[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی ::
معرفی قطب ::
معرفی افراد ::
امکانات و توانمندیها ::
تفاهم نامه ها::
کتابخانه الکترونیکی::
معرفی کتاب ::
نشریه ::
اخبار ::
فرم عضویت::
تماس با ما ::
تسهیلات پایگاه::
::
مجله پژوهشهای معماری اسلامی
AWT IMAGE
..
شبکه خبری و تحلیلی مهندس نیوز

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
مجله همشهری معماری
AWT IMAGE
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت قطب علمی معماری را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
Rss

AWT IMAGE

..
:: بایگانی بخش اخبار و رویدادهای جاری: ::
img_yw_news
یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ -

آدرس جدید اینترنتی قطب

آدرس اینترنتی جدید قطب علمی معماری اسلامی

img_yw_news
دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ -

تبریک

عرض تبریک قطب علمی معماری اسلامی  به مناسبت کسب عنوان پژوهشگر برتر: سرکار خانم دکتر فاطمه مهدیزاده سراج رتبه اول دانشکده معماری و شهرسازی را در سال 1393 کسب نمودند و در مراسم روز پژوهش از ایشان تقدیر به عمل آمد.

img_yw_news
شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ -

مقاله

سند ملی معماری اسلامی – ایرانی با یک کمیسیون جمع نمی شود .

img_yw_news
چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ -

سخنرانی

سخنرانی و مصاحبه های اخیر جناب آقای مهندس نقره کار مدیر قطب علمی معماری اسلامی  

img_yw_news
شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ -

سخنرانی

جناب آقای مهندس نقره کار مدیر محترم قطب علمی معماری اسلامی ضمن شرکت در هشتمین جشنواره بین المللی برترین های پژوهش و نوآوری   در تاریخ 23/9/1394 سخنرانی  نمودند.

img_yw_news
یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ -

گزارش خبری روز جهانی معماری

به مناسبت روز جهانی معماری و شهرسازی، در دانشگاه محقق اردبیلی  دو سخنرانی توسط جناب آقای مهندس عبدالحمید نقره کار (مدیر قطب علمی معماری اسلامی)  و جناب آقای دکتر مصطفی بهزادفر (عضو قطب علمی معماری اسلامی در حضور جمع کثیری از اساتید و دانشجویان و مدیران و کارشناسان حوزه معماری و شهرسازی شهرستان اردبیل برگزار شد.

img_yw_news
شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ -

دومین نظریه ارائه شده در دانشگاه علم و صنعت ایران

گزارش برگزاری پیش اجلاسیه نظریه (خانه کعبه ، سلول بنیادی در طراحی مساجد اصیل)

img_yw_news
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ -

برگزاری پیش اجلاسیه نظریه پردازی

برگزاری پیش اجلاسیه نظریه جدید "خانه کعبه سلول بنیادی در طراحی مساجد" زمان دوشنبه 18 ابان ماه 1394 ساعت 16:30  : نظریه پرداز جناب آقای مهندس نقره کار ، سالن اجتماعات دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران.

img_yw_news
دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ -

معرفی کتاب

کتاب طراحی شهری (شهرسازی ، شهرداری و شهرنشینی )  مولف دکتر محمد نقی زاده

img_yw_news
شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ -

سمینار

سمینار و کارگاه رویکردهای نوین در روشهای پژوهش شهرسازی و معماری در تاریخ 16-13 مهر 1394 دردانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران با مشارکت اساتید و دپارتمان مهندسی پروژه های آمایش و منظر و محیط شهری دانشگاه فرانسوارابوله برگزار گردید.

img_yw_news
شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ -

هشتمین اجلاس بین المللی رشد توسعه شهری

ارائه سخنرانی در اولین روز هشتمین اجلاس بین المللی رشد توسه شهری و حفاظت بافت تاریخی در حوزه اوراسیا توسط جناب آقای مهندس نقره کار، مدیر محترم قطب علمی معماری اسلامی با عنوان : توسعه و حفاظت در بافتهای تاریخی ، همجواری و اتحاد شهر جدید و قدیم (ازمنظر اسلامی) . با ارائه مشترک با آقای دکتر سلمان نقره کار .

img_yw_news
دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ -

برگزاری کارگاه دانش افزایی درس انسان طبیعت معماری

دومین نشست تخصصی دانش افزایی مدرسان معماری درس انسان طبیعت معماری با حضور 50 نفر از مدرسان جوان از 22 دانشگاه کشور در روزهای 17 و 18 شهریور ماه 1394 از ساعت 8 تا 18 برگزار گردید.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ -

