[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
فرآیندهای کاری::
تماس با ما::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 99::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
آرشیو گزارش های تصویری::
تور مجازی::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۲۸

خبرنامه شماره ۳۲۷

خبرنامه شماره ۳۲۶

خبرنامه شماره ۳۲۵

خبرنامه شماره ۳۲۴

خبرنامه شماره ۳۲۳

خبرنامه شماره ۳۲۲

خبرنامه شماره ۳۲۱

خبرنامه شماره ۳۲۰

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی مواد و متالورژی ::
 | تاریخ ارسال: 1398/10/25 | 

دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی مواد و متالورژی

 

احسان شاه محمدی ، دانشجوی دوره دکتری دانشکده مهندسی مواد و متالورژی، شنبه بیست و هشتم دی ماه سال 98 از رساله خود با عنوان « بررسی اثر شرایط سنتز بر سینتیک تشکیل سیلیسیم نیترید پیوند واکنشی» دفاع خواهد نمود.
گفتنی است این جلسه دفاعیه در آمفی تئاتر دانشکده مهندسی مواد و متالورژی و راس ساعت 9:30 برگزار خواهد شد.
چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر دکتر علیرضا میرحبیبی و دکتر فرهاد گلستانی فرد بر عهده دارند به شرح زیر می باشد
در طی سه دهه ­ی اخیر نیترید سیلیسیم (
Si3N4) به دلیل سبکی، استحکام و چقرمگی نسبتا بالا خصوصا در کاربردهای هوافضا، پزشکی و خودرو درکانون توجه قرار داده است. این ماده سرامیکی عمدتا از طریق واکنش کاربوترمال سیلیس در اتمسفر نیتروژن در دماهای بالا تولید می­شود در حالیکه تهیه آن از طریق واکنش مستقیم (پیوند واکنشی) Si و نیتروژن با وجود جاذبه دما پایین به دلیل اثر عوامل مختلف مورد بحث و مناقشه بوده است. در کار حاضر اثر عوامل مختلف نظیر فشار نیتروژن، اندازه ذرات Si، مقدار بهینه کاتالیست آهن بر سینتیک تشکیل Si3N4 با آزمایشات مختلف بررسی شده و تاثیر پارامتر ها با استفاده از مدلسازی بهینه ­یابی گردید. مدل جدید ارائه شده در این تحقیق امکان اصلاح مدل­­­های قبلی و تولید صنعتی این ماده را از طریق پیوند واکنشی فراهم ساخته است. برای انجام آزمایش نیتریداسیون نمونه ها به صورت قرص فشرده از پودر سیلیسیم اولیه آماده شد. نمونه­ها به صورت پودر و قرص فشرده در کوره تیوبی در معرض گاز نیتروژن در شرایط مختلف آزمایشی مانند دما، فشار، اندازه ذره اولیه و ترکیب سیلیسیم اولیه متفاوت قرار گرفت. میزان پیشروی واکنش در زمان­های مختلف با استفاده از تغییر وزن نمونه­ها تعیین گردید. با افزایش فشار نیتروژن از مقدار 0.4 اتمسفر به 0.95 پدیده زانویی شدن منحنی سینتیک نمونه در نمونه­های پرس شده مشاهده شد که به دلیل تعداد جوانه­های اولیه بالا و انسداد سریع­تر کانال­های نفوذ نیتروژن در فشارهای بالاتر است. در مورد پارامتر اندازه ذره با کاهش اندازه ذره سیلیسیم اولیه، سطح واکنشی در معرض گاز واکنشگر افزایش یافته و سرعت  واکنش افزایش یافت. مکانیزم­های تشکیل فازهای α و β نیترید سیلیسیم در مکانیزم­های محتمل مورد بررسی قرار گرفته و انرژی آزاد هر مکانیزم مقایسه شد. افزودن پودر آهن به پودر اولیه سیلیسیم موجب تشکیل فاز مایع FeSi2 شده و  این فاز مسیر مناسبی برای نفوذ نیتروژن به داخل نمونه است و سرعت انجام واکنش را افزایش داد. مقدار بهینه میزان آهن برابر با 0.8 درصد وزنی تعیین شد. عوامل موثر برسنتز و سینتیک سیلیسیم نیترید پیوند واکنشی بررسی و شناسایی شده و رفتار عوامل موثر به صورت مدل های ریاضی بیان شد. اساس این مدل براساس تئوری مدل سطح مشترک تیز (SIM) می­ باشد. در این مدل سعی شد تا نقایص و کمبودهای مدل­های قبلی برطرف شده و از جامعیت بالاتری برخوردار باشد.  طی این پژوهش مکانیزم تاثیرات دما، زمان، اندازه ذره، فشار و افزودنی آهن با جزئیات بالا در سینتیک نیتریداسیون سیلیسیم بیان شده و به صورت تحلیلی مدلسازی شد.  نتایج آزمایشگاهی با نتایج حاصل از مدل مقایسه و عملکرد مناسب مدل با تطابق خوب نتایج با نتایج آزمایشگاهی تایید شد. همچنین یک مدل ثانویه با روش GMDH توسعه داده شد. این مدل بر اساس شبکه عصبی بوده و امکان پیشبینی و بررسی پارامترهای موثر برواکنش نیتریداسیون را فراهم ساخته است. با استفاده از این روش میزان تاثیر و اولویت اثربخشی پارامترهای واکنشی بر سینتیک نیتریداسیون تعیین گردید.
 واژه‌های کلیدی: نیترید سیلیسیم، نیترید سیلیسیم پیوند واکنشی، سینتیک نیتریداسیون، مدلسازی سینتیکی، انتقال جرم، واکنش گاز-جامد
 

Sapp.ir/iust_iran
 

دفعات مشاهده: 1085 بار   |   دفعات چاپ: 230 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4299