برگشت به دانشگاه علم و صنعت ایران
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
معرفی اداره کل حراست::
توصیه ها و هشدارها::
دانشجویان بدانند...::
حفاظت فیزیکی::
هشدارهای امنیتی و حفاظتی::
آیین نامه ها و دستورالعمل ها::
فرمایشات گهربارائمه اطهار::
فرم ها::
لینک های مفید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
اوقات شرعی
..
حدیث حضرات معصومین (ع)
..
:: توصیه های زندگی دانشجویی ::
 | تاریخ ارسال: 1395/12/9 | 

توصیه های عمومی برای زندگی دانشجویی(به خصوص زندگی خوابگاهی)

اولین و مهمترین نکته ای که برای زندگی در خوابگاه باید به آن توجه داشت؛ اعتماد به افراد بر اساس شناخت به وجود آمده می باشد.تجربه نشان داده است؛ کسانی که به سرعت با هم اتاقی های خود صمیمی شده و جزئی ترین مسائل شخصی خود را با آن ها در میان می گذارند، در آینده دچار مشکل شده اند.

*اجازه دهید خانواده شما دوستان و هم اتاقی هایتان را بشناسند و کما فی السابق از اینکه با چه کسانی و در چه زمان هایی از خوابگاه خارج می شوید اطلاع داشته باشند؛ این امر موجبات تضمین امنیت شما را فراهم می آورد.

* حتی الامکان از آوردن اشیاء گران قیمت، زیور آلات و پول نقد زیاد به خوابگاه خودداری نمایید.دستگاه های خودپرداز تعبیه شده در دانشگاه، قطعا پاسخگوی نیازهای اضطراری شما به پول نقد خواهند بود.

* در صورتی که برای آوردن لپ تاپ به اتاقهای خوابگاه ضرورتی احساس می کنید؛ حتما شماره سریال آن را یادداشت کرده و در جای امنی قرار دهید تا در صورت نیاز بتوانید به آن استناد کنید.

* از دادن رمز لپ تاپ و گوشی تلفن همراه خود، حتی به نزدیکترین دوستانتان نیز خودداری نمایید. بارها و بارها از این مسئله جهت سرقت اطلاعات شخصی و خانوادگی افراد سوء استفاده شده است.

* سعی کنید به جای نگهداری پول نقد، از کارت های اعتباری استفاده کنیداما به هیچ عنوان رمز کارت خود را بر روی آن ننوشته و یا به دوستانتان نگویید.

* تلاش کنید همواره در ساعت مجاز ورود به خوابگاه؛ در اتاقی که توسط سرپرست برایتان در نظر گرفته شده حضور داشته باشید.

* در صورت داشتن بستگانی که با اجازه والدین تان، می توانید زمان هایی را در منزل ایشان به سر ببرید؛ برای تأمین و تضمین امنیت تان؛ قبل از خروج از خوابگاه، عدم حضور شبانه و تاریخ ورود مجددتان را به مسئولین خوابگاه اطلاع دهید.

* در مقابل دعوت هم اتاقی هایتان در انجام رفتارهای نا بهنجار و غیرقانونی مقاومت کرده و مراتب را به سرپرستی خوابگاه اطلاع دهید و از هرگونه بحث و برخورد شخصی با آنان بپرهیزید.

* کلید اتاق خود را در دسترس افراد نامطمئن قرار ندهید؛ و با تقبل هزینه اندک ساخت از کلید اتاق به تعداد افراد ساکن در آن از عواقب نامطلوب احتمالی پیشگیری نمایید.

* مطابق قانون هرگونه جا به جایی اتاق ها، وسایل و ... باید با اطلاع مسئولین خوابگاه باشد.

* هنگام خروج از اتاق، حتی برای چند لحظه کوتاه، درب اتاق را قفل نمائید.

* در صورت خروج از اتاق، جهت حفظ امنیت محیط وسایل برقی را از پریز خارج نمائید.

* کارت دانشجویی خود را برای تردد و یا به هر منظور دیگری در اختیار دوستانتان قرار ندهید، در صورت ارتکاب به هر نوع تخلفی به وسیله این کارت، مسئولیت مستقیم تخلف؛ بر عهده شماست.

* از دادن هرگونه اطلاعات یا مشخصات از محل خوابگاه یا دوستان خود به افراد ناشناس خودداری نمایید.

* هنگام تماس تلفنی افرادی که آنها را نمی شناسید و خود را از مسئولین دانشگاه معرفی می کنند با گرفتن شماره تماس شان و پس از حصول اطمینان از صحت گفته های ایشان، خودتان اقدام به برقراری تماس نمائید.