تبریک

جناب آقای دکتر محسن فیضی عضو محترم قطب علمی معماری اسلامی و  عضو هیات علمی  دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران، استاد نمونه کشوری  در سال 1394 شناخته شد. ضمن تبریک موفقیت روزافزون جنابعالی را از خداوندمتعال خواستاریم.

img_yw_news
یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ -

تبریک

  تمبر یادبود نکوداشت جناب آقای دکتر اسماعیل شیعه عضو محترم  قطب علمی معماری اسلامی و هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی در اراک رونمایی شد. ضمن تبریک به ایشان موفقیت و سلامتی روز افزون جنابعالی را از ایزد منان خواستاریم.

img_yw_news
یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۴ -

سخنرانی

شرکت  و ارائه سخنرانی مدیر محترم قطب علمی معماری اسلامی جناب آقای مهندس نقره کار در جلسات مربوط به قطب.

img_yw_news
یکشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۴ -

همایش سازمان بسیج اساتید کشور

 شرکت مدیر محترم قطب علمی معماری اسلامی جناب آقای مهندس نقره کار در همایش سراسری سازمان بسیج اساتید کشور در مشهد مقدس از تاریخ 26/5/94 لغایت 28/5/94 با عنوان الزامات تعالی قدرت بین المللی جمهوری اسلامی .

img_yw_news
یکشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ -

دومین نشست دانش افزایی مدرسان معماری

دومین نشست دانش افزایی مدرسان و علاقمندان تدریس معماری با موضوع انسان، طبیعت، معماری و در مباحث رابطه انسان با طبیعت در معماری و الهام از طبیعت در معماری

img_yw_news
سه شنبه ۲ تیر ۱۳۹۴ -

گزارش کارگاه دانش افزایی مدرسان معماری

کارگاه دانش افزائی مدرسان معماری در تاریخ 19/3/1394 و 26/3/1394 برگزار گردید قریب به چهل نفر از مدرسین دانشگاههای مختلف که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا در این کارگاه حضور فعال داشتند و تجربیات خود را در انتقال مفهیم نظری به دانشجویان معماری با یکدیگر به اشتراک گذاشتند.

img_yw_news
شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۴ -

شرکت در همایش مدیران قطب علمی در اصفهان

  سومین همایش سراسری قطب های علمی روز چهارشنبه 30/2/1394 در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ -

همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی _اسلامی

 همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی- اسلامی  در دانشگاه پیام نور استان گیلان، مرکز رشت در تاریخ 17/2/1394 با همکاری قطب علمی معماری اسلامی برگزار گردید.

img_yw_news
دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ -

گزارش برگزاری سمینار

گزارش برگزاری سمینار بین المللی بازنمایی چهره و آثار شهیدان در فضاهای معماری و شهرسازی کشورهای اسلامی 5 اردیبهشت ماه 1394 دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت ایران .

img_yw_news
سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ -

کارگاه دانش افزایی برای اساتید

کارگاه دانش افزائی برای اساتید ، علاقمندان به تدریس مقاطع دانشگاهی ، مدیران و کارشناسان اجرائی در مباحث ، زیبائی شناسی،حکمت هنر ، معماری و شهرسازی تطبیقی ( از منظر اسلامی ) .

img_yw_news
چهارشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ -

برگزاری نشست تخصصی بین المللی

نشست تخصصی بین المللی پیرامون  "بازنمایی چهره و آثار شهیدان در فضای معماری وشهرسازی کشورهای اسلامی" با همکاری و حضور اساتید دانشگاه پاریس 1 (سوربن-پانتئون) در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران  روز شنبه مورخ 5/2/1394 از ساعت 14 برگزار خواهد شد. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ -

فراخوان همکاری در مجله

  به اطلاع می رساند مجله علمی- پژوهشی پژوهش های معماری اسلامی (وابسته به قطب علمی معماری اسلامی) از میان دانشجویان گرامی، همکار اجرایی (به عنوان کارشناس مجله) می پذیرد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ -

همایش تخصصی مسکن ایرانی اسلامی معاصر برگزار شد

همایش تخصصی مسکن ایرانی اسلامی معاصر در قالب هم اندیشی روز سه شنبه 5 اسفند ماه توسط قطب علمی معماری اسلامی به مناسبت روز مهندس در آمفی تئاتر شهید مداح دانشکده معمار ی و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.

