مرکز مشاوره دانشجویی- آرشیو اخبار مرکز مشاوره
گزارش کارگاه مدیریت زمان و کاهش استرس

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/4/1 | 
کارگاه آنلاین مدیریت زمان و تکنیک های کاهش استرس در روزهای چهارشنیه و پنج شنبه مورخ ۲۹/۲/۱۴۰۰ لغایت ۳۰/۲/۱۴۰۰ با تدریس سرکارخانم دکتر عظیمی توسط مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه برگزار گردید.
در این کارگاه ابتدا تعریفی از استرس شد و اینکه ما انواع هیجانات را در انسان ها مشاهده می کنیم . هیجانات مثبت و منفی  اینها احساسات شایع هستند که در زندگی پیش می آیند و برایمان لازم هستند. یک سری ترس ها رابطه طبیعی نیاز به امنیت ما را تامین می کنند.اینک به تکنیک ها می پردازیم:
 تکنیک تایم نگرانی: فقط در تایم مشخص به نگرانی فکر کنم.
تکنیک بعدی تکنیک حواسپرتی هست و تکنیک دیگر به تعویق انداختن نگرانی هست. تکنیک دیگر، تکنیک یادگیری مهارتهای روانشناختی است مثل مهارتهای زندگی مهارت حل مساله مهارت نه گفتن مهارت جراتمندی و.... انسان باید به سلامت جسمانی و بعد جسمانی و نیازهای زیستی خود توجه کند مثل تغذیه سالم و خواب مناسب. بعد اجتماعی هم لازم است مثل معاشرت با دوستان بعد معنوی که خیلی کمک کننده است افرادی که معنایی برای زندگی دارند موفق ترند و از آرامش بیشتری برخوردار هستند. تکنیک بکارگیری مهارتهای خود مراقبتی مهم است.برای مثال احساس ارزشمندی، لازم است ما باید یاد بگیریم از جسم و روح و روانمان مراقبت کنیم و نسبت به خودمان شفقت و مهربانی داشته باشیم تا احساس ارزشمندی کنیم.
در بحث مدیریت زمان:
اینکه بتوانیم از تایم ووقتمون مفیدتر استفاده کنیم. ما باید برنامه روزانه خودمون رو مانیتور کنیم. به خودم گزارش بدم مثلا از ساعتی که بیدار شدم تا ساعت خوابم چه کارهایی انجام دادم. گزارش یک هفته ای به خودمون بدیم. ما باید قاتلین زمان خود را بشناسیم.
برنامه ما باید کاملا منطقی باشد. برنامه سنگین نباشد. سنگ بزرگ علامت نزدن است.
بحث افکار مزاحم در مدیریت استرس و مدیریت زمان وجود دارد. تکنیک تایم نگرانی تکنیک حواسپرتی مهم است که اجرا کنیم. و نکته آخر اینکه اهداف عینی و قابل اجرا باشد. هدف کلی را  باید خرد کرد و گامهای کوچک ولی مداوم برداریم  و حتما توجه داشته باشیم که اهداف عینی و قابل اجرا باشد.در این کارگاه به مهارتهای مقابله هیجان مدار و مساله مدار نیز اشاره شد و در انتها نیز به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده شد.
نشانی مطلب در وبگاه مرکز مشاوره دانشجویی:
http://idea.iust.ac.ir/find-40.3773.64131.fa.html
برگشت به اصل مطلب