* در صورتیکه دچار مسئله خاص پزشکی می باشید حتما مراتب را به سرپرستی خوابگاه اطلاع دهید، ضمنا از دریافت هرگونه دارو از دوستانتان و یا استفاده سرخود یا بی رویه از داروها جدا خودداری نمایید.

* تا حد امکان از در اختیار قرار دادن شماره تلفن همراه تان  به دیگران خودداری نمایید، هر چه تعداد کمتری از افراد به شماره تلفن شما دسترسی داشته باشند، امکان سوء استفاده و ایجاد مزاحمت برای شما کاهش می یابد.

* دانشجویان گرامی؛ علی الخصوص خواهران عزیز از گرفتن عکس های دسته جمعی بدون پوشش اسلامی با دوربین های متفرقه خودداری نمایید، بارها دیده شده این عکس ها محل سوءاستفاده افراد سودجو قرار گرفته است.

* از شرکت در اردوهای بدون مجوزی که بعضا دانشجویان به صورت گروه های مختلط و در ایام تعطیل در آن شرکت می کنند؛ جهت پیشگیری از هرگونه تبعات منفی احتمالی خودداری نمایید.

* در صورتی که به هر دلیل؛ دچار مسئله و مشکل شدید که نیاز به مشورت باشد کارشناسان مرکز مشاوره، برای کمک به شما آماده می باشند؛ لذا از طرح مسئله با دوستان و یا سایر افراد که موجب گسترده تر شدن مسئله می گردد؛ جدا خودداری نمایید.

* خواهران عزیز توجه داشته باشد؛ همراهی یک یا چند آقا در گردش های دسته جمعی در خارج از دانشگاه؛ صرف داشتن نسبت فامیلی با یکی از دوستانتان نباید مایه آرامش خیال شما باشد؛ بعضا دیده شده اینگونه همراهی ها؛ دامی است که با برنامه ریزی قبلی برای اغفال شما گسترده می گردد.

* اگر به دلیل نیاز مالی یا به هر دلیل دیگری در خارج از وقت کلاسی؛ می خواهید مشغول به کار شوید؛ اولا از سلامت اخلاقی محیط مزبور اطمینان حاصل کرده، ثانیا آدرس و تلفن محل کار خود را جهت استفاده در صورت لزوم، در اختیار خانواده، دوستان و یا مسئولین خوابگاه قرار دهید.

* در صورت بروز اتفاقات و حوادث غیر مترقبه؛ نظیر آتش سوزی، نیاز به فوریت های پزشکی و ... با حفظ خونسردی در اسرع وقت مراتب را به مسئولین خوابگاه اطلاع دهید.

* حتی الامکان از نگهداری اطلاعات و عکسهای شخصی در لپ تاپ و گوشی تلفن همراهتان خودداری نمایید و در صورت ضرورت این کار؛ بر روی چنین فایل هایی قفل مناسبی بگذارید. همچنین در صورت تحویل این وسایل برای انجام تعمیرات؛ ضمن اینکه محل تعمیرات شناخته شده باشد، رسید صادره را همواره نزد خود نگهداری کنید تا در صورت بروز هرگونه اتفاق یا سوء استفاده از اطلاعات موجود در اقلام فوق الذکر؛ امکان پیگیری و برخورد از مراجع ذیصلاح با فرد خاطی وجود داشته باشد.

* همیشه از اطلاعات مهم موجود در لپ تاپ تان یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

* ممکن است پیامکهایی از سوی افراد ناشناس دریافت کنید که شما را برای شرکت در یک همایش، کنگره و یا تجمع دعوت می نمایند؛ از آنجا که تجربه نشان داده این پیامک ها می توانند هدفدار و سازماندهی شده باشد؛ لطفا جهت تأمین و تضمین سلامت خود؛ در چنین مواقعی مراتب را به مسئولین اطلاع دهید.

و اما سخن آخر

در صورتیکه به هر دلیلی از سوی هر فردی به بهانه داشتن عکس و اطلاعات محرمانه شخصی و ... مورد تهدید واقع شدید؛ بدون داشتن هیچ واهمه ای مراتب را ابتدا به سرپرستی خوابگاه و انتظامات و سپس به حراست دانشگاه اطلاع دهید. این عزیزان، برای تأمین و تضمین امنیت و کمک به شما اینجا هستند؛ پس به جای دوستان کم تجربه ؛ از ایشان کمک بخواهید.

دفعات مشاهده: 2624 بار   |   دفعات چاپ: 997 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

تلفن تماس ساعات اداری :  Email: Herasat@iust.ac.ir             77240410     تلفن تماس شبانه روزی : 73225130 
    
کدپستی: 1684613114   

Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 48 queries by YEKTAWEB 4657