[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
فرآیندهای کاری::
تماس با ما::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 99::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
آرشیو گزارش های تصویری::
تور مجازی::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۲۶

خبرنامه شماره ۳۲۵

خبرنامه شماره ۳۲۴

خبرنامه شماره ۳۲۳

خبرنامه شماره ۳۲۲

خبرنامه شماره ۳۲۱

خبرنامه شماره ۳۲۰

خبرنامه شماره ۳۱۹

خبرنامه شماره ۳۱۸

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
حدیث هفته

  قال رسول الله  (ص)  : أقرَبُ النّاسِ مِن دَرجَهِ النُّبوَّهِ أهلُ الجِهادِ و أهلُ العِلمِ.
رسول خدا (ص) فرمودند: نزدیک ترین مردم به مقام نبوّت، اهل جهاد و دانش اند.

«کنزالعمّال، ح ۱۰۶۴۷»

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: آیین افتتاح ۸۰ مرکز نیکوکاری دانشگاهی به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: 1399/8/14 | 
آیین افتتاح ۸۰ مرکز نیکوکاری دانشگاهی به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد


آئین افتتاح ۸۰ مرکز نیکوکاری دانشگاهی (منّا)، به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران، دوازدهم آبانماه ۱۳۹۹  در محل مجتمع امام خمینی (ره) دانشگاه برگزار شد.
همزمان با ولادت با سعادت پیامبر عظیم ‌الشان اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع)، ۸۰ مرکز نیکوکاری در دانشگاه ‌های سراسر کشور به طور همزمان و به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.
این مراسم با حضور سردار حزنی دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه)، مدعوینی از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها شامل: حجت الاسلام رستمی (رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها)، حجت الاسلام تقوی (معاون فرهنگی و سیاسی)، حجت الاسلام فاطمی پور(معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع)، حجت الاسلام مستاجران (مدیر کل فرهنگی و اجتماعی)، حجت الاسلام فتحی (مدیر مرکز فعالیت های اجتماعی و اردوهای جهادی)، حجت الاسلام دادگر (مدیر کل حوزه ریاست)؛ مدعوینی از کمیته امداد امام خمینی (ره) شامل: سید مرتضی بختیاری (رئیس کمیته امداد)، مهندس عسگریان (معاون توسعه مشارکت های مردمی)، مهندس دستاری (مدیرکل مشارکت های کمیته امداد)، اسماعیلیان (رئیس موسسات خیریه و شبکه های مردمی نیکوکاری)، خدیوی (از حوزه ریاست کمیته)، جعفری (معاون فرهنگی کمیته امداد) و مسئولینی از دانشگاه علم و صنعت ایران: دکتر ذاکری (رییس دانشگاه)، حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم نژاد (مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه)، دکتر صدر (مشاور عالی رییس و مدیرکل حوزه ریاست)، دکتر ارجمندی (معاون فرهنگی و اجتماعی)، دکتر پیشوایی (رئیس بسیج اساتید دانشگاه) و دکتر صدیقی (رئیس هیات مدیره صندوق نیکوکاری دانشگاه) برگزار شد.

در آیین گشایش ۸۰ مرکز نیکوکاری دانشگاهی، ابتدا دکتر ذاکری (رییس دانشگاه) با تبریک سالروز میلاد پیامبر اعظم اسلام (ص) و امام جعفر صادق علیه السلام (ع)، به مدعوین و روسای دانشگاه ها که از طریق ویدئو کنفرانس، مراسم را پیگیری می کردند، خیر مقدم گفت. 
 

رئیس دانشگاه گفت: امیدواریم راه اندزای این مراکز نیکوکاری، گام خوبی در حوزه دانشگاه ها برای تعامل بیشتر با جامعه و رساندن پیام محبت به نیازمندان از طریق دانشگاه ها باشد. وی افزود: یکی از رسالت ‌های دانشگاه‌ ها، مسئولیت‌ های اجتماعی آنهاست. در همه جای دنیا دانشگاه ها سعی می کنند برای رفع موانع جامعه گام هایی بردارند، در دین اسلام هم «زکات علم، نشر آن است» را داریم که می تواند در قالب این مراکز نیکوکاری، به صورت کمک ‌های مالی و نیز مساعدت ‌های فکری، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و ... به محرومان ارایه شود. دکتر ذاکری در ادامه با اشاره به اقدامات خیرخواهانه انجام شده دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: اعضای هیات علمی جوان ما به صورت خودجوش، شهرک خورشید در منطقه پیشوا را شناسایی کردند و دانشگاه علم و صنعت به عنوان معین این منطقه به یاری اهالی آنجا شتافتند. آنها در بررسی شرایط منطقه، در زمینه اشتغال به کار اهالی این منطقه گام ‌هایی برداشتند و پیشنهاداتی برای توسعه کارآفرینی در این منطقه در حضور مسئولان استانی داشتند. همچنین دوره های آموزشی راه اندازی و برنامه های فرهنگی متعددی را برگزار کردند. آنها ارتباطاتی با نیرو‌های فعال در شهرک برقرار کردند و به پیگیری حل مشکلات درمانی اورژانسی مردم منطقه پرداختند. توزیع بسته ‌های ارزاق و غذای گرم در ایام خاص و پرداخت وام های متعدد نیز از دیگر فعالیت ‌های دانشگاه در این منطقه بوده است
 در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام تقوی (معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ‌ها)،  در سخنانی گفت: مراکز نیکوکاری دانشگاهی در معاونت فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی نظارت می شوند. وی با تشکر از همه کسانی که در انجام این کار خیرخواهانه همراهی کردند، توضیح داد: نزدیک به ۸۰ مرکز دانشگاهی به صورت رسمی ثبت شده و مراکز دیگری نیز در حال ثبت است.
 

وی در خصوص شکل گیری این مراکز گفت: مراکز نیکوکاری در دانشگاه ‌ها بسیار پراکنده هستند و متولی خاصی ندارند، لذا هدف از این اقدام این بود که یک ساختارسازی انجام پذیرد و همه مراکز نیکوکاری تحت نظارت یک ساختار منسجم و نظارت دقیق باشند. همچنین در این طرح، دنبال این بودیم که در دانشگاه ها مراکزی برای رسیدگی به بحث خانواده و ازدواج داشته باشیم. پایه اصلی مراکز نیکوکاری را همین موضوع قرار می دهیم که امیدواریم برکات خوبی داشته و در زمینه تامین جهیزیه و وام ازدواج و... فعالیت های خوبی داشته باشد.
سیدمرتضی بختیاری (رئیس کمیته امداد امام خمینی ره) سخنران بعدی مراسم بود. وی گفت: یکی از رویکردهایی که رهبری در رابطه با امدادرسانی داشتند این بود که کمک های مومنانه و امدادگری، مردمی شود. وی گفت: طرح اکرام ایتام و محسنین به عنوان یک الگوی موفق در مردمی کردن امدادرسانی در حال انجام است و مردم در قالب این طرح می ‌توانند یک یا چند فرزند یتیم را انتخاب و به آنها کمک‌ رسانی کنند.
رئیس کمیته امداد گفت: مراکز نیکوکاری در چهار سطح محله ‌محوری، مسجدمحوری، صنفی و مراکز تخصصی در حال فعالیت هستند و با تاکید بر ظرفیت بالای دانشگاه‌ها برای ایجاد مراکز نیکوکاری در حوزه تخصصی افزود: امروز در حوزه کمک ‌های مردمی و ایجاد مشاغل با درآمد پایدار برای خانواده ‌های محروم، نیازمند پیشتوانه علمی مراکز دانشگاهی و نخبگان کشور هستیم.

 

پس از آن سردار حزنی (دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه)، با ابراز خوشحالی از ورود دانشگاه ها به بحث محرومیت زدایی و خدمت به مردم، بر لزوم منفعت رسانی به مردم، تاکید و تصریح کرد: مردم باید از مسئولیت ما نفع ببرند. باید هوای مردم را داشت و اگر چنین کنیم، خدا هم هوای ما را خواهد داشت. وی از همه کسانی که این حرکت ارزشمند را انجام دادند، تقدیر کرد.
 

 در ادامه، مهندس عسگریان (معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد)، تاکید کرد: تاسیس مراکز نیکوکاری دانشگاهی، قطعا در راستای گام دوم انقلاب است و بحث تمدنی بسیار عمیقی است. وی با ارائه آماری، بیان کرد: هم اکنون ۵۱۵۱ مرکز نیکوکاری در حوزه‌ های مختلف در کشور داریم که تنها در سال گذشته ۱۱۰۰ میلیارد تومان مستقیماً به مردم کمک کردند و در این پازل، جای مراکز نیکوکاری دانشگاهی خالی بود. 
 

معاون کمیته امداد خاطر نشان کرد: ما به رشته‌ های تخصصی علمی نیاز داریم که به احتیاجات ما رنگ و روی دیگری بدهند. ما در حال حاضر ۵ هزار مرکز نیکوکاری تحت نظارت کمیته امداد داریم و امیدواریم که این ۸۰ مرکز نیکوکاری در ۸۰ دانشگاه به ۳۰۰ مرکز نیکوکاری در سیصد دانشگاه تبدیل شود.
حجت الاسلام رستمی (رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها)، آخرین سخنران مراسم افتتاحیه بود. وی یا اشاره به تعریف نسل های مختلف برای دانشگاه ها بر حسب رویکردهای آنان در مواجهه با مسایل جدید، گفت: امروز موضوع دانشگاه نسل چهارم مطرح است که می‌خواهد علاوه بر موضوعات علمی، پژوهشی، فرهنگی و... نقش‌های اجتماعی نیز داشته باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین رستمی ادامه داد: در تعریف دانشگاه تراز، باید اذعان کنیم که مطابق منویات امام (ره) و رهبری، تحول ‌خواهی باید خصیصه مهم دانشگاه و دانشگاهیان باشد. هر زمان جامعه از تحول‌خواهی دور شود، آن زمان پایان انقلاب را شاهد خواهیم بود. وی با اشاره به سخنی از امیرالمومنین‌(ع) گفت: تعهد و مسئولیت، متوجه دانش و افراد داناست یعنی هرکس عالم شد، متعهد است. اگر در دانشگاه طراز، رسالت انسانی، ایمانی، اخلاقی، انقلابی و علمی مورد توجه قرار گیرد، این دانشگاه متوجه مسائل جامعه خواهد بود. البته جریان دانشگاهی ما همواره بازوی پرتوان انقلاب بوده و هر جایی که انقلاب نیاز داشته پای کار آمده است.
 رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: مراکز نیکوکاری دانشگاهی که از ابتکارات و ایده ‌های کمیته امداد است، ظرفیت ارزشمندی را در اختیار مجموعه ‌های مختلف قرار می‌دهد که دغدغه مندان به صورت عملیاتی در جامعه حضور داشته باشند. وی با بیان اینکه این مراکز نیکوکاری موجب تسهیل فضای خدمت به محرومان می‌شود، گفت: به این واسطه نیازمندان واقعی مورد توجه قرار می‌گیرند و بستری فراهم میشود تا مردم به وظیفه خود در قبال این قشر جامعه عمل کنند. در این میان دانشگاهیان نقش ‌های گسترده‌تری در‌این‌باره اتخاذ می‌کنند. همچنین این توفیق برای جریان دانشگاه حاصل می‌شود تا در عمل به تعهداتشان موفق، و با مسائل و مشکلات جامعه آشنا شوند. وی تصریح کرد: بخشی از فعالیت ‌های این ۸۰ مرکز نیکوکاری خدمات مالی است و بخش ‌های دیگر به خدمات علمی و آموزشی مربوط می‌شود.
پس از آن، آیین افتتاح ۸۰ مرکز نیکوکاری دانشگاهی نهال انقلاب با نام اختصاری «منّا» در سراسر کشور با حضور رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به صورت نمادین در سالن مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) دانشگاه برگزار شد.

 
 
دفعات مشاهده: 584 بار   |   دفعات چاپ: 38 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 48 queries by YEKTAWEB 4263