img_yw_news
شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ -

اطلاعیه

قطب علمی معماری اسلامی برگزار می نماید :سلسله نشستهای علمی در حوزه مسائل مرتبط با معماری و شهرسازی :از علاقمندان دعوت می شود مشخصات خود را به ایمیل قطب ceia@iust.ac.ir ارسال فرمایند.

img_yw_news
شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ -

فرصت مطالعاتی در قطب علمی معماری اسلامی

قطب  علمی معماری اسلامی با همکاری 9 تن از اساتید برجسته معماری و شهرسازی، آماده پذیرش دانشجویان دکتری به منظور فرصت‌های مطالعاتی داخلی است. این فرصت‌های مطالعاتی از 4 تا 9 ماه و در موضوعات مختلف معماری و شهرسازی تعریف شده است. جزییات زمینه موضوعی مورد پذیرش و ظرفیت هر یک از اساتید به پیوست در ادامه مطلب آمده است.متقاضیان لازم است درخواست خود را به همراه مدارک  لازم به ایمیلceia@iust.ac.ir ارسال فرمایند. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ -

برگزاری کارگاه دانش افزائی

نشست تخصصی با عنوان پدیدار شناسی راهی برای ادراک مفاهیم در معماری اسلامی ورز شنبه مورخ 13 دی ماه 1393 توسط خانم دکتر صدوقی در محل قطب معماری اسلامی برگزار گردید. خانم دکتر صدوقی از فارغ التحصیلان دانشکده معماری دانشگاه علم وصنعت ایران هستند و اکنون در فلوریدا ادامه مطالعات خود را پی گرفتند.

img_yw_news
دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۳ -

ابقاء مدیر قطب علمی معماری اسلامی

بموجب حکم ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر برخورداری ، جناب آقای مهندس عبدالحمید نقره کار به مدت 2 سال به عنوان مدیر قطب علمی معماری اسلامی ابقاء شدند. بدینوسیله انتصاب شایسته ایشان  را صمیمانه تبریک عرض نموده و از درگاه ایزد منان و در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) و منویات مقام  معظم رهبری آرزوی توفیق روزافزون ایشان را خواستاریم. قطب علمی معماری اسلامی

img_yw_news
شنبه ۶ دی ۱۳۹۳ -

برگزاری کارگاه دانش افزائی

کارگاه آموزشی " پدیدار شناسی راهی برای ادراک مفاهیم در معماری اسلامی " روز شنبه مورخ  13 دی ماه 1393 در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می گردد. در صورت حضور منظم و موثر، به شرکت کنندگان ، گواهی حضور از سوی قطب علمی ارائه خواهد شد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۳ -

کارگاه آموزشی

اولین کارگاه پیوست نگاری فرهنگی ویژه اعضاء هیات علمی رشته معماری در دانشگاه پیام نور در شهر قزوین برگزار شد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۳ -

سخنرانی

 مدیر قطب علمی معماری اسلامی  جناب آقای مهندس نقره کار در نشست سالیانه مسئولین کانون های مهندسی سراسر کشور مورخ 13/9/1393 با موضوع " نقد و بررسی وضعیت نابسامان معماری و ساخت و ساز کلان شهرها و شهرهای کشور و ارائه راهکارها جهت رسیدن به وضعیت مطلوب "  شرکت و در این همایش سخنرانی نمودند.

img_yw_news
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۳ -

فراخوان پذیرش مقاله

  این نشریه براساس قوانین و مصوبات وزارت علوم تحقیقات و فناوری، از شماره نخست دارای اعتبار علمی، پژوهشی است. علاقمندان می توانند نسخه ای از فایل مقالات خود را در محور های زیر ، که مطابق با شیوه نامه تنظیم مقاله نشریه تنظیم گردیده با مشخص کردن محور راهبردی مربوطه ، فایل ورد مقاله را به ایمیل ceia@ iust.ac.ir ارسال فرمایند .

img_yw_news
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳ -

کتاب "نام امام علی (ع)در معماری اسلامی ایران "

کتاب ارزشمند" نام امام علی (ع) در معماری اسلامی ایران "جایزه کتاب سال اصفهان را دریافت کرد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ -

فراخوان انتشارات قطب علمی معماری اسلامی

انتشارات قطب علمی معماری اسلامی از تاریخ 30/7/93 با اخذ مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره پروانه 11810 ، آمادگی برای انتشار کتب در دوقالب مکتوب و دیجیتال را دارد. 

