مرکز مشاوره دانشجویی- آرشیو اخبار مرکز مشاوره
گزارش وبینار اعتیاد به فضای مجازی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/12/21 | 
مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت ایران با همکاری کانون همیاران سلامت روان دانشگاه وبینار تخصصی اعتیاد به فضای مجازی را در تاریخ دوشنبه ۱۶ /۱۲/۱۴۰۰ از ساعت ۱۳ الی ۱۵ بصورت مجازی با تدریس سرکار خانم دکتر حمزه زاده  مشاور و متخصص اعتیادهای رفتاری و عضو کادر درمان مرکز مشاوره دانشگاه علم وصنعت ایران ویژه اعضا ی هیات علمی، کارکنان، دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی و والدین و خانواده دانشگاهیان علم وصنعت برگزار نمود.
در این وبینارابتدا به تعریفی از اعتیاد و انواع آن پرداخته شد.  سپس  به پیامد های اعتیاد که شامل اختلال در  عملکرد خانوادگی، شغلی، تحصیلی، می باشد اشاره شد و در خصوص  اینکه اعتیاد به فضای  مجازی یک نوع اعتیاد رفتاری است و دارای انواع مختلف می باشد توضیحاتی داده شد.
سپس به انواع اعتیاد مجازی شامل اعتیاد به بازی دیجیتال، اعتیاد به قمار آنلاین، اعتیاد خرید آنلاین، اعتیاد پورنوگرافی، اعتیاد به شبکه های اجتماعی، اعتیاد به فیلم و سریال و..پرداخته شد.
در ادامه  پرسشنامه مربوط به اعتیادهای رفتاری بطور مفصل توضیح داده شد.
در این وبینار به استفاده اصولی  از فضای مجازی تاکید شد. توصیه هایی در خصوص  مدیریت استفاده از فضای مجازی ارائه گردید،  و اینکه ما باید طوری از فضای مجازی استفاده نماییم که  به  عملکرد ما در حوزه های مختلف  سلامتی،  خانوادگی،  شغلی، تحصیلی آسیب نزند. برای مثال  رعایت بهداشت خواب، اجتناب از بازی های هیجانی قبل از خواب،  فعالیت های جایگزین برای فضای مجازی از قبیل کتاب خواندن، موسیقی،  پادکست ها  و گسترش روابط اجتماعی در دنیای واقعی،. برنامه تفریحی جایگزین مطالبی ذکر شد.
در این وبینار به استفاده از سایت پلیس فتی که مطالب آموزنده ای از اعتیاد به فضای مجازی  و راهکارهای پیشگیری از آسیب های آن درج شده اشاره شد. در پایان در صورت نیاز برای درمان و گرفتن مشاوره مراجعه نمایید
 
نشانی مطلب در وبگاه مرکز مشاوره دانشجویی:
http://idea.iust.ac.ir/find-40.3773.66658.fa.html
برگشت به اصل مطلب