برگزاری دومین نشست از سلسله سخنرانی‏های علمی

 | تاریخ ارسال: 1392/2/4 | 

AWT IMAGE

 

دومین نشست از سلسله سخنرانی‏های علمی دانشکده مهندسی پیشرفت با موضوع "نو شدن مستمر در فرایند کمال محور آفرینش به روش توسعه درون‏زا در حوزه هنر و تکنولوژی" روز شنبه مورخ 7/2/92 ساعت َ45: 13در آمفی تئاتر شهید شهبازی دانشکده مهندسی صنایع برگزار گردید.

در این جلسه آقای دکتر علی آبادی با طرح سوالاتی در خصوص معنای واقعی کلمات سعی در تبیین این موضوع داشتند که برای هم زبانی و رسیدن به یک فهم صحیح و مشترک از مباحث لازمست معنای دقیق و مفهوم صحیح کلمات بطور کامل دریافت گردد. ایشان با طرح مفهوم کلماتی نظیر انسان، خالق، عقل، شیء، اراده، آفرینش و آباد کردن علم، آگاهی بیان نمودند که بعضاً برداشت ما از این مفاهیم با مفهوم اصلی آنها متفاوت است و لذا در عمل مشکلاتی رخ می دهد. به عنوان نمونه ایشان در مورد واژه فقیر در آیه "یا ایها الناس انتم الفقرهء الی ا..." فرمودند که غالباً تصور می شود که فقیر یعنی کسی که چیزی ندارد "لکن ریشه لغوی فقیر و فقرات (ستون فقرات) یکی است و به کسی یا چیزی که توانایی ایستادن و ماندن و بودن ندارد فقیر گفته می شود لذا انسان در مقابل خداوند فقیر است لکن به معنای آنچه گفته شد. بنابراین فهم این موضوع می تواند در ارتباط بین انسان و خداوند (و جهان آفرینش) جهت دهی مناسب ایجاد نماید.

ایشان در ادامه در خصوص صفات الهی و رحمانیت خداوند در مورد آفرینش صحبت کردند و هدف از خلقت را با تکیه بر مبنای این، آباد کردن زمین بر شمردند.

این جلسه که با حضور تعدادی از اعضای هیات علمی و دانشجویان و علاقه مندان برگزار گردید مورد استقبال شرکت کنندگان خصوصاً دانشجویان قرار گرفت و ایشان خواستار تداوم جلسات شدند.

"آلبوم تصاویر"

"فایل سخنرانی (صوتی)"

"فایل سخنرانی (تصویری)"


دفعات مشاهده: 4707 بار   |   دفعات چاپ: 976 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 30 بار   |   0 نظر