img_yw_news
دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۳ -

همکاری در قطب علمی معماری اسلامی _ ویراستاری

  به اطلاع کلیه دانشجویان گرامی می رساند مجله علمی- پژوهشی پژوهشهای معماری اسلامی برای ویراستاری علمی و ادبی مقالات، همکار افتخاری می پذیرد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ -

فراخوان همکاری در قطب علمی معماری اسلامی

قطب علمی معماری اسلامی از پژوهشگران و دانشجویان علاقمند جهت عضویت و همکاری  دعوت بعمل می آورد .

img_yw_news
پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳ -

نشست عرفان اسلامی با فلسفه هنر ، معماری و شهرسازی

  برگزاری نشست علمی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی :     در تاریخ 2/7/93 مدیر قطب علمی معماری اسلامی جناب آقای مهندس نقره کار، نشستی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی (مرکز شهرستان قم ) برای اساتید حوزوی آن پژوهشگاه با عنوان (ساختار، مراحل ، منابع و مبانی فرآیندهای انسانی اصول راهبردی و راه کارهای عملی ) برگزار نموده اند.

img_yw_news
یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۳ -

معرفی کتاب

کتاب باغ ایرانی : از خیالات تا واقعیات ، نوشته دکتر محمد نقی زاده ، ناشر جهاد دانشگاهی تهران، سال 1393 .این کتاب مشتمل بر 8 فصل می باشد.

img_yw_news
جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۳ -

مشارکت قطب علمی معماری اسلامی در همایش شهرسازی و جریانهای فضایی

دومین همایش "شهرسازی و جریانهای فضایی" در تاریخ 27 و 28 مهر ماه 1393 (18 و 19 اکتبر 2014) در مشارکت دانشگاه علم و صنعت ایران با دانشگاه فرانسوارابوله  فرانسه برگزار گردید.

img_yw_news
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ -

گزارش کارگاه طراحی پارامتریک و پارامترهای طراحی

       این کارگاه  در تاریخ 9/3/1393 در دانشکده معماری و شهرسازی برگزار گردید و در مورد معماری و طراحی پارامتریک و بعضی از معماران و آثارشان بحث شد و در پایان دستکاههای سه بعدی ساز و نحوه کار آنها و مصالح و پوشش های جدید مناسب با آن مورد بررسی قرار گرفت .

img_yw_news
پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ -

یادداشت مهندس نقره کار در نقد دعوت پیتر آیزنمن به ایران

پیتر آیزنمن ( معمارآمریکایی ) کیست و چرا به ایران اسلامی دعوت می شود ؟ ایدئولوژیهای سیاسی ، دارای یک پیش زمینه فرهنگی، هنری و یا به طور کلی دارای یک جهان بینی، انسان شناسی، زیبایی شناسی و فلسفه هنر پشتیبان و حامی می باشند که توجیه کننده سیاستها و برنامه های آنها است. آیزنمن و امثال او، از معمارانی هستند، که از ابعاد فوق به خصوص در فلسفه هنر، جزء شکاکان و ساختارشکنان بوده و هر نوع باور و معیار ثابتی را در نظر و عمل نفی می نمایند.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ -

برج میلاد صاحب مسجد می شود/معماری این مسجد چگونه خواهد بود؟

  به گزارش خبرگزاری شبستان، محمد باقر قالیباف، شهردارتهران در مراسم کلنگ زنی مسجد برج میلاد گفت: گردشگران داخلی و خارجی با حضوردر تهران سری به برج میلاد می زنند. ازهمین رو باید مسجدبرج میلاد نمادی ازهویت اسلامی وایرانی باشد. از این رو، کلنگ ساخت این مسجد زده شدکه امیدوارم بتوانیم مسجدی درشان مردم عزیزمان بسازیم .    وی تصریح کرد: یکی ازمحل‌های مهم شهرتهران که نمادی برای جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود،مجموعه برج میلاد تهران است. درطراحی اولیه ای که برای برج میلاد صورت گرفته بود، جایی برای مسجد پیش بینی نشده بود و هم اکنون نیز یک نمازخانه در این محل وجود دارد. از این رو در چند سال گذشته افراد صاحب نظر در این موضوع مطالعه کردند و مکانی مناسب با طراحی مناسبی را برای مسجد برج میلاد در نظر گرفتند تا در واقع، این مسجد به یک نماد ملی و مذهبی برای ما تبدیل شود .

img_yw_news
چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ -

برگزاری نشست روز معمار

برگزاری نشست روز معمار در تاریخ 2 و 3 اردیبهشت ماه 1393طبق برنامه و چشم انداز سالانه، قطب برگزاری یک نشست بنیادین با موضوع معماری اسلامی با حضور صاحبنظران این عرصه در ایام روز معمار در اردبهشت ماه 1393 برنامه ریزی گردید به این منظور با رایزنی هایی که با اساتید و اعضاء قطب انجام شد نشستی در دو روز تنظیم شد.

img_yw_news
شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ -

کارگاه «بررسی تجربه معماری اسلامی معاصر»

مرکز پژوهشی «نظر» کارگاه «ساحت اجتماعی معماری؛ تجربه معماری اسلامی معاصر» را در روز یکشنبه 7 اردیبهشت ساعت 17 برگزار می کند. این کارگاه با حضور «ودران آبوچینا»، دبیر مرکز مطالعات مدیترانه و دبیر کرسی ایران شناسی در دانشگاه RE IKA AST برگزار خواهد شد.

img_yw_news
دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ -

نشست معماری اسلامی

قطب معماری اسلامی «نشست معماری اسلامی» را در روزهای سه شنبه  و چهارشنبه، دوم و سوم اردیبهشت جاری در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت برگزار می کند. برای دیدن برنامه زمانی نشست اینجا+ را کلیک کنید یا به ادامه مطلب بروید.

img_yw_news
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ -

تأکید بر معماری اسلامی در اولین جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

دکتر علی اکبر ولایتی در اولین جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اهمیت توجه به معماری اسلامی در شهرهای کشور تأکید نمود. مشروح این سخنان را در ادامه مطلب بخوانید.

img_yw_news
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ -

کنفرانس ملی برنامه ریزی و مدیریت شهری با تأکید بر مؤلفه های شهر اسلامی

شورای اسلامی شهر مشهد، دانشگاه فردوسی مشهد، شهرداری مشهد و مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد ششمین کنفرانس ملی برنامه ریزی و مدیریت شهری با تأکید بر مؤلفه های شهر اسلامی را برگزار می نماید.

img_yw_news
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ -

گفت و گوی خبرگزاری رسا با مدیر قطب علمی معماری اسلامی

مهندس نقره کار، مدیر قطب علمی معماری اسلامی در گفت و گویی با خبرگزاری رسا به بیان رویکردها و دیدگاه هایی در باب معماری اسلامی و نقد و آسیب شناسی وضع موجود معماری و شهرسازی کشور پرداخت. متن کامل این گفت و گو را در ادامه مطلب بخوانید.

img_yw_news
یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ -

کتاب «معماری ایرانی؛ نیارش» اثر شایسته تقدیر شناخته شد

در سی و یکمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی که نوزدهم بهمن ماه 1392 با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار گردید، کتاب «معماری ایرانی: نیارش»، کتاب شایسته تقدیر هنر معماری شناخته و مورد تجلیل قرار گرفت.   گفتنی است کتاب «معماری ایرانی: نیارش»، تحقیق و تالیف دکتر غلامحسین معماریان(عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه و عضو افتخاری قطب علمی معماری اسلامی) و تدوین مهندس هادی صفایی پور (دانشجوی دوره دکتری معماری) است که در سال 1391 در دو جلد و 650 صفحه به چاپ رسیده است. دکتر معماریان، در این کتاب به نیارش(علم ساختمان، اجرا و ایستایی سازه ها) در معماری سنتی ایران پرداخته و حاصل سالها تحقیق خویش را در قالبی مصور منتشر نموده که این کار برای نخستین بار صورت پذیرفته است. مولف در جلد اول این کتاب، به مبحث قوسها و طاقها در معماری ایرانی و در جلد دوم آن، به موضوع گنبدها پرداخته است.  کتاب معماری ایرانی: نیارش، در سال 1391 به عنوان «کتاب فصل جمهوری اسلامی» برگزیده شده بود.

img_yw_news
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ -

سخنرانی مدیر قطب معماری اسلامی در مدرسه اسلامی هنر

آقای مهندس نقره کار به دعوت ریاست مدرسه اسلامی هنر در پنجمین نشست از سلسله سخنرانی های علمی این مدرسه به ارائه سخنرانی پرداخت. در این نشست که 24 بهمن ماه با حضور دانشجویان و پژوهشگران هنر دینی در مؤسسه آموزش عالی هنر و اندیشه اسلامی قم برگزار شد، مهندس عبدالحمید نقره کار، به تبیین موضوع “خانه کعبه؛ سلول بنیادی در طراحی نیایشگاه های مطلوب” پرداخت. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ -

سخنرانی دکتر سفاهیک اومر در دانشکده معماری

روز شنبه 12/11/92 دکتر سفاهیک اومر استاد دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی مهمان قطب علمی معماری اسلامی در دو نشست صبح و عصر بودند. این نشستها که با حضور دانشجویان مقاطع مختلف و اساتید دانشکده و اعضاء قطب علمی معماری اسلامی برگزار گردید به تشریح تعریف معماری اسلامی و نیازهای معاصر در تحقیقات معماری اسلامی پرداخته شد. در آغاز این نشست ریاست محترم قطب علمی آقای مهندس نقره کار به مناسبت دهه فجر گزارشی از پیشرفت های کشور در طی 30 سال در عرصه کمی و کیفی در آموزش معماری در ایران ارائه نمودند. در ادامه ،پس از سخنرانی دکتر اومر دانشجویان به طرح اشکالات خود در این زمینه پرداختند. برای اطلاع از مشروح این سخنرانی به ادامه مطلب بروید.

img_yw_news
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۲ -

سخنرانی دکتر سفاهیک اومر

دکتر سفاهیک اومر، عضو هیأت علمی دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی، به دعوت قطب علمی معماری اسلامی، روز شنبه 12 بهمن در آمفی تئاتر دانشکده معماری و شهرسازی به سخنرانی خواهند پرداخت. جزییات این برنامه در پوستر این برنامه آمده است.برای دانلود پوستر به ادامه مطلب بروید.  

img_yw_news
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۲ -

گزارش اردوی علمی - فرهنگی کرمان

 اردوی علمی فرهنگی بم، میمند و کرمان با حمایت قطب علمی معماری اسلامی و با حضور دانشجویان ورودی 91 معماری و همکاری اساتید دانشگاههای کرمان در تاریخ 18 تا 22 آذر ماه 1392 به انجام رسید. در این دوره علاوه بر انجام جلسات علمی که معمولا تا پاسی از شب با دعوت از اساتید دانشگاه باهنر کرمان و دانشگاه آزاد اسلامی کرمان ادامه داشت، بازدید جامعی از آثار تاریخی معماری دوران اسلامی استان کرمان صورت گرفت.

img_yw_news
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۲ -

فراخوان دوره فوق دکتری هنر اسلامی در ماساچوست آمریکا

کالج اسمیت و کالج همشایر از داوطلبان دوره دو ساله فوق دکتری هنر و معماری اسلامی برای استفاده از بورس کمک هزینه تحصیلی که در تاریخ 1جولای 2014 شروع می شود، دعوت به عمل می آورد. برای آگاهی از جزییات این دوره به ادامه مطلب بروید.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ -

رهبر انقلاب: معماری و نمای تهران، نمای یک شهر اسلامی نیست.

حضرت آیت الله خامنه ای -رهبر معظم انقلاب اسلامی  - در دیدار رئیس و اعضای شورای اسلامی، شهردار، معاونین و شهرداران مناطق مختلف تهران، در 23 دی ماه، با اشاره بر لزوم اهتمام ویژه به معماری ساخت و سازها در تهران به منظور ایجاد فضای سبک زندگی اسلامی، تأکید کردند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۲ -

کارگاه نقشه راه تحقق علم دینی

کارگاه نقشه راه تحقق علم دینی کاری است مشترک بین قطب علمی معماری اسلامی و انجمن فردا که در قالب 3 جلسه طراحی شده است . استاد این کارگاه آقای دکتر عطاءا... رفیعی - دکترای اقتصاد و عضو هیأت علمی جامعه المصطفی- می باشد. جلسه اول این کارگاه یکشنبه مورخ 17/9/92 از ساعت 30: 8 الی 00/11  و جلسه دوم آن، یکشنبه 1/10/1392 از ساعت 19:00 الـی 30 : 11 در سالن جلسات دانشکده معماری برگزار گردید. خلاصه ای از صحبتهای دکتر رفیعی در جلسه اول این کارگاه در ادامه مطلب آمده است.سومین و آخرین جلسه این کارگاه نیز طی هفته های آینده در دانشکده معماری و شهرسازی رگزار خواهد گردید.

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۲ -

گارکاه مقاله نویسی

باسلام متقاضی گرامی برای ثبت نام در گارکاه مقاله نویسی لازم است ابتدا مراحل زیررا طی نمایید: گام اول: دریافت و پر کردن فایل ضمیمه گام دوم: واریز هزینه کارگاه به شماره حساب 15/46804060 «بانک ملت» شعبه علم و صنعت به نام «قطب معماری اسلامی» گام سوم: ارسال اسکن فیش واریزی به آدرس الکترونیکی ceia@iust.ac.ir .

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۲ -

گزارش برگزاری جلسه پیش کرسی نظریه پردازی

  جلسه پیش کرسی نظریه پردازی با عنوان طرحهای ساختاری – راهبردی در حوزه شهرسازی و با ارائه آقای دکتر حمید ماجدی روز یکشنبه مورخ 26/8/1392 از ساعت 15:00 الی 17:30 در آمفی تئاترشهید مداح دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی برگزار گردید.

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۲ -

انتصاب جهت ترسیم نقشه راه معماری تمدن نوین اسلامی

در جلسه شورای سیاستگذاری ترسیم نقشه راه معماری تمدن نوین اسلامی مورخ 12/7/1392در مشهد ستاد راهبردی تحول علم و معماری تمدن اسلامی که زیر نظر انجمن حکمت و فلسفه شکل گرفته است .آقای مهندس نقره کار مدیر قطب علمی معماری اسلامی به عنوان مدیر کارگروه هنرو معماری و شهرسازی برای ترسیم نقشه راه و تمدن نوین اسلامی منصوب شدند .

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۲ -

اطلاعیه برگزاری جلسه پیش دفاع کرسی نظریه پردازی

نظر به برگزاری جلسه پیش دفاع کرسی نظریه پردازی آقای دکتر حمید ماجدی از کلیه فرهیختگان ارجمندواساتید گرامی دعوت بعمل می اید  در تاریخ 26/8/1392 از ساعت 15 الی 17 در آمفی تئاتر شهید مداح دانشکده معماری و شهرسازی شرکت فرمایید.

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۲ -

سخنرانی مدیر و اعضای قطب در همایش ملی معماری و شهرسازی اسلامی تبریز

دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دومین همایش ملی معماری و شهرسازی اسلامی را در تاریخ 6 و 7 آذرماه 1392 با عنوان «معماری و شهرسازی اسلامی: از نظریه تا کاربرد در دنیای معاصر» با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار نمود. آقای مهندس نقره‌کار، مدیر قطب علمی معماری اسلامی، به عنوان سخنران ویژه در این مراسم حضور داشتند. ضمناً آقای دکتر حمزه‌نژاد و آقای دکتر سلمان نقره‌کار از اعضای قطب نیز در این همایش، به ارائه مقالات علمی خود پرداختند.

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۲ -

سخنرانی مدیر قطب در همایش «تبیین معماری در سبک زندگی اسلامی»

در راستای آشنایی با مفاهیم سبک زندگی اسلامی، هسته علمی معماری بسیج دانشجویی جهاد دانشگاهی دانشگاه اهواز با هماهنگی معاونت پژوهشی آن مرکز، همایش تخصصی با موضوع تبیین معماری در سبک زندگی اسلامی در تاریخ 27آبان 1392 برگزار نمود. مدیر قطب علمی معماری اسلامی، آقای مهندس نقره‌‌کار، ضمن شرکت در این همایش، در خصوص ویژگی‌ها و نقش معماری اسلامی-ایرانی و لزوم رشد سطح کیفی آموزش اساتید، فارغ‌التحصیلان و دانشجویان رشته معماری به ایراد سخنرانی پرداختند.

img_yw_news
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۲ -

نشست مطبوعاتی با رسانه ها و خبرگزاریها

مدیر قطب علمی معماری اسلامی جناب آقای مهندس عبدالحمید نقره کار در روز دوشنبه 4/6/92 ساعت 11 در نشست مطبوعاتی با رسانه ها و خبرگزاریهای داخلی که در محل سالن MIP مرکز همایشهای برج میلاد شرکت نمودند .

img_yw_news
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ -

استقبال از اخبار مجامع علمی مرتبط

نشریه علمی - پژوهشی قطب علمی معماری اسلامی از اخبار مجامع علمی، معرفی سمینارها و کتب برجسته منتشر شده و گزارش های علمی در حوزه معماری و شهرسازی استقبال می کند.

img_yw_news
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ -

امکان پذیرش تبلیغات

امکان چاپ محدود تبلیغات مرتبط با حوزه معماری و شهرسازی اسلامی- ایرانی در سایت و نشریه علمی - پژوهشی قطب علمی معماری و شهرسازی ایران فراهم  می باشد . علاقه مندان می توانند جهت اقدام و کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه قطب در ارتباط باشند .   

img_yw_news
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲ -

تشکیل کرسی آزاداندیشی در دانشگاه شهید رجایی

نماینده قطب علمی معماری اسلامی در کرسی های آزاد اندیشی با عنوان معماری اسلامی و چالش های پیش رو در دانشگاه شهید رجایی  مورخ 25/11/1391  شرکت نمود .

img_yw_news
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲ -

مصاحبه صوتی - تصویری با مستندسازان اوج

مصاحبه تصویری _صوتی بامصاحبه مستندسازان اوج درباره معماری و شهرسازی تهران و تحقق هویت پذیری اسلامی(مسئول و مجری برنامه های آقای دکتر سید ناصر هاشم زاده)مورخ 1/11/91.

img_yw_news
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲ -

جلسه با سازمان نظام مهندسی کشور

دعوت سازمان نظام مهندسی کشور، در جهت تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد هویت اسلامی در معماری و شهرسازی، جلسه ای با حضور ریاست و اعضاء سازمان و نماینده وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورایعالی معماری و شهرسازی کشور و مسئول بسیج مهندسین و مدیر قطب علمی آقای مهندس نقره کار و آقای دکتر بهزادفر و آقای دکتر دانشپور در محل سازمان برگزار شد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲ -

مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان

 آقای مهندس نقره کار مدیر قطب علمی معماری اسلامی با باشکاه خبرنگاران جوان با موضوع اقدامات کارگروه معماری و شهرسازی شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد تحول و ارتقاءعلوم انسانی مصاحبه نمودند (مسئول مصاحبه سرکار خانم حاتمی روز سه شنبه ساعت 12-10 مورخ 3/11/91).

img_yw_news
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ -

ضوابط مقاله در نشریه علمی "پژوهشهای معماری اسلامی "

• متن مقاله باید فارسی باشد. • مقالات ارسالی نباید قبلاً در مجله علمی دیگر یا کتابی چاپ شده باشد. • مقاله علمی و پژوهشی دارای خلاصه فارسی و انگلیسی، مقدمه، کلید واژه، طرح مسئله، فرضیه، روش شناسی تحقیق، مباحث، نتیجه گیری و فهرست منابع بوده و روش ارجاع نویسی آن مطابق روش مصوب این نشریه باشد. • ارجاعات مربوط به منابع در متن شامل: نام خانوادگی نویسنده(گان)، سال انتشار و شماره صفحه(ها) پس از نقل مطالب در داخل پرانتز می آید. • فهرست منابع به ترتیب الفبایی نام خانوادگی یا نام اشهر نویسندگان در انتهای مقاله می آید. • ترتیب عناصر اطلاعات کتابشناختی در مورد مقالات، کتب، گزارش ها و سایر مراجع به شرح زیر است: مقالات: نام خانوادگی و نام نویسنده(گان) مقاله،(سال انتشار) عنوان کامل مقاله، نام مجله، جلد، شماره، شماره صفحات مقاله در مجله مربوطه. کتب و گزارش: نام خانوادگی و نام نویسنده(گان)،(سال انتشار )، عنوان کتاب، نام خانوادگی و نام مترجم یا مصحح، نام ناشر، محل انتشار،

img_yw_news
سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۱ -

نشریه پژوهشهای معماری اسلامی

مجّله « پژوهشهای معماری اسلامی » وابسته به قطب علمی معماری اسلامی دانشگاه علم وصنعت ایران که براساس قوانین و مصوبات وزارت علوم از شماره نخست آن دارای اعتبار علمی پژوهشی خواهد بود. از بهار 1391 در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت .

img_yw_news
سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۱ -

سخنرانی آقای مهندس نقره کار در مجمع تشخیص مصلحت نظام

آقای مهندس عبدالحمید نقره کار در کمیته آمایش ، مسکن و شهرسازی ، کمیسیون امور زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره دیدگاه های قطب علمی معماری اسلامی سخنرانی ایراد نمودند . عنوان سخنرانی ایشان رعایت هویت معنوی و تاریخی شهرها با تکیه بر مبانی نظری شهرسازی اسلامی بوده است که در پایان صاحبنظران نقطه نظرات خود را بیان داشته و ایشان نیز به رفع ابهامات پرداختند .

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .