲) ضریب خوشه بندی (CC) در این شبکه بالاست که بالا بودن CC حاکی از آن است که در شبکه دوستی جامعه ایرانی، هر فرد تمایل دارد دوستانش دوستان همدیگر نیز باشند از اینرو در چنین شبکه ای قدرت تبلیغات زبانی و شایعه بسیار زیاد است، ۳) متوسط طول مسیر (L)  در این ساختار کم است که کم بودن L حاکی از آن است که در جامعه ایرانی، افراد با تعداد اندکی گام ( واسط) می­توانند به هم برسند.
  1. انطباق ­پذیری گوشی افراد با شبکه نسل چهارم (۴GCom) برای پذیرش و انتشار این فناوری در جامعه ضروری است در حالی که تبلیغات تلویزیونی (Ad) ضروری نیست.
  2. اثر ۴GCom بر افزایش انتشار نسل چهارم بیش از Ad است که این اساسا به دو دلیل است که عبارتند از ۱) فشاری بودن ماهیت انتشار فناوری­های مخابرانی سیار و ۲)  قدرت بالای تبلیغات زبانی در شبکه های جهان کوچک همانند مورد شبکه دوستی ایران.
  3. مناسب­ ترین سناریوهای نشر نسل چهارم، سناریوهای می­ باشند که: ۱) نمره انتشار آن­ها جزو بالاترین ها و ۲) تعداد گام­ های آن­ها جزو کمترین ­ها باشد. پیامدهای عمده چنین سناریوهایی عبارتند از:  ۱) تسریع گسترده­ انتشار در زمان کوتاه که این باعث افزایش تعداد مشترکان در بازه زمانی اندکی خواهد شد و متوسط درآمد به هر کاربر (ARPU) را به شدت افزایش می ­دهد و ۲) دفعات کمتری از پشتیبانی به این معنی پیاده­ سازی هر گام (S) در هر دفعه مستلزم تخصیص منابعی است که این تخصیص مستلزم سازماندهی و پشتیبانی ­های ادارای است از این رو هر چه قدر که این گام­ها کمتر بشود به دفعات کمتری به چنین پشتیبانی­ هایی نیاز است.
  4. فناوری­ های مخابراتی سیار در توالی هم قرار دارند و هرگونه ورود دیرهنگام به نسل­ های قبلی به دلیل درک نادرستروندها و انحصارسازی اشتباه، بی­تردید منجر به ناهنجاری ­هایی در انتشار فناوری­ های نسل ­های بعدی خواهد شد. تفسیر این ناهنجاری این است که جامعه در وضعیتی قرار می­گیرد که علیرغم معرفی یک نسل جدید توسط اپراتورهای یک کشور، نتنها مهاجرت به آن کند است بلکه بعضا مشاهده می ­شود که نسل ­های قبلی، گاه هدف مهاجرت نسل ­های قبل ­تر قرار می­ گیرند. بعنوان نمونه برای مقطع زمانی اول در بازه زمانی فرودین ۹۷ تا اواسط بهمن ۹۸ به رغم وجود نسل چهارم در ایران، باز هم افرادی وجود داشته ­اند که از نسل ­های دوم به نسل سوم مهاجرت کرده ­اند. علت اصلی این ناهنجاری زمان بندی نادرست در ورود به نسل سوم و انحصارسازی اشتباهی بود که در نهایت منجر به عدم آمادگی اپراتورها برای مهاجرات به نسل چهارم گردید که این باعث شد تا افرادی در این مقطع زمانی تفاوتی بین نسل ­های سوم و چهارم نیابند و حتی حجمی از مهاجرین بالقوه به جدیدترین نسل را نیز منصرف نمایند. به دلیل توالی و زنجیره ­ای بودن فناوری ­های مخابراتی، این ناهنجاری در گذر زمان برای نسل پنجم نیز مشاهده شد.
کلمات کلیدی: پذیرش فناوری، انتشار فناوری، فناوری­ های مخابراتی شبکه­ های موبایل، مدل­سازی عامل بنیان، نظریه شبکه ­های اجتماعی
 

Sapp.ir/iust_iran
دفعات مشاهده: 662 بار   |   دفعات چاپ: 96 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4299