[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره دانشکده::
مدیریت دانشکده::
اعضای هیات علمی ::
معرفی افراد::
امور آموزش::
امور فرهنگی::
امور پژوهشی::
کارشناسی ارشد مجازی::
کارشناسی ارشد پردیس::
اخبار و رویدادها::
فضاهای آموزشی و تحقیقاتی ::
تسهیلات پایگاه::
تماس با ما::
::
ورود به سایت دروس
دانشجویان روزانه و پردیس
دانشجویان مرکز آموزش الکترونیکی
..
دفاعیه کارشناسی ارشد

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: نازنین بیاتی چالشتری - 1398/06/26 ::
 | تاریخ ارسال: 1398/6/26 | 

ارائه­ دهنده:

رضا پاک نهاد

  استاد راهنما:

دکتر احمد اکبری
 
استاد مشاور: دکتر بابک ناصرشریف
  استاد ممتحن خارجی :  دکتر احسان ملکیان
استاد ممتحن داخلی: دکتر  ناصر مزنین

  زمان :  یکشنبه  10 شهریورماه 1398

ساعت 14:00
 
مکان: دانشکده مهندسی کامپیوتر- طبقه سوم- اتاق 304


خانم نازنین بیاتی چالشتری دانشجوی کارشناسی ارشد آقای دکتر سعید پارسا سه شنبه  26 شهریور ماه ساعت   08:00 در اتاق 304 واقع در طبقه سوم دانشکده کامپیوتر از پروژه کارشناسی ارشد خود تحت عنوان "ارائه یک راهکار مبتنی بر جهش در راستای بهبود فرآیند مکان‌یابی خطا" دفاع خواهند نمود.

چکیده پایان نامه:

یافتن محل خطا در برنامه‌­ها به عنوان یکی از کارهای مهم و دشوار در فرآیند اشکال‌زدایی نرم­‌افزار شناخته می­‌شود. از همین رو، راهکارهای متعددی جهت خودکارسازی و بهبود این فرآیند ارائه شده است. روش­‌های مکان­یابی خطا مبتنی بر جهش یکی از به روز ترین روش­‌هایی است که با اجرای جهش‌­های مختلفی از برنامه سعی به یافتن محل خطا می­‌کند. این دسته از روش‌­ها در کنار دقّت بالا در یافتن محل خطا به دلیل اجرای نسخه­‌های مختلف جهش هزینه اجرای بالایی را به همراه دارند. روش‌­های متعددی در راستای کاهش هزینه­‌های اجرا روش­‌های مکان­یابی خطا مبتنی بر جهش ارائه شده ­اند اما در بیش‌تر مواقع سبب کاهش دقّت در تعیین محل خطا می­‌شوند.
در این پایان نامه روشی با هدف کاهش هزینه­‌های اجرای روش‌­های مکان­یابی خطا مبتنی بر جهش در عین حفظ یا بهبود دقّت مکان­یابی خطا ارائه شده است. در صورتی که بتوان جمله­‌هایی از برنامه که در تعیین محل خطا اثرگذاری کم‌تری دارند را شناسایی و سپس حذف نمود، با مجموعه کوچک‌تری از جمله‌­ها و به تبع آن تعداد نسخه­‌های جهش کم‌تری مواجه خواهیم بود. هرچه تعداد نسخه­‌های جهش کم‌تری تولید شود، کاهش بیش‌تری در زمان اجرای فرآیند مکان­یابی خطا حاصل می‌­گردد. در روش ارائه شده در این پایان­‌نامه، SMBFL، تنها جمله‌­های موجود در برش پویا اجرای خطادار برنامه مورد بررسی قرار می­‌گیرند. جمله­‌هایی که در برش پویا حضور داشته باشند، به صورت مستقیم در اجرای برنامه با داده آزمون مشخص تاثیر دارند. پس از اجرای نسخه­‌های جهش تولید شده بر اساس جمله­‌های موجود در برش برنامه، امتیاز مظنون به خطایی هر جمله محاسبه می‌­گردد. در روش SMBFL، میزان مظنون به خطایی جمله­‌های برنامه بر اساس معیار بی­‌نظمی نسخه­‌های جهش آن‌ها سنجیده می­‌شود. معیار ارائه شده، MuEn، بر اساس نتیجه اجرای نسخه­‌های جهش هر جمله از برنامه امتیاز مظنون به خطایی آن خط برنامه­ را تعیین می‌­نماید. در نهایت یک لیست مرتب شده بر اساس امتیاز مظنون به خطایی جمله­‌های برنامه بدست می­‌آید.
روش ارائه شده، SMBFL، طی مجموعه‌­ای از آزمون­‌ها مورد آزمایش قرار گرفت. از نظر تعداد نسخه­‌های جهش و زمان لازم جهت مکان­‌یابی خطا با روش پایه مکان­یابی خطا مبتنی بر جهش مقایسه شد. هم‌چنین دقّت مکان­یابی خطا آن را با سه روش مطرح این حوزه مقایسه نمودیم. با توجه به نتایج حاصل شاهد افزایش نسبی دقّت مکان­یابی خطا، به طور میانگین 14.2%، و هم‌چنین کاهش زمان اجرای فرآیند مکان­یابی خطا، به طور میانگین 24.3%، بودیم. در نهایت نشان داده شد که فرمول MuEn، کم‌ترین سربار اجرایی را به فرآیند مکان­یابی خطا اعمال می­‌کند.
واژه‌های کلیدی: اشکال­‌زدایی، مکان­یابی خطا، روش­‌های مبتنی بر جهش، برش­‌بندی.
 


  از اساتید بزرگوار، دانشجویان گرامی و دیگر متخصصان و علاقه مندان به موضوع دفاعیه دعوت
می شود با حضور خود موجبات غنای علمی و ارتقای کیفی را فراهم سازند.

  دانشکده مهندسی کامپیوتر مدیریت تحصیلات تکمیلی

دفعات مشاهده: 1150 بار   |   دفعات چاپ: 162 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.12 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 4165