مرکز مشاوره دانشجویی- آرشیو اخبار مرکز مشاوره
گزارش کارگاه مهارتهای ارتباطی در بین اعضای خانواده

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/10/10 | 
کارگاه مهارتهای ارتباطی دربین اعضای خانواده در روز دوشنبه ۵/۱۰/۱۴۰۱ ویژه اعضا هیات علمی و کارکنان از ساعت ۱۳ الی ۱۵ در مجتمع شهید بهرامی با تدریس جناب آقای عزت اله فولادی برگزار گردید. در این کارگاه به نقش ازدواج بصورت ویژه پرداخته شد. ازدواج الگوی ارتباطی جدید انسانی است. ازدواج میتواند سبک زندگی جدیدی را فراهم نماید. بنا و تشکیل خانواده براساس ازدواج اتفاق می افتد و کسانی که فکر میکنند با ازدواج می توانند خانواده ها را کنار بگذارند در اشتباه هستند.
خانواده ای که میتواند دو فرهنگ را گره بزند میتواند باعث رفاه بشود و خانواده ای بهنجار است که بتواند معیارهای اخلاقی روشنی داشته باشد. در خانواده هایی که زندگیشان تناسب دارد و ایده آل است درجه ای از آزادی برای اعضا وجود دارد و اعضا با هم روابط بین فردی و میان فردی مثبتی دارند. ارتباط نقش درمانی و آرامبخشی دارد. کیفیت رابطه با همسر مهم است. تحقیقات نشان می دهد نسبت تعاملات مثبت و منفی زوج های موفق ۵ به ۱ است و در زوج های مشکل دار این نسبت بر عکس است. هرگاه تعامل زوج ها مثبت بود روابط پایدار است. تعامل متقابل و رشد انگیز. در خانواده موفق به تفاوت جنسیتی وقوف دارند. برای مثال مردان دنبال حقایق هستند و خانم ها دنبال خود ارتباط هستند. نقش ارتباط برای زنان مهم است. خود افشایی کنترل شده نیز نقش مهمی دارد.
زوج های موفق، می توانند احساسات و عواطف خودشان را با هم در میان بگذارند. مشارکت در فعالیت و مسئولیت ها نیز مهم است. سپس به تقسیم بندی خانواده ها اشاره شد. خانواده متزلزل و شکننده و خانواده متعادل و خانواده متعالی، که به ویژگی هر کدام بطور مفصل پرداخته شد. در پایان جلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید و استاد محترم به سوالات شرکت کنندگان پاسخ دادند.
 
نشانی مطلب در وبگاه مرکز مشاوره دانشجویی:
http://idea.iust.ac.ir/find-40.3773.69586.fa.html
برگشت به اصل مطلب