[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
آموزش::
پژوهش::
فضاهای تحقیقاتی::
معرفی افراد::
رویدادها::
دانشجویان::
آلبوم تصاویر::
گروه‌های دانشجویی::
کانون دانش‌آموختگان و اساتید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
ارزیابی شما از سایت دانشکده مهندسی عمران ؟
عالی
خوب
متوسط
   
..
تماس با ما

تماس با ما

تلفن دفتر: ۷۷۲۴۰۵۶۵ - ۷۷۲۴۰۳۹۹
دورنگار: ۷۷۲۴۰۳۹۸
تلفن مرکزی دانشگاه: ۹-۷۷۴۵۱۵۰۰
آموزش کارشناسی:
۷۳۲۲۸۱۰۳ و ۷۳۲۲۸۱۹۵
آموزش تحصیلات تکمیلی:
۷۳۲۲۷۱۸۶ و ۷۳۲۲۷۱۸۸ و ۷۳۲۲۷۱۸۹ و
۷۳۲۲۷۱۹۰
کد پستی دانشگاه: ۱۳۱۱۴-۱۶۸۴۶
صندوق پستی دانشگاه:
۱۶۳-۱۶۷۶۵
پست الکترونیکی:
mailcivileng.iust.ac.ir

..
تور مجازی دانشگاه

تور مجازی دانشگاه علم و صنعت ایران

..
خوراک RSS

نشانی عناوین مطالب وبگاه

درباره RSS

..
دفتر امور انتقال فناوری و ...
AWT IMAGE
..
مرکز کارآفرینی دانشگاه
AWT IMAGE
..
:: برگزاری دفاعیه دکتری مهندس هادی دل افروز ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۲۰ | 

AWT IMAGE مهندس هادی دل افروز دانشجوی دوره دکتری این دانشکده گرایش مهندسی آب، 27 اردیبهشت‌ماه سال 96 از رساله خود تحت عنوان «چهارچوب طبقه‌بندی حوضه‌های آبریز با استفاده از تئوری آشوب» در محل سالن کنفرانس دکتر عباس‌نیا با راهنمایی دکتر عباس قاهری دفاع نمود.

چکیده این رساله به شرح زیر می‌باشد:

طبقه بندی حوضه آبریز یکی از گام‌های اساسی و ضروری در بهبود مسائل مرتبط با علم هیدرولوژی مانند مدلسازی پدیده‌های هیدرولوژیکی می‌باشد. به دلیل پیچیدگی و ارتباط غیر خطی بین اجزای یک سیستم در فرایندهای هیدرولوژیکی، طبقه بندی بر پایه محاسبه سطح پیچیدگی سیستمها و روشهای غیر خطی مانند تئوری آشوب که دارای فرضیات مشابه با خصوصیات پدیده‌های هیدرولوژیکی می‌باشد، مورد توجه قرار گرفته و بسیار مؤثر ظاهر شده است. با استفاده از این مفهوم، حالت سیستم در هر زمان/مکان توصیف شده و تعداد متغیرهایی که برای نشان دادن یک سیستم دینامیکی مورد نیاز است، تعیین می‌شود. هرچند محققینی در این زمینه تلاش نموده‌اند، اما تحقیقات در این زمینه در مراحل ابتدایی قرار دارد. در این رساله تلاش گردیده است تا میزان کارایی این مفاهیم در ارائه یک چهارچوب طبقه بندی مورد بررسی قرار گیرد، بدین منظور از داده‌های دبی روزانه ۶۰ ایستگاه در کشور استفاده شده است. جهت شناسایی و صحت سنجی الگوی طبقه بندی معرفی شده از مدل شبیه ساز شبکه عصبی مصنوعی استفاده شده است. نتایج نشان داد با استفاده از دو معیار زمان تأخیر و بعد همبستگی می‌توان حوضه‌ها را طبقه بندی نمود. بر اساس نتایج شبیه سازی داده‌ها با استفاده از مدل شبکه عصبی، ایستگاه‌ها به سه گروه بر مبنای زمان تأخیر و چهار گروه بر مبنای بعد همبستگی دسته بندی شدند. استفاده از بعد همبستگی جواب‌های دقیق‌تری نسبت به روش زمان تأخیر به‌دست می‌دهد اما استفاده از زمان تأخیر آسان‌تر بوده و نیاز به محاسبه پارامترهای کمتری دارد. نتایج نشان داد اگرچه همسایگی دو ایستگاه نشان‌دهنده شباهت رفتاری آنها نیست اما برخی همگنی‌های مکانی در رفتار ایستگاه‌ها مشاهده می‌شود. الگوی طبقه بندی حوضه‌های آبریز نشان داد حوضه‌هایی با اقلیم متفاوت که در فاصله‌ای دور از یکدیگر قرار دارند ممکن است رفتار مشابهی با سطح پیچیدگی مشابه نشان دهند. همچنین بررسی نتایج حاکی از پیچیدگی زیاد دینامیک رواناب در نواحی جنوب شرق ایران می‌باشد، درحالی که بیشتر ایستگاههای واقع در مناطق مرطوب که عمدتاً در شمال ایران واقع شده‌اند دارای سطح پیچیدگی کمتری نسبت به سایر ایستگاهها می‌باشند. به‌طور کلی، کاهش مقدار بارش باعث افزایش میزان پیچیدگی رواناب می‌شود. محاسبه معیارهای ذکر شده به شناسایی مدل مناسب بر مبنای سطح پیچیدگی پدیده‌های هیدرولوژیکی کمک نموده و باعث صرفه جویی در زمان و هزینه‌های محاسباتی خواهد شد.
واژه‌های کلیدی: طبقه بندی حوضه آبریز، دینامیک غیر خطی، تئوری آشوب، پیچیدگی سیستم، بعد همبستگی، زمان تأخیر، مدل‌های هیدرولوژیکی،

رایانامه جهت ارتباط با دانشجوی فوق: delafrooz AT gmail.com

دفعات مشاهده: 3036 بار   |   دفعات چاپ: 333 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.22 seconds with 59 queries by YEKTAWEB 4061