[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
درباره دانشکده::
اخبار ::
کمک آموزشی::
آموزش::
پژوهش::
معرفی افراد::
دانشجویان::
امکانات::
تسهیلات پایگاه::
::
هشتمین کنفرانس بین المللی
..
تالار افتخارات

AWT IMAGE

..
دفاعیه‌ها

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آزمایشگاه مرجع ترمز

AWT IMAGE

..
سرویس های صنعتی
..
بازدید علمی

گزارش‌های بازدید دانشکده

..
منشور اخلاقی

AWT IMAGE

..
:: جانمایی ایستگاه های خطوط درون شهری ::

جانمایی ایستگاه‌های خطوط درون شهری

بطورکلی سیستم‌های حمل و نقل به چهار دسته هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی تقسیم می‌شوند که برای دسترسی به هر یک از این سیستم‌ها مسافران باید خود را به فرودگاه‌ها، پایانه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن و بنادر و اسکله‌ها برسانند. بنابراین اولین مولفه‌ای که در انتخاب یک سیستم حمل و نقل تاثیر به‌سزایی خواهد داشت بحث دسترسی به آن سیستم خواهد بود. به همین دلیل است که نقش مهم جانمایی در هر سیستم حمل و نقل بسیار حایز اهمیت است. سیستم حمل ونقل ریلی به دلیل مزایای فراوان مانند مصرف انرژی کمتر، ایمنی بالا، حمل انبوه بار و مسافر، سازگاری با محیط زیست و اشغال فضای کمتر از جایگاهی ویژه در صنعت حمل و نقل برخوردار می‌باشد.

در راه آهن شهری هر یک از سر بخش ناوگان، زیر بنا و بهره‌برداری و مدیریت در جذب ترافیک نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند. ولی آنچه که در نگاه اول بیشتر حایز اهمیت است، جانمایی ایستگاه، ساختمان ایستگاه و کیفیت خدمات ارائه شده در آن می‌باشد که منجر به جذب ترافیک بیشتر و در نتیجه درآمدزایی و رونق بیشتر این صنعت خواهد بود .

الف) جانمایی ایستگاه کلی‌ترین مسایلی که در بحث جانمایی ایستگاه باید مدنظر قرار گیرد عبارت است از:

 1- مطالعات زمین شناسی و توپوگرافی منطقه

2- بحث تملک زمین برای ساخت ایستگاه و هزینه تملک

3- قابلیت توسعه خطوط و تأسیسات موجود در ایستگاه

4- سهولت در اجرای طرح

5- نحوه دسترسی به محل ایستگاه (دسترسی آسان، سریع، ارزان و ایمن)

6- نزدیکی به مراکز پرحجم تجاری، اداری، اماکن پرتردد، پایانه‌ها، فرودگاه‌ها، و...

7- عدم ایجاد ترافیک در خیابان‌های مجاور ب) ساختمان ایستگاه ساختمان ایستگاه به مقدار زیادی به نوع سیستم حمل و نقل شهری (مترو، تراموا، قطار سبک شهری) بستگی دارد. که در هر یک از انواع ایستگاه استفاده از نقشه‌های تیپ هزینه‌های مطالعاتی را بسیار کاهش می‌دهد.

1- ایستگاه‌های تراموا به علت ساده بودن سیستم تراموا و مختلط بودن آن با ترافیک شهری، ایستگاه‌های آن نیز بسیار ساده و مشابه ایستگاه‌های اتوبوس می‌باشد.

2- ایستگاه‌های قطار سبک شهری LRT بسته به طرح می‌توانند رو‌زمینی، بالای سطح زمین و یا زیر‌زمینی باشند. به طور کلی از ویژگی‌های ایستگاه‌های LRT می توان به سادگی و فشردگی فضاها و سکوهای کوتاه (به علت کوتاه بودن قطارهای سبک شهری) اشاره کرد.

3- ایستگاه‌های مترو - از لحاظ ساختمانی به‌علت جریان‌های سنگین مسافران، نیاز به ورودی‌ها و خروجی‌های مناسب وجود دارد.

به‌علت فاصله زمانی کوتاه تردد قطار در ایستگاه‌ها، نیاز به سالن‌های انتظار مجزا یا امکانات برای استراحت مسافران نخواهد بود. - البته به غیر از ساختمان ایستگاه، معماری، نما، و طراحی داخلی ساختمان ایستگاه نیز در جذب مسافران نقش به‌سزایی دارد.

ج) خدمات ارائه شده خدمات و تسهیلات ارائه شده در ایستگاه باید متناسب با منطقه ایستگاه، نوع مسافران و مقدار ترافیک در آن محل باشد. در ادامه این مقاله ایستگاه صادقیه به عنوان نمونه بررسی خواهد شد. متروی تهران به عنوان یک وسیله حمل و نقل سریع، مطمئن و دقیق، تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای بر ساختار و عملکرد شهر در ابعاد مختلف، نظام فعالیتی و کاربری‌ها را در محدوده‌ای مشخص تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. این تاثیر به ویژه در محدوده پیرامون ایستگاه‌ها محسوس بوده و با گذشت زمان هدایتگاه، میدان جاذبه‌ای را ایجاد می‌کند که حول خود ترکیبی از کاربری‌ها را متناسب با موقع و موضع خود در شهر و منطقه شهری ایجاد می‌کند. بر این اساس محدوده پیرامون ایستگاه‌های مترو را از شروع عملیات اجرایی می‌توان به نوعی منطقه گذار تلقی کرد که در فازهای زمانی متفاوت تغییر کاربری و تراکم می‌دهد. در این صورت شناسایی وضع موجود کاربری، ساخت و بافت و تراکم محدوده پیرامون ایستگاه‌ها و تشخیص فرصت‌ها و قابلیت‌ها جهت ساماندهی و برنامه ریزی آنچه که به هر حال روی خواهد داد ضروری و اجتناب ناپذیر است. مجموعه حاضر در یک زمان کوتاه و با حجم کاری فشرده سعی بر آن داشته است تا پس از برداشت و تحلیل کلی وضع موجود کاربری، موقعیت، تراکم، مالکیت و ارزش زمین، قابلیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در اراضی محدوده حوزه نفوذ موثر ایستگاه‌ها را به طور مقدماتی شناسایی و معرفی نماید.

ایستگاه صادقیه «موقعیت و دسترسی ایستگاه» ایستگاه صادقیه غربی‌ترین ایستگاه خط 2 متروی تهران است که محل تلاقی خط 2 و 5 نیز می‌باشد. ایستگاه صادقیه در نیمه غربی شهر تهران و در محدوده شهرداری منطقه 5 واقع شده است. شبکه‌ای از بزرگراه‌ها و شریان‌های اصلی ارتباطی، دسترسی سریع و مطلوبی را به این ایستگاه فراهم آورده است. بزرگراه‌های محمد‌علی‌جناح، آزاد‌راه تهران کرج، بزرگراه شیخ فضل الله نوری، خیابان ستارخان، خیابان شهید باقری و مجموعه‌ای از راه‌های ارتباطی دیگر، این ایستگاه را به عنوان یک گره و مرکز اصلی ورود و خروج به شهر تهران تبدیل کرده است. پایانه اتوبوس جنب ایستگاه صادقیه، با 13 خط اتوبوس، کامل‌ترین شبکه حمل و نقل عمومی (مترو + اتوبوس) را جهت تسهیل در رفت و آمد و جابجایی مسافرین ایجاد کرده است که محدوده وسیعی از شهر تهران را پوشش می‌دهد.

«مشخصات عمومی ایستگاه» ایستگاه متروی صادقیه (تهران) دارای یک ورودی- خروجی واقع در خیابان سازمان آب در شمال غربی تقاطع بزرگراه تهران- کرج و محمد علی جناح می‌باشد. طول و عرض ایستگاه متروی صادقیه به ترتیب 300 متر و 32 متر می‌باشد. که تقریبا دو برابر ایستگاه‌های دیگر متروی تهران می‌باشد. همچنین این ایستگاه 33812 متر مربع مسافت دارد. «حوزه نفوذ و کاربری غالب» حوزه نفوذ (شعاع دسترسی مستقیم) به ایستگاه صادقیه در شعاع 200 متر از ورودی ایستگاه منطبق بر اراضی و قطعات بلافصل ایستگاه می‌باشد. شعاع عملکرد ایستگاه صادقیه از شمال تا فلکه دوم صادقیه و قطعات مسکونی بر خیابان شهید باقری، از جنوب تا بزرگراه تهران- کرج و از شرق تا بلوک‌های مسکونی واقع در بین بلوار صادقیه و بزرگراه محمد‌علی جناح امتداد می‌یابد. کاربرد غالب در محدوده فوق‌الذکر مسکونی می‌باشد.

موقعیت خاص در این ایستگاه به دلیل محل تلاقی 2 خط مترو و مرکز ورود و خروج به شهر تهران، این محدوده را به عنوان یک کانون و گره عمده فعالیت و تجمع در منطقه تبدیل کرده است. «عناصر شاخص و مشخصات ابنیه» ایستگاه پارک سوار صادقیه، مرکز خرید صادقیه، مرکز روانپزشکی آزادی و پارک اقاقیا از جمله عناصر شاخص و اصلی کاربری پیرامون ایستگاه متروی صادقیه می‌باشد. تراکم غالب ساختمانی در محدوده بلافصل پیرامون ایستگاه به‌‌ویژه درموردقطعات مسکونی 4 طبقه می‌باشد. کیفیت عمومی غالب ابنیه در پیرامون ایستگاه نیز موقتی و در برخی بلوک‌ها نوساز می‌باشد. تمایل به نوسازی و ساخت و ساز در این ناحیه بالا می‌باشد. «مالکیت و ارزش زمین و املاک محدوده» مالکیت غالب (حدود 60 درصد) از اراضی و املاک واقع در حوزه نفوذ موثر ایستگاه صادقیه خصوصی می‌باشد. مابقی اراضی دارای مالکیت عمومی (دولتی) و همچنین اراضی در اختیار شرکت مترو می‌باشد.

ارزش کلی اراضی در محدوده پیرامون ایستگاه صادقیه بدین‌گونه بوده است که هر مترمربع ابنیه کلنگی به‌طور متوسط 550 هزار تومان و هر متر مربع زمین نیز به‌طور متوسط 550 تا 600 هزار تومان بسته به موقعیت زمین متغیر می‌باشد. «فرصت‌ها و پتانسیل‌های موجود» این محدوده پتانسیل و مزیت مناسبی جهت تبدیل و تغییر کاربری و به ویژه جهت فعالیت‌های مسکونی و تجاری را داراست.

با تشکر از شرکت مهندسین مشاور پرداراز

منابع: طراحی ایستگاه راه‌آهن (تالیف دکتر نصر آزادانی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ) شرکت مهندسین مشاور پرداراز

مریم ایزدی‌فر دانشجوی خط و سازه‌های ریلی دانشکده مهندسی راه‌آهن - دانشگاه علم و صنعت

دفعات مشاهده: 12134 بار   |   دفعات چاپ: 3652 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 168 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشکده مهندسی راه آهن دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد. استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.
Persian site map - English site map - Created in 0.22 seconds with 68 queries by YEKTAWEB 4570