[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
فرآیندهای کاری::
تماس با ما::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 99::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
آرشیو گزارش های تصویری::
تور مجازی::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۲۸

خبرنامه شماره ۳۲۷

خبرنامه شماره ۳۲۶

خبرنامه شماره ۳۲۵

خبرنامه شماره ۳۲۴

خبرنامه شماره ۳۲۳

خبرنامه شماره ۳۲۲

خبرنامه شماره ۳۲۱

خبرنامه شماره ۳۲۰

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی عمران ::
 | تاریخ ارسال: 1398/4/26 | 

دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی عمران


سید مصطفی محمودی (دانشجوی دوره دکتری مهندسی عمران)، اول مردادماه 1398 از رساله خود با عنوان «تحلیل خطر احتمالاتی زلزله با رویکرد فازی» دفاع می کند.
چکیده این پروژه دکتری که به راهنمایی دکتر محسنعلی شایانفر و دکتر محمدعلی برخورداری و مشاوره دکتر جهانی به انجام رسیده است، به شرح زیر است. این جلسه دفاعیه ساعت 9 صبح در محل سالن کنفرانس دکتر عباس ‌نیا (سالن کنفرانس شماره یک واقع در طبقه سوم دانشکده مهندسی عمران) برگزار می شود.
چکیده
در این پژوهش تحلیل احتمالاتی خطر زمین لرزه با در نظرگیری عدم قطعیت در پارامترهای اولیه به صورت فازی مورد بررسی قرار می گیرد. در قسمت ابتدایی با توجه به اهمیت روابط کاهندگی در تحلیل خطر احتمالاتی زلزله و تاثیر چشمگیر این روابط در نتایج بیشینه شتاب زمین  نهایی، یک روش نوین در جهت انتخاب رابطه کاهندگی مناسب در هر بزرگا (بزرگای زلزله) و فاصله (فاصله چشمه تا ساختگاه) به دست آمده است. یکی از روش های مورد استفاده در انتخاب رابطه کاهندگی مناسب، روش درختی می باشد. در این روش ابتدا روابط کاهندگی مناسب برای منطقه مورد بررسی انتخاب می شود و سپس با قضاوت مهندسی به هر کدام از آن روابط با توجه به انتخاب کارشناس، وزن مناسب داده شده که در نهایت جواب نهایی از مجموع نتیجه وزن دار شده هر یک از روابط حاصل می شود. لیکن این روش دارای دو ضعف بزرگ است، اول این که برای وزن­دهی هر یک از روابط کاهندگی انتخاب شده نیاز به نظر متخصص می باشد و در این مسیر اختلافات و اشتباهات فراوانی رخ می دهد. دوم آن که هر یک از روابط انتخاب شده در آن روش برای تمام بزرگای زلزله و همچنین تمام فواصل گسل از ساختگاه دارای یک تاثیر خواهد بود. بدان معنی که در این روش یک رابطه نسبت به رابطه دیگر از لحاظ وزنی ارجحیت می یابد اما بزرگاهای مختلف و فواصل مختلف در آن رابطه نسبت به هم دارای هیچ تفاوتی نیستند که این خود باعث نتایجی می شود که دقت پایینی خواهند داشت. از آنجا که بیشتر روابط کاهندگی با استفاده از روش های آماری و رگرسیون با روش های مختلف از داده های اولیه ورودی بدست آمده اند، لذا قدرت و دقت هر رابطه در آن بزرگا و فاصله ای است که اطلاعات ورودی آن رابطه در آنجا دارای فراوانی بیشتر است. لذا به جای استفاده از یک رابطه کاهندگی در تحلیل خطر و یا به جای استفاده از چندین رابطه با وزن های مختلف و با تاثیر یکسان در بزرگا و فواصل مختلف (روش درختی)، این روش افزایش دقت نتایج تحلیل خطر در هر بزرگا و فاصله را در بین روابط کاهندگی انتخابی اولیه بدون قضاوت مهندسی ایجاد می کند.
در قسمت دوم روش پیشنهادی در قسمت اول با استفاده از نظریه فازی توسعه می یابد و رابطه کاهندگی فازی ارایه می شود . در این قسمت به ازای هر بزرگا (بزرگای زلزله) و فاصله (فاصله چشمه تا ساختگاه) ، یک نمودار فازی با قطعیت های مختلف جایگزین یک عدد می شود و در نهایت نمودار تحلیل خطر به شکل یک رویه با قطعیت های مختلف ارایه می شود که به ازای امکان های دلخواه نمودار تحلیل خطر مورد نظر از آن استخراج می شود .
در بحث سوم از تحقیق به استقلال روش مذکور نسبت به انتخاب روابط کاهندگی اولیه پرداخته می شود. در این قسمت، 10 رابطه‌ی کاهندگی دیگر به صورت تصادفی با همان شرایط مطالعه‌ی قبلی، مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس از انتخاب 10 رابطه کاهندگی و ارائه رابطه کاهندگی ترکیبی، با کمک روش فازی نتایج گسترده تری نیز در رابطه با تفسیر خطر لرزه ای ارایه خواهد شد . سپس نتایج حاصل از تحلیل احتمالاتی خطر زلزله در این مطالعه با مطالعات قبلی بر روی 7 رابطه کاهندگی دیگر مورد مقایسه قرار می گیرد.
 واژه های کلیدی: تحلیل احتمالاتی خطر زمین لرزه، نظریه فازی، روابط کاهندگی، روش درختی

ایمیل دانشجو: smmahmoudi62gmail.com
 Sapp.ir/iust_iran

دفعات مشاهده: 2721 بار   |   دفعات چاپ: 678 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4299