[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
آموزش::
پژوهش::
فضاهای تحقیقاتی::
معرفی افراد::
رویدادها::
دانشجویان::
آلبوم تصاویر::
گروه‌های دانشجویی::
کانون دانش‌آموختگان و اساتید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
ارزیابی شما از سایت دانشکده مهندسی عمران ؟
عالی
خوب
متوسط
   
..
تماس با ما

تماس با ما

تلفن دفتر: ۷۷۲۴۰۵۶۵ - ۷۷۲۴۰۳۹۹
دورنگار: ۷۷۲۴۰۳۹۸
تلفن مرکزی دانشگاه: ۹-۷۷۴۵۱۵۰۰
آموزش کارشناسی:
۷۳۲۲۸۱۰۳ و ۷۳۲۲۸۱۹۵
آموزش تحصیلات تکمیلی:
۷۳۲۲۷۱۸۶ و ۷۳۲۲۷۱۸۸ و ۷۳۲۲۷۱۸۹ و
۷۳۲۲۷۱۹۰
کد پستی دانشگاه: ۱۳۱۱۴-۱۶۸۴۶
صندوق پستی دانشگاه:
۱۶۳-۱۶۷۶۵
پست الکترونیکی:
mailcivileng.iust.ac.ir

..
تور مجازی دانشگاه

تور مجازی دانشگاه علم و صنعت ایران

..
خوراک RSS

نشانی عناوین مطالب وبگاه

درباره RSS

..
دفتر امور انتقال فناوری و ...
AWT IMAGE
..
مرکز کارآفرینی دانشگاه
AWT IMAGE
..
:: برگزاری دفاعیه دکتری آقای مهندس نصراله افتخاری یوسف آباد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۲/۲۶ | 

AWT IMAGE آقای مهندس نصراله افتخاری یوسف آباد دانشجوی دوره دکتری این دانشکده گرایش مهندسی زلزله، 27 اردیبهشت‌ماه سال 95 از رساله خود تحت عنوان «تحلیل حساسیت پاسخ لرزه‌ای سازه‌های قاب خمشی فولادی به پارامترهای لرزه‌شناسی زلزله» در محل سالن شهید صرفی دانشکده مهندسی عمران با راهنمایی آقای دکتر نیکنام دفاع نمود.

 چکیده این رساله به شرح زیر می‌باشد:

تحلیل‌های مهندسی زلزله در گام اول نیازمند یک تاریخچه‌ زمانی تحریک زمین‌لرزه به عنوان ورودی تحلیل می‌باشند که به صورت قابل اعتمادی مشخصات زمین‌لرزه محتمل ورودی به سیستم را در حوزه زمان و حوزه فرکانس منعکس نماید. امروزه با پیشرفت تکنیک‌های تحلیل غیر‌خطی سیستم‌های مهندسی که هدف آن‌ها ارزیابی دقیق پاسخ سیستم و تخمین خسارت وارده به آن می‌باشد، نیاز به تاریخچه زمانی تحریک زمین‌لرزه بیشتر احساس می‌شود. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، تعیین تاریخچه ‌زمانی تحریکی است که در آینده به سازه وارد می‌شود. این مشکل ناشی از عدم شناخت دقیق وضعیت تکتونیکی منطقه و همچنین تعداد محدود زمین‌لرزه ثبت شده در گذشته می‌باشد.
امروزه با افزایش درک از فیزیک زلزله، روش‌های شبیه‌سازی زمین‌لرزه توسط محققین زیادی توسعه داده شده‌اند. بنابراین قادر خواهیم بود برای مناطق و سناریوهایی که نگاشت زمین‌لرزه به تعداد کافی وجود ندارد، از نگاشت‌های شبیه‌سازی‌ شده استفاده نماییم. یکی از چالش‌های استفاده از نگاشت‌های شبیه‌سازی شده در کاربردهای مهندسی، وجود تعداد زیادی متغیر تصادفی است که در مدل‌سازی تحریک وجود دارد. وجود عدم‌قطعیت در تخمین صحیح چنین پارامترهایی منجر به محدود شدن جامعه مهندسی در استفاده از مدل‌های شبیه سازی زمین‌لرزه می‌گردد.
هدف از این مطالعه بررسی پارامتریک تکنیک‌های مختلف شبیه‌سازی زمین‌لرزه است. تمرکز مطالعه بر دو جنبه مهم استوار است: اول تعیین کارآیی مدل‌های مختلف تولید برای شبیه‌سازی رویداد رخ داده شده در گذشته، و سپس تعیین کمی متغیرهای مختلف لرزه‌شناسی این تکنیک‌ها روی نیاز لرزه‌ای سازه‌های فولادی. برای این منظور از دو روش تحلیل حساسیت فراموضعی مبتنی بر تجزیه واریانس و مبتنی بر ابزارهای تئوری اطلاعات برای بررسی حساسیت پاسخ غیر‌خطی به متغیرهای مختلف چشمه، مسیر و سایت زمین لرزه و همچنین مشخصات فیزیکی سازه‌ها استفاده می‌گردد. تعیین سهم پارامترهای تحریک این امکان را به ما می‌دهد که پارامترهای مهم را شناسایی نماییم و با مطالعه بیشتر آن‌ها، به کاهش تغییرپذیری در خروجی تحلیل کمک نماییم. همچنین با شناسایی پارامترهای کم اهمیت‌تر، با ثابت فرض کردن آن‌ها روی بهترین مقدار می‌توان به کاهش حجم محاسبات کمک نمود.
نتایج نشان دادند که عدم‌قطعیت در پارامترهای زمین‌لرزه دارای اثر به مراتب بیشتری نسبت به عدم قطعیت در مشخصات سازه است. مهم‌ترین سهم تغییرپذیری در نیاز لرزه‌ای مربوط به عدم‌قطعیت در پارامترهای چشمه زمین لرزه می‌باشد. همچنین از میان پارامترهای سازه‌ای، می‌رایی ویسکوز دارای بیشترین اثر بر تغییرپذیری پاسخ است. نتایج همچنین نشان دادند که روش تحلیل حساسیت مبتنی بر تجزیه آنتروپی می‌تواند در مسائل پیچیده مهندسی که تاکنون برای تحلیل حساسیت آن‌ها با محدودیت‌هایی مواجه بودیم، منجر به نتایج مطلوبی می‌گردد.

رایانامه جهت ارتباط با دانشجوی فوق: sn_eftekhari [AT] iust.ac.ir

دفعات مشاهده: 3109 بار   |   دفعات چاپ: 571 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.22 seconds with 59 queries by YEKTAWEB 4061