مرکز مشاوره دانشجویی- آرشیو اخبار مرکز مشاوره
گزارش کارگاه شناخت انواع موادمخدر

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/3/1 | 
مرکز مشاوره دانشگاه با همکاری کانون همیاران سلامت، کارگاه شناخت انواع و مضرات مواد مخدر صنعتی و مسائل روانشناختی اعتیاد به مواد مخدر را در تاریخ ۲۶ اردیبهشت از ساعت ۱۳ الی ۱۵ با تدریس جناب آقای دکتر سعید نوروزی و سرکار خانم دکتر حمزه زاده در محل آمفی تئاتر شهید بهرامی برگزار کرد.
در ابتدا جناب آقای دکتر نوروزی در خصوص اعتیاد و تعریف آن  و دلایل گرایش افراد به اعتیاد توضیحاتی ارائه کردند.
ایشان اشاره کردند که استرسورهای زندگی، مشکلات روابط عاطفی، ماجراهای عشقی، فشار تحصیلی ، مطالبات دانشگاه و خانواده به دانشجویانی که توان مدیریت این مطالبات را ندارند فشار آورده  و چون مهارتهای مقابله و حل کردن استرس ها را ندارند متاسفانه به اعتیاد روی می آورند. در واقع افرادی که مهارتهای ندگی و شیوه های مقابله با استرس را ندارند، کاندیدای مصرف مواد و اعتیاد هستند در این کارگاه به تعریف اعتیاد ، انواع مواد مخدر، ویژگی های مواد مخدر و اشاراتی شد.
بر این اساس تعریف اعتیاد: دلبستگی یا وابستگی به هر ماده، افراد، باورها، و چیزهایی که به حدی قوی و فراگیر است که از سایر واقعیت ها غفلت صورت می گیرد یا در درجه دوم اهمیت قرار دارد و به پیامدهای کشنده آن توجه نمی شود اعتیاد نامیده می شود.
مصرف مواد سه ویژگی دارد:
اول احساس اجبار یا ولع خاص برای مصرف  و یا انجام کاری خاص
دوم از دست دادن کنترل یعنی اینکه فرد کنترلی برای مصرف ندارد
سوم علیرغم پیامدهای ناگوار فرد به مصرف ادامه می دهد.
سر جمع پژوهشهای پیشگیرانه جهانی نشان می دهد که اگر فرزند شما تا سن ۲۱ سالگی سیگار نکشد، الکل مصرف نکند و از مواد اعتیاد آور استفاده نکرده باشد احتمالا تا پایان عمر مصرف کننده نخواهد بود.در این کارگاه به انواع مواد مخدر به طور مفصل پرداخته شد و مضرات هر کدام نیز توضیحاتی ارائه شد و در پایان به اعتیادهای رفتاری نیز اشاراتی داشتند.
در ادامه کارگاه سرکار خانم دکتر حمزه زاده در خصوص مسائل روانشناختی اعتیاد توضیحاتی دادند.   
در ابتدا نظریه ریچارد سولوبون در خصوص خط تعادل زندگی توضیح دادند و اینکه اعتیاد انسان ها را از خط تعادل زندگی   خارج می کند. سپس در خصوص اختلالات روانپزشکی که با اعتیاد همبودی دارند و نحوه درمان افراد دچار اعتیاد رفتاری توضیحاتی ارائه شد و از افراد حاضر در جلسه خواستند که در صورت مشاهده فرد دارای اعتیاد رفتاری حتما به مرکز مشاوره دانشگاه ارجاع دهند.
 
نشانی مطلب در وبگاه مرکز مشاوره دانشجویی:
http://idea.iust.ac.ir/find-40.3773.67218.fa.html
برگشت به اصل مطلب