گزارش آخرین وضعیت پروژه کتابخانه مرکزی دانشگاه

گزارش آخرین وضعیت پروژه کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی

 

به دنبال بازدید پرخیر و برکت مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ، رهبر فرزانه انقلاب از دانشگاه علم وصنعت ایران ، درخواست دانشگاهیان در رابطه با احداث مجموعه کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه به ایشان تقدیم گردیده بود. این درخواست پس از تشریفات معمول ، توسط معظم له مورد موافقت قرار گرفته و ایشان دستور تخصیص اعتبار لازم جهت احداث یکی از بزرگترین مجموعه های کتابخانه ای را با زیربنای 12000 مترمربع در پردیس مرکزی دانشگاه صادر فرمودند .مقرر گردید این پروژه طی 5 ماه طراحی و به مدت دو سال اجرا می گردد .

 

  آغاز عملیات عمرانی پروژه کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه

سه شنبه بیست و هفتم مهرماه 89 و هم‌زمان با میلاد فرخنده ثامن‌الحج، امام رضا (ع)، کلنگ احداث کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع‌رسانی دانشگاه توسط رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به زمین زده شد.

این مراسم که در محل احداث پروژه، واقع در ضلع شمالی درب اصلی دانشگاه برگزار شد، ابتدا دکتر جبل‌عاملی با تبریک زاد روز فرخنده امام هشتم به فراز و نشیب‌های فراوان پروژه کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی از زمان تشریف فرمایی مقام معظم رهبری به دانشگاه در آذرماه 1387 اشاره کرد و گفت: خدا را شاکریم که علی‌رغم همه تاخیرهای ناخواسته، عملیات اجرایی این پروژه که اهدایی مقام معظم رهبری است امروز به یمن میلاد حضرت رضا (ع) آغاز می‌شود و افتخار می‌کنیم که این پروژه را به نام آن امام بزرگوار نامگذاری کنیم. دکتر جبل‌عاملی ابراز امیدواری کرد این پروژه نه تنها برای دانشگاه علم و صنعت ایران منشا خدمات علمی و فرهنگی باشد بلکه بتواند خدمات متعددی را نیز به عنوان مرکز اطلاع رسانی در شرق تهران در حوزه‌های علوم فنی‌ – مهندسی و علوم انسانی ارائه نماید.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان، رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در این مراسم گفتند: درست است این پروژه که از برکات دیدار مقام معظم رهبری است، مکانی فیزیکی است اما این مکان با فاخرترین جنبه انسانی که همانا خردورزی و توانمندسازی بعد اندیشه‌ انسان‌هاست سر و کار خواهد داشت. کتابخانه جایی است که جوانان ما هم‌نشین دانشمندان بزرگ می‌شوند و خود را آماده می‌کنند تا تولیدگر اندیشه‌های نو شوند. وی ابراز امیدواری کرد نام امام رضا (ع) در این دانشگاه و این مرکز بدرخشد و این کتابخانه مکانی باشد برای آشنایی دقیق جوانان با مکتب اهل بیت‌ علیهم‌السلام.

 

  اهتزاز پرچم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در محل احداث کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی

 

یکشنبه 1/12/89 با حضور جمع کثیری از دانشگاهیان علم و صنعت ایران پرچم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) بر محل احداث کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه اهتزاز یافت. در این مراسم که با حضور ریس دانشگاه و مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و جمع کثیری از دانشگاهیان برگزار شد ،شرکت کنندگان در محل احداث کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه حاضر شدند و از نزدیک در جریان پیشرفت پروژه مذکور قرار گرفتند .

 

آخرین وضعیت پروژه کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد امام رضا (ع)

زیربنای پروژه، 12000 مترمربع و شامل مخازن کتاب و مجلات، سالن‌های مطالعه، سایت کامپیوتر، مرکز انفورماتیک، فضای مدیریتی و اداری، فضاهای پشتیبانی و سالن سمینار می‌باشد.

  به طور متوسط خاکبرداری به عمق 13 متر در کل زمین صورت گرفته و حجمی حدود 55.000 متر مکعب خاک‌برداری شده است. در مرحله بعد یک مخزن بتونی با پی یکپارچه و دیوارهای حایل در این بخش ایجاد خواهد شد. اسکلت ساختمان (ستون‌ها، تیرها و تاوه‌ها) به صورت کامپوزیت از ترکیب فولاد و بتن خواهد بود (که بخش فولادی می‌تواند به صورت موازی در کارخانه اجرا شود). سقف نهایی با جزییات اجرایی، عایق‌کاری و درناژ برای کاشت بوته، به عمق حدود 50 سانتی‌متر خاک طبیعی در نظر گرفته می‌شود. 

درحال حاضر مراحل تجهیز کارگاه، خاکبرداری، اجرای سازه نگهبان (نیلینگ)، عایقکاری گود و ساخت اسکلت به اتمام رسیده و پروژه در مرحله نصب اسکلت، اجرای دیوارهای بتنی، اجرای سقف و تاسیسات مکانیکی فاز اول می باشد.


دفعات مشاهده: 8866 بار   |   دفعات چاپ: 2083 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 239 بار   |   0 نظرCAPTCHA

  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.