[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
درباره دانشگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 98::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
آرشیو گزارش های تصویری::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۱۵

خبرنامه شماره ۳۱۴

خبرنامه شماره ۳۱۳

خبرنامه شماره ۳۱۲

خبرنامه شماره ۳۱۱

خبرنامه شماره ۳۱۰

خبرنامه شماره ۳۰۹

خبرنامه شماره ۳۰۸

خبرنامه شماره ۳۰۷

خبرنامه شماره ۳۰۶

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی

خبرنامه شماره6

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: انتشار مقاله عضو هیات علمی و فارغ التحصیل دانشگاه علم و صنعت ایران در نیچر کامیونیکیشنز ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۲ | 

انتشار مقاله عضو هیات علمی و فارغ التحصیل دانشگاه علم و صنعت ایران در نیچر کامیونیکیشنز
 

دکتر اصغر حبیب نژاد کورایم عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، دکتر امیر رزمجو عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان و مهندس احسان حسینی فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت ایران مقاله ای در نشریه معتبر نیچر کامیونیکیشنز به چاپ رسانده اند.
این مقاله که با همکاری پژوهشگرانی از کشور استرالیا به رشته تحریر درآمده، به بررسی دستاورد های اخیر و چالش‌های پیش روی نانو غشاها برای استخراج یون لیتیوم از آب دریا اختصاص یافته است. نشریه Nature Communications، یکی از معتبرترین نشریات خانواده نیچر و از زیر گروه ب نشریات برتر سرامدان ملی است.
بر اساس این مقاله، پیش بینی های اخیر نشان می دهد که تقاضا برای یون لیتیوم به صورت فزاینده‌ای در حال افزایش است؛ به نحوی که در سال‌های آینده این ماده به یک منبع مهم ژئوپلیتیک تبدیل می‌شود. مقدار یون لیتیوم در آب دریا تقریبا 230000 میلیون تن تخمین زده می‌شود که این میزان 57000 برابر بیشتر از فراوانی این عنصر در سطح خشکی است. با این حال، غلظت کم یون لیتیوم و همزیستی آن با یونهای کاتیونی هم تراز مانند یون سدیم و پتاسیم در آب دریا باعث گردیده که استخراج یون لیتیوم از این منبع بسیار چالش برانگیز باشد.
در این همکاری که بخشی از آن به نگارش یک مقاله مروری جامع منجر گردیده، به واکاوی مسائل و چالش‌های بزرگ استخراج یون لیتیوم به عنوان یکی از منابع نوین تولید انرژی پرداخته شده است. کار حاضر به طور موشکافانه و نقادانه گزارش‌های اخیر را در مورد نانو غشاهای انتخابی یون لیتویم بررسی می‌کند.
بررسی‌های حاصل نشان می‌دهد عوامل متعددی مانند اندازه دهانه نانو کانال، بار سطحی دیواره‌های داخلی نانو کانال، ساختار درون غشا، میدان الکتریکی تحریک کننده و فشار اعمالی انتقال دهنده در استخراج موفقیت آمیز یون لیتیوم دخیل هستند. عوامل ذکر شده قادر به تغییر رفتار یون لیتیوم در برهمکنش با مولکول آب هستند که منجر به دی هایدریشن و حذف آب در لایه‌های آبی یون لیتیوم می‌گردد. این در حالی است که متغیرهای ارتفاع دهانه و بار سطحی داخل کانال می‌توانند پدیده های انتقال خیس و نیمه خشک را برای یون لیتیوم به وجود آورند به نحوی که به عنوان مثال در کانال های با ارتفاع دهانه کوچک‌تر از 8 انگسترومی که بار جداره داخلی آن منفی باشد فرایند انتقال نیمه خشک از طریق پرش یون لیتیوم بین جداره‌های داخلی کانال صورت می پذیرد. بررسی حاضر با مشخص نمودن چالش‌های پیش روی محققان جهت استخراج یون لیتیوم از طریق نانو غشا‌ها سعی بر جهت دهی پژوهش‌های آینده و رسیدن به مرحله استخراج صنعتی یون لیتیوم از طریق ارزان‌ترین منبع موجود یعنی آب دریا را دارد.
این مقاله نتیجه کارهای مطالعاتی دکتر امیر رزمجو عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان و دانشگاه University of New South Wales استرالیا، دکتر اصغر حبیب نژاد کورایم عضو هیأت علمی و مدیر آزمایشگاه نانو عمران دانشگاه علم و صنعت و مهندس احسان حسینی سرپرست پژوهشی آزمایشگاه نانو عمران دانشگاه علم و صنعت می باشد که با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه Macquarie و Queensland استرالیا حاصل گردیده است.
برای مطالعه اصل مقاله به نشانی https://www.nature.com/articles/s41467-019-13648-7 مراجعه کنید.


Sapp.ir/iust_iran
 

دفعات مشاهده: 1431 بار   |   دفعات چاپ: 117 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.3 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4122