[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره امور پژوهش::
معرفی افراد::
کارگروه::
مستندات::
اطلاعات مجلات::
اخبار و اطلاعات::
آرشیو اسناد::
پژوهشگران برتر::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
اطلاعات تماس

  نشانی تهران

  میدان رسالت

خ هنگام خ

دانشگاه

علم و صنعت ایران

  تلفن 77240449

  دور نگار 77240447

  کد پستی 13114-16846

  پست الکترونیک research@iust.ac.ir

..
:: با کیفی کردن فعالیت های پژوهشی سعی در ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه علم و صنعت ایران داریم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۲۱ | 

با کیفی کردن فعالیت های پژوهشی سعی در ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه علم و صنعت ایران داریم

دکتر تورج محمدی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه از یکی دو سال گذشته با کیفی کردن فعالیت های پژوهشی سعی در ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه علم و صنعت ایران داریم؛ اظهار داشت: نتایج این جهت گیری خیلی زود نشان داده شد و دانشگاه علم و صنعت ایران در سال 2017 بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز در بین 500 تا 600 دانشگاه برتر و بر اساس رتبه بندی کیو اس/ QS بین 550 تا 600 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت و همچنین دارای 43 مقاله یک درصد برتر جهان هستیم.

دکتر محمدی گفت: بر اساس رتبه بندی پایگاه اس کوپوس/Scopus بین دانشگاه های فنی و مهندسی داخل کشور سومین تولید مقاله را با حدود یکهزار و 600 مقاله در سال 2017 داشته ایم. در ارزیابی لایدن از رتبه بندی سال قبل 436 به رتبه 432 ارتقای رتبه داشتیم. بر اساس گزارش سایت ای اس آی/ESI بیش از 7800 مدرک علمی از دانشگاه علم و صنعت ایران ثبت شده و تعداد استنادات ما بیش از 60 هزار می باشد. مهم ترین فاکتور متمایز کننده دانشگاه علم و صنعت نسبت تعداد استنادات به مقالات است که معدل 7 است که بین همه دانشگاه های داخلی بیشتر است.

وی در ادامه صحبت های خود به برنامه های دانشگاه برای پژوهشکده های مستقر در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: در دوره مدیریت گذشته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بعضی دانشگاه های بزرگ ذیل عنوان دانشگاه پژوهشگاهی مصوب شده و در آن پژوهشکده هایی را به تصویب هیات امنا رسانده اند. دانشگاه علم و صنعت ایران هم از این امر مستثنی نبوده است.

وی گفت:  پیش از این چهار پژوهشکده در دانشگاه علم و صنعت ایران فعال بوده که سابقه انها به بیش از بیست سال می رسد و با همکاری صنایع مربوطه فعالیت می کنند. در حال حاضر27 مراکز پژوهشی و پژوهشکده در دانشگاه علم و صنعت ایران فعالیت می کنند و معاونت پژوهشی ضمن ارزیابی عملکرد آنها برای تک تک آنها برنامه دارد و در صورتیکه شرایط لازم را از نظر فعلیت های کیفی در راستای برنامه ی راهبردی دانشگاه داشته باشند تلاش می کنیم موافقت اصولی وزارتخانه را برای انها بگیریم. دانشگاه مصصم است که مراکز پژوهشی را ساماندهی کند. در سال 95 چند جلسه مقدماتی برای ارزیابی انها داشتیم و مراحل ارزیابی انها در جریان است. مراکزی که متناسب با برنامه راهبردی دانشگاه فعالیت می کنند و حداقل های لازم را کسب کرده باشند به فعالیت خود ادامه می دهند و طبیعتا برخی مراکزی که در راستای برنامه های دانشگاه نباشند یا حداقل های علمی و پژوهشی را تامین نکنند مختومه می شوند.

دکتر محمدی در خصوص طرح های کلان و میزان پیشرفت آنها در دانشگاه علم و صنعت ایران اظهار داشت: طرح های کلان ملی نیز متعلق به دوره قبل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. برخی طرح های کلان به طور کلی ارتباط لازم را با بهره بردار در سطح ملی ایجاد نکردند و شاید روند پیشرفت آنها کند بوده و انتظارات پیش بینی شده را در این شرایط محقق نکرده اند. اما در دانشگاه علم و صنعت در واقع در سه چهار تا از این طرح ها محوری هستیم و در طول سال گذشته دانشگاه وقت زیادی را برای ارزیابی عملکرد آنها گذاشته و معتقدیم فراتر از اعتبارات تخصیص یافته اولیه پیشرفت کار مطابق با نظرات شورای عالی عتف و بهره بردار داشته ایم. با وجود این اصرار داریم ارتباط جدی تر و مستمرتری را با بهره برداران داشته باشیم. در مورد طرح قطار پرسرعت می خواهیم با راه آهن جمهوری اسلامی ایران ارتباط تنگاتنگی ایجاد کنیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه افزود: امیدواریم با تغییر و آرایش جدید این طرح،  نظر موافق بهره بردار را جلب کنیم. طرح توسعه فناوری موتورهواپیما هم به خوبی پیش رفته است. در ارتباط با این طرح منتظر تخصیص اعتبار مراحل بعدی هستیم. به طور کلی طرح های کلان ملی در شورا عالی عتف با جدیت بررسی شده اند بعضی تصویب و برای آنها اعتبار در نظر گرفته شده است و بعضی هنوز تعیین تکلیف نشده اند.

دکتر محمدی گفت: در مجموع شورای عالی عتف به جمع بندی رسیده که تعدادی از طرح های کلان با جدیت دنبال شوند. خارج شدن بعضی از طرح های کلان از اولویت بدلیل پیشرفت کم و عدم موافقت بهره برداران می باشد.

وی اظهار داشت: در کنار طرح های کلان ملی، وزارت نفت در سال های اخیر پروژه های جدی را در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی به دانشگاها واگذار کرده که قدم بسیار مهمی بوده است. هر کدام از دانشگاه ها پروژه های بزرگی را قبول مسئولیت کرده اند که کار کارشناسی شده و امیدواریم این مدل الگوی دیگر حوزه ها شود و اعتمادی که به دانشگاه ها شده نتیجه بخش و مستمر باشد.

دکتر محمدی افزود: در ارتباط با شرکت های دانش بنیان دانشگاهی پنج  شرکت از این نوع داریم که مذاکره با انها انجام شده و تصور می کنیم روند قانونی انها تا پایان سال 96 انجام شود و قرار است به صورت شرکت دانش بنیان داشگاهی درایند و این شرکت ها از امتیازات آیین نامه استفاده کنند. البته تعداد شرکت های دانش بنیان داشگاه علم و صنعت بیشتر است منتهی با توجه به اینکه فرهنگ تجاری سازی ناشناخته است برخی همکاران هیات علمی ما در مورد ارائه اطلاعات شرکت های دانش بنیان خود به دانشگاه تردید دارند. مدیریت دانشگاه تلاش کرده با تصویب آیین نامه های مورد نیاز در هیات امنا حمایت ها ی لازم را در اختیار شرکت ها بگذارد.

وی در ادامه گفت: در صورتی که شرکت دانش بنیانی به شرکت دانش بنیان دانشگاهی تبدیل شود دو طرف از منافع یکدیگر استفاده می کنند. یعنی سهام شرکت به عنوان سهام ممتاز در اختیار دانشگاه قرار می گیرد و شرکت هم از نام دانشگاه در گرفتن پروژه ها استفاده می کند وامکانات فیزیکی دانشگاه نیز می تواند در اختیار شرکت قرار گیرد.

استاد دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: در سال گذشته  تعداد شرکت های مستقر درمرکز رشد را از 19 شرکت به 26 شرکت افزایش داده ایم. پیش بینی می کنیم تا سال 1399، دست کم 100 شرکت در این مرکز داشته باشیم .

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران گفت:  برای رسیدن به هدف-استقرار 100 شرکت در سال 1399- باید هم توسعه فیزیکی و فرهنگ سازی داشته باشیم این کار به منظور آن است که  اعضای هیات علمی با ثبت شرکت های در حال رشد در این مرکز مستقر شوند و از امکانات دانشگاه استفاده کنند و بعد دانش بنیان شوند.

دکتر محمدی از افزایش تعداد قطب های علمی دانشگاه به عنوان دیگر برنامه های حوزه های پژوهشی دانشگاه اشاره کرد و گفت: قصد داریم تعداد قطب های علمی را با توجه به دستور جدید وزارتخانه افزایش دهیم. ظرفیت 24 قطب در دانشگاه ارزیابی شده که به وزارتخانه اعلام کرده ایم و امیدواریم در کنار اینها قطب های فناوری را نیز گسترش دهیم.

وی در پایان صحبت های خود وضعیت تعاملات این دانشگاه با صنعت را چنین تشریح کرد که : در سال 95 برای فعالیت های ارتباط با صنعت 12 دفتر همکاری با صنایع هدف در دانشگاه راه اندازی شده و حجم وصولی به بیش از 18 میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال قبل افزایش قابل توجهی داشته است. 25 درصد از اعضای هیات علمی در ارتباط با صنعت فعال هستند که قصد داریم این آمار را به 50 درصد برسانیم.

دفعات مشاهده: 2977 بار   |   دفعات چاپ: 413 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .
Persian site map - English site map - Created in 0.19 seconds with 50 queries by YEKTAWEB 4122