[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
درباره دفتر::
آئین‌نامه‌ها ::
تفاهم‌نامه‌های همکاری::
امکانات و فرصت ها::
اخبار::
تسهیلات پایگاه::
روز علم ایران و آلمان ::
کارگروه ملی همکاری با آلمان::
اخذ روادید مهمانان خارجی::
برقراری ارتباط::
::
کاتالوگ انگلیسی دانشگاه

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دوره های آموزشی ICTP

AWT IMAGE

دوره های آموزشی

مرکز فیزیک نظری پروفسور عبدالسلام

..
RSS

AWT IMAGE

..
تبادل دانشجو (IAESTE)

AWT IMAGE

..
:: ارتقا رتبه دانشگاه علم و صنعت ایران در چهار رتبه‌بندی معتبر دانشگاهی جهان و آسیا ::
 | تاریخ ارسال: 1400/4/30 | 
ارتقا رتبه دانشگاه علم و صنعت ایران در چهار رتبه‌بندی معتبر دانشگاهی جهان و آسیا
 
در گزارش رییس دانشگاه علم و صنعت ایران که به کمیته هدایت و نظارت طرح ارتقا ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه در تراز بین‌المللی در وزرات علوم و تحقیقات و فناوری در هفته پایانی تیرماه ۱۴۰۰ ارائه شد، رییس دانشگاه علم و صنعت ایران و معاون بین‌الملل دانشگاه به ارائه گزارش سالانه دانشگاه در خصوص ارتقا دانشگاه در تراز بین‌المللی شامل اقدامات و برنامه های درحال اجرا و وضع موجود و افق‌های آینده با رویکرد اثرگذاری دانشگاه در اقتصاد و جامعه پرداختند و اعضای کمیته هدایت و نظارت نقطه نظارت خود را درخصوص اقدامات انجام شده در این دانشگاه را ارائه نمودند.
در بخشی از این گزارش که وضعیت رتبه دانشگاه و روند تغییرات آن در سالها اخیر بررسی شد، رتبه دانشگاه علم و صنعت ایران در چهار رتبه‌بندی معتبر کیواس، تایمز جهانی، لایدن و تایمز آسیایی ارائه شد. شایان ذکر است که هرکدام از این نظام‌های رتبه‌بندی با رویکردهای متفاوتی به عملکرد دانشگاه‌ها می‌پردازند. همچنین در طی سال‌های مختلف تعداد دانشگاه‌هایی که بررسی میشوند و تعداد دانشگاه‌هایی که حائز کسب رتبه میشوند به طور معمول افزایش می‌بابد. جایگاه نسبی دانشگاه در طول سالهای گذشته رو به بهبود بوده است اگرچه در برخی سالها به دلیل افزایش تعداد دانشگاه‌های مورد رتبه‌بندی، در مقدار مطلق رتبه کمی افزایش دیده میشود، ولی نکته حایز اهمیت در این گزارش ارتقا مقدار مطلق رتبه در هر چهار رتبه بندی و با وجود افزایش سالانه تعداد دانشگاه‌های مورد بررسی این نظام‌ها است.
 

همانگونه که ملاحظه میشود در دانشگاه علم و صنعت ایران در سه رتبه‌بندی که دانشگاه‌ها را در جهان با هم مقایسه میکند، ۱۰۰ پله ارتقا رتبه داشته است و این در حالی است که تعداد دانشگاه‌ها نیز بین ۱۰ تا ۳۰ درصد اضافه شده است. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیا هم دانشگاه علم و صنعت ایران، پس از ارتقا ۲۰ پله‌ای در سال گذشته، امسال نیز ۱۱ پله ارتقا رتبه داشته است و در جایگاه ۷۶ آسیا قرار دارد و این باز در حالی است که طی این دو سال تعداد دانشگاه‌های دارای رتبه آسیا با رشد ۳۰ درصدی از ۴۱۷ به ۵۵۱ رسیده است.  در حال حاضر دانشگاه علم و صنعت ایران بین ۵۵۰ دانشگاه برتر جهان از نظر رتبه بندی کیو اس در جایگاه ۵۰۱ تا۶۰۰ در رتبه‌بندی جهانی تایمز و رتبه ۶۰۹  در رتبه‌بندی لایدن قرار دارد.  رتبه‌بندی دانشگاهی تایمز بیشتر رویکرد آموزش و پژوهش و درآمدهای دانشگاه‌ها و رتبه بندی لایدن بیشتر محصولات پژوهشی دانشگاه‌ها را به عنوان شاخص‌های مهم مقایسه دانشگاه‌ها منظور مینمایند. رتبه‌بندی کیو اس بیشتر شهرت دانشگاه در نظر دانش آموختگان و کارفرمایان آنها در محل کار به همراه استنادات دریافت شده از دانشگاه در نظر دارد. عملکرد و رشد متوازن دانشگاه علم و صنعت ایران در این زمینه‌ها باعث ارتقا در هر چهار رتبه‌بندی شده است.
 
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 50 queries by YEKTAWEB